Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązaczki nie chcą już Niemców. Lepszy Anglik czy Włoch

Agata Pustułka
Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej wybierają Ukrainki
Idealna żona dla Brytyjczyka? Oczywiście Polka. Z kolei panowie- mieszkańcy województwa śląskiego spośród obywatelek obcych państw na żony najchętniej wybierają Ukrainki 123RF
Małżeństwa Polek i Polaków z obcokrajowcami mówią coraz więcej o skali i kierunkach emigracji. Brytyjczyków, Niemców, Włochów wybierają Polski. Polacy - Ukrainki, Rosjanki, Białorusinki

Niemcy stracili palmę pierwszeństwa i nie są już najchętniej wybieranymi przez Ślązaczki kandydatami na mężów. To przede wszystkim efekt zmiany kierunków emigracji. Teraz najwięcej małżeństw zawieranych jest z Brytyjczykami, a w drugiej kolejności z Włochami. Sąsiedzi zza Odry znaleźli się dopiero na trzecim miejscu. Jeśli serca pań kierują się ku Zachodowi to zupełnie inaczej jest w przypadku panów. Oni na małżeńskie łowy wybierają się na Wschód. Jak wynika za statystyk najlepszymi żonami są obywatelki Ukrainy, w drugiej kolejności Ślązacy wybierają Rosjanki, (mimo embarga jak widać uczucia kwitną), za na trzecim miejscu znalazły się Białorusinki.

W 2014 r małżeństw z obcokrajowcami zawarto w województwie 321. (O sto więcej niż rok wcześniej). 250 związków zawarły panie, a 71 panowie.

Emigracja przekłada się na zmianę wzorca zachowań matrymonialnych - mówi dr Piotr Szukalski z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, który przeanalizował temat małżeństw Polaków i Polek z obcokrajowcami. Województwo śląskie, po mazowieckim i dolnośląskim, uplasowało się na trzecim miejscu jeśli chodzi o liczbę takich związków.

- Częściej do małżeństw z obcokrajowcami dochodzi w miastach, przede wszystkim tych największych, wojewódzkich. Rzadziej natomiast na wsiach - wyjaśnia dr Szukalski. - Obszary Polski południowo-wschodniej odznaczają się niższą skłonnością do zawierania tego typu związków, niezależnie od tego, czy analizujemy ludność miast czy wsi. Nieco częściej występują one na terenach dawnych Ziem Odzyskanych, choć jedynie województwa dolnośląskie oraz mazowieckie wyraźnie się w tym względzie wyróżniają. Warto dodać, że bazujemy jedynie na danych GUS, które nie mówią o liczbie małżeństw zawartych poza granicami Polski - jest ich znacznie więcej, a jedynie o tych zawartych w Polsce.

W związku ze zmianą kierunków emigracji zmienił się też ranking najbardziej pożądanych obcokrajowców. Jeszcze dziesięć lat temu pierwszym wyborem mieszkanek województwa śląskiego byli Niemcy. Teraz są oni kandydatami na mężów pierwszego wyboru tylko w województwach opolskim i lubuskim. W pozostałych królują Brytyjczycy. Żonę Polkę mogą poznać poprzez specjalne portale łączące pary. Można mówić nawet o pewnej „modzie na Polki” jaka zapanowała na Wyspach. Co ciekawe na trzecim miejscu w kraju, a także w województwie śląskim znaleźli się Włosi.

Polsko-niemieckie małżeństwa stanowią wciąż 8,5 proc. wszystkich małżeństw zawieranych w Niemczech, ale Polki też straciły tam palmę pierwszeństwa na rzecz Turczynek. Z danych niemieckich wynika, że stabilniejsze i mniej narażone na rozwody są małżeństwa Polka - Niemiec, od Polak - Niemka. W przypadku panów, mieszkańców województwa śląskiego, sytuacja narodowościowa jest stabilna. Rywalizację na „najlepszą żonę” wygrywają Ukrainki, drugie są natomiast Rosjanki, zaś trzecie Białorusinki. Ukrainki wygrywają zresztą we wszystkich województwach - poza podlaskim, gdzie prym wiodą właśnie Białorusinki.

Większość małżonków obcokrajowców wstępowała w związek małżeński po raz pierwszy. Panny stanowiły 71 procent żon, a co czwarta była rozwódką. Z kolei wśród nowożeńców obcokrajowców dominowali kawalerowie (82 procent), a rozwiedzionych było 17 procent. Najwięcej kobiet wstępujących w związek małżeński z obcokrajowcem ma 25-29 lat. Wśród mężczyzn najwięcej jest tych mających 30-34 lata.

Niestety, pobyt na emigracji sprzyja rozwodom. Ich główną przyczyną jest zdrada i założenie kolejnego związku. Nic więc dziwnego, że liczba rozwodów w Polsce wciąż rośnie. Rocznie rozstaje się w naszym kraju aż 70 tysięcy par, a w województwie śląskim 8,5 tysiąca. Dodajmy, że obecnie na emigracji przebywa ponad 200 tysięcy mieszkańców województwa śląskiego, czyli... potencjalnych partnerów małżeństw z obcokrajowcami.
Liczby nie kłamią

Małżeństwa Polek z obcokrajowcami:

Armenia 957
Austria 484
Belgia 594
Białoruś 414
Francja 1256
Hiszpania 556
Irlandia 729
Kanada 602
Holandia 1485
Niemcy 7759
Nigeria 592
Rosja 4971
Stany Zjednoczone 1699
Szwecja 443
Turcja 6281
Ukraina 2061
Wielka Brytania 4014
Wietnam 1012
Włochy 2013
Małżeństwa Polaków z obcokrajowcami:

Armenia 390
Białoruś 1662
Brazylia 103
Bułgaria 112
Kanada 117
Kazachstan 129
Litwa 313
Mołdowa 119
Niemcy 632
Republika Czeska 112
Rosja 1171
Rumunia 103
Stany Zjednoczone 284
Ukraina 7583
Wielka Brytania 216
Wietnam 658

(dane GUS lata 1996-2011).

Polacy wybierają obcokrajowców. Co o tym sądzicie? Dyskutujcie z autorką


*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*Nowe restauracje w Katowicach zapraszają SPRAWDŹ ADRES I MENU
*Tajemnice różańca. Jak odmawiać różaniec? Tłumaczy ks. Mirosław Tosza
*Rolnik szuka żony ODCINEK 7 STRESZCZENIE Paulina odchodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!