Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązacy będą mieli swoją Pogorię IV. W 2022 roku ruszy budowa zbiornika Kotlarnia między Gliwicami a Kędzierzynem-Koźlem

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Bogdan Kułakowski/arc
Mieszkańcy nie tylko Zagłębia Dąbrowskiego, ale i Górnego Śląska chętnie wypoczywają nad zbiornikiem Kuźnica Warężyńska, popularnie zwanym Pogorią IV. Niebawem Pogoria IV zyskać ma poważną konkurencję. Wody Polskie w 2022 roku zamierzają rozpocząć budowę zbiornika Kotlarnia między Gliwicami, Raciborzem a Kędzierzynem-Koźlem. Akwen ma być ważną częścią systemu gospodarki wodnej, ale ma też pełnić funkcje rekreacyjne.

Zbiornik Kotlarnia powstać ma w dawnym wyrobisku piaskowym na terenie gminy Bierawa w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim, bardzo blisko granicy województw śląskiego i opolskiego. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach podkreśla, że to długo oczekiwana przez mieszkańców regionu inwestycja. Pomysł pojawił się po raz pierwszy na początku obecnego stulecia. Urzędnicy podkreślają, że korzyści odniesie zarówno środowisko naturalne, jak i sami mieszkańcy.

- Taki przykład rekultywacji terenu eksploatacji górniczej jest zarazem nieskomplikowany i nie niesie ze sobą znaczącej ingerencji w środowisko naturalne, pozwala za to na liczne korzyści. Podobnie funkcjonuje inny z rezerwuarów w administracji Wód Polskich w Gliwicach – zbiornik Kuźnica Warężyńska, nazywany Pogorią IV, który także powstał przez zalanie wodą wyrobiska pisaku. Poza tym zbiornik Kotlarnia za sprawą zagospodarowania obszaru wokół stanie się dostępnym dla mieszkańców i przyjezdnych terenem rekreacji i odpoczynku. Z tego tytułu oczywistą korzyść odniosą gminy, których atrakcyjność wzrośnie - mówi Linda Hofman, rzeczniczka prasowa Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach.

Nie przeocz

Dla Wód Polskich w Gliwicach, najważniejsze jest to, że zbiornik będzie posiadał funkcję retencyjną, będzie przeciwdziałał skutkom powodzi i suszy. Powstanie jako mokry, wypełniony wodą, a wśród jego wielu funkcji zostanie uwzględniona rezerwa powodziowa, która pomoże odciążyć zlewnię rzeki Bierawki na wypadek wezbrań.

- To lokalizacja, która został dotknięta tragicznymi pożarami lasów m.in. w Kuźni Raciborskiej blisko 30 lat temu. Powstanie zbiornika mokrego może także wywrzeć pozytywny wpływ na stosunki wodne w okolicy. Zbiornik będzie zatem rezerwuarem wody, odpowiadającym na liczne potrzeby mieszkańców i środowiska - przypominają urzędnicy z Wód Polskich.

Zobacz koniecznie

Także z tych powodów inwestycja została uwzględniona w dokumentach strategicznych, takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy oraz Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Te ostanie dokumenty przechodzą przez proces konsultacji społecznych, a inwestycja budowy zbiornika Kotlarnia zajmuje w nich ważne miejsce. Zbiornik powstanie na rzece Bierawka i będzie zasilany jej wodami. W realizacji inwestycji będą uczestniczyli także przedstawiciele władz gmin Bierawa i Kuźnia Raciborska, Lasy Państwowe oraz Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A.

Szacowany koszt przedsięwzięcia to ok. 130 mln zł. Zbiornik zajmie powierzchnię ok. 900ha. Jego zakładana pojemność to ok. 40 mln m3, a rezerwa powodziowa to 24 mln m3, jednak wiążącą odpowiedź na pytania dotyczące danych technicznych zbiornika przyniesie dokumentacja techniczna inwestycji – studium wykonalności. Planowany okres realizacji przedsięwzięcia przypada na lata 2022-2027. W tej chwili trwają uzgodnienia między stronami uczestniczącymi w realizacji inwestycji.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera