Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławków: wielki turniej rycerski. Zacięte i widowiskowe walki ZDJĘCIA, WIDEO

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Drużynowy turniej w Sławkowie odbywa się ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich
Drużynowy turniej w Sławkowie odbywa się ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich PAS
W sobotę 25 stycznia rycerska brać z Polski i Europy zawitała do Sławkowa. W ramach Polskiej Ligi Walk Rycerskich odbywał się tam drużynowy turniej. “Trup” ściełał się gęsto, błyskały miecze, łamały się topory. To prawdziwa męska walka.

Uczestnicy turnieju stawili się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II przy ul. gen . Sikorskiego 4. Walczyły najlepsze polskie drużyny, ekipy z Czech oraz łączona ekipa z skandynawska, składająca się głównie z Finów i Duńczyków. W sumie to 12 zespołów. W grupie walczą: Taboryci, Prague Trolls, Legenda Północy 1, Orzesze Niepokorni, Rycerski Klub Sportowy Silesia i KS Rycerz 2 z Łodzi. W grupie B znalazły się ekipy: KS Rycerz 1 z Łodzi, Legenda Północy 2, Sierotki, MFC Vysocina, Norska oraz MFC Slazko. Najlepsze zespoły zmierzyły się w ćwierćfinałach, półfinałach, aż poznamy zwycięzcę.

Podczas walk wielokrotnie łamały się topory, a zbroje po pierwszych walkach trzeba było szybko naprawiać, by nadawały się do kolejnych starć.

- Tutaj nikt się faktycznie nie oszczędza. To prawdziwa walka, bowiem właśnie podczas takich turniejów obserwowani są zawodnicy, którzy potem mają szansę na reprezentowanie Polski w kadrze narodowej – mówi Tomasz Konopka, prezes i dowódca Bractwa Rycerskiego Zamku Będzin. - Drużyny liczą ośmiu zawodników. W starciu bierze udział pięciu. Wygrywa ta ekipa, która dwukrotnie pokona przeciwników. A by to się stało np. rycerze drużyny przeciwnej muszą zostać powaleni na ziemię albo nie są w stanie kontynuować walki z racji uszkodzenia zbroi, kontuzji. Jeśli zostaje w walce jeden rycerz a za przeciwników ma trzech, czterech, to też wynik walki jest raczej przesądzony – dodaje.

Od godziny 10 obserwować można było pojedynki rycerzy w rekonstrukcji średniowiecznych zbroi i rycerskiego ekwipunku. Na najlepszych czekały medale i nagrody finansowe.

Zawody były częścią rozgrywek Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Składają się z pięciu turniejów, które mają wyłonić ligowego mistrza Polski w sportowych walkach rycerskich. Sezon 2019/2020 rozpoczął się tradycyjnie turniejem na polach Grunwaldu we wrześniu ubiegłego roku. Poza Sławkowem, rozgrywki odbędą się jeszcze w lutym i marcu w Niepołomicach i Namysłowie.
Na widzów czekały też między innymi warsztaty dotyczące średniowiecznych sztuk walki.

Sobotni turniej zorganizowany był przez Polską Ligę Walk Rycerskich we współpracy z Urzędem Miasta w Sławkowie i dzięki dofinansowaniu funduszami miejskimi w ramach konkursu ofert na realizację zadania publicznego. Wstęp na turniej był bezpłatny i otwarty dla wszystkich zainteresowanych.

OTO NAJLEPSZE DRUŻYNY SŁAWKOWSKIEGO TURNIEJU:

1) Prague Trolls - REPUBLIKA CZESKA
2) Norska - FINLANDIA
3) Klub Sportowy Rycerz - POLSKA

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera