Ślązaczki są mądre, ambitne i charakterne. Nie wierzycie?

  Ślązaczki są mądre, ambitne i charakterne. Nie wierzycie?

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jedno ze zdjęć górniczek z książki, autorstwa Arka Goli
  1/3
  przejdź do galerii

  Jedno ze zdjęć górniczek z książki, autorstwa Arka Goli ©Arkadiusz Gola

  Było tak wiele kobiet na Śląsku zaangażowanych w sprawy publiczne, że dajmy sobie już spokój z tym sloganem odnoszącym się do tradycyjnej ich roli, która sprowadzała się do trzech "K": Kinder, Küche, Kirche, czyli: dzieci, kuchnia, kościół. Górnośląski dom był co prawda patriarchalny, ale wiele pań wymykało się z tego schematu i chwała im za to. Przypomniano ich społeczną aktywność w książce pt. "Ślązaczki, kobiety niezwykłe".
  Królowa z Bogucic

  Historia Zofii Koniarkowej, rocznik 1876, wnuczki ostatniego sołtysa Katowic Kazimierza Skiby, obala te stare lub fałszywe mity.

  Trzykrotnie owdowiała, wychowywała sześcioro dzieci. Mimo strasznych doświadczeń, była w powstaniu i została radną Katowic. Nazywana "królową Bogucic", bo z tą dzielnicą związała się najbardziej. Choć biografowie Skiby toczą spór, czy on był raczej Niemcem, czy Polakiem, jego wnuczka tych dylematów nie miała. W drugiej RP inicjowała Towarzystwo Kobiet Śląskich, była filarem Katolickiego Towarzystwa Polek w Katowicach.

  Jako radna ujęła się za rodzinami, które mieszkały w norach wykopanych w hałdzie kopalni "Ferdynand".
  Na sesji w 1933 roku wytykała miastu, że ma pieniądze na budowę pierwszego sztucznego lodowiska w Polsce - Torkatu, na utrzymanie lwów w katowickim zwierzyńcu, ale "Jeśli mamy tyle pieniędzy na inne cele, to powinniśmy dbać także o te rodziny i dzieci, które nie mogą wyjść na świeże powietrze, gdyż są półnagie. Byłoby hańbą dla nas, gdybyśmy się nie postarali usunąć stamtąd karmiące matki, małe dzieci, które już się nie uśmiechają".

  Jasnowidząca z Wisły

  Książek Agnieszki Pilchowej dziś już prawie nikt nie czyta, a za dwutomową powieść okultystyczną "Zmora" i "Umarli mówią" słał do Wisły gratulacje prezydent RP Ignacy Mościcki. Napisała też "Spojrzenie w przyszłość", w której nawoływała do bratania się narodów słowiańskich, za co dziękował jej ówczesny prezydent Czechosłowacji Tomasz Masaryk.

  Za książkę "Życie na ziemi i w zaświecie, czyli wędrówka dusz" dostała podziękowanie od Józefa Piłsudskiego. Wielokrotnie jeździła do Belwederu. Prawdopodobnie z jej niekonwencjonalnych metod leczenia korzystał sam marszałek.

  Bioenergoterapeutka i zielarka. O jej paranormalnych zdolnościach było głośno. Pomagała chorym. Przepowiadała przyszłość, na przykład, że ludzie będą wykorzystywać energię słoneczną jeszcze przed 2000 r.

  Niemcy aresztowali ją z mężem w 1943 roku i oskarżono ją o przemycanie broni partyzantom. Biografowie twierdzą, że przemycała im tylko kartki żywnościowe. Mąż po przesłuchaniach mógł wrócić do domu, ale został z żoną. Przeżył obóz Sachsenhausen. Agnieszka Pilchowa została rozstrzelana w Ravensbruck w lutym 1945 r.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Czyż to nie perfidne?

  Przedstawic śląską kobietę (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  w takiej wizji, mając po sąsiedzku do dyspozycji 100 fotografi, stu Ślązaczek kandydujące do jakiegos tam tytulu. Czyzby byla tak bardzo pewna tego że wśród nich nie ma ani jednej Ślązaczki? Semik...rozwiń całość

  w takiej wizji, mając po sąsiedzku do dyspozycji 100 fotografi, stu Ślązaczek kandydujące do jakiegos tam tytulu. Czyzby byla tak bardzo pewna tego że wśród nich nie ma ani jednej Ślązaczki? Semik Raus!!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slazaczki jak je Semik widzi...

  pyjter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Juz sam tytul pachnie brzydko ! Sugeruje bowiem ogolne postrzeganie Slazaczek jako glupich,malo ambitnych , jednym slowem bez charakteru.
  Dzieki Bogu sprawdzona przyjaciolka slaskich kobiet Pani...rozwiń całość

  Juz sam tytul pachnie brzydko ! Sugeruje bowiem ogolne postrzeganie Slazaczek jako glupich,malo ambitnych , jednym slowem bez charakteru.
  Dzieki Bogu sprawdzona przyjaciolka slaskich kobiet Pani T.semik zadaje klam temu powszechnemu /?/ przekonaniu podajac budujace przyklady .
  Ktoz to wg Pani Semik wylamuje sie z utartego schematu ?
  Otoz trzy typowe Slazaczki.Przewodniczaca jakiegos Towarzystwa Polek . Zwolenniczka bratania sie slowianow , uwieziona i zamordowana przez Niemcow. Oraz bogobojna starka co to do szkol uczeszczala ale mowila po polsku, piekna gwara.
  Nic dodac, nic ujac...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gdyby Ślazaczki

  były (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  mądre,ambitne i charakterne, wyglądałyby trochę inaczej jak na tym zdjęciu. To na co pozwala sobie ten szmatlawiec i niektórzy jego pracownicy w stosunku do Ślązaków, zakrawa na skandal. Semik Raus!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A jakie odważne.

  Zaraz po wojnie to (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  One ze swoimi,albo i nie chłopami, zjeżdzaly na dół,pod ziemia i fedrowały wągiel. Tego żodno polska kobieta nie dokozała, One to tylko ciuchy, studia, kariera,bizneswoomen. Ale zaraz,zaraz,...rozwiń całość

  One ze swoimi,albo i nie chłopami, zjeżdzaly na dół,pod ziemia i fedrowały wągiel. Tego żodno polska kobieta nie dokozała, One to tylko ciuchy, studia, kariera,bizneswoomen. Ale zaraz,zaraz, przecież mowią tu i ówdzie że Ślązok to też Polok. Wiec nie rozumia, skąd ta różnica? A nojbarzyj nie rozumia skąd wśród Ślązaczek wziona sie tako mądro baba jak ta redachtorka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Polacy!

  Czytajcie jakie (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  mądre i zaangażowane mielismy kobiety na Śląsku, najbardziej reprezentatywne to te w tych hełmach.
  Te które rodzily po 6 i wiecej dzieci, te które mówiły w domu z dziecmi gwarą, którą się zwalcza...rozwiń całość

  mądre i zaangażowane mielismy kobiety na Śląsku, najbardziej reprezentatywne to te w tych hełmach.
  Te które rodzily po 6 i wiecej dzieci, te które mówiły w domu z dziecmi gwarą, którą się zwalcza do dziś.
  Ja słyszałem że istnieje historia Śląska która mówi o kobietach śląskich które dorównywały, a nawet przewyższały swym intelektem i wykształceniem kobiety polskie. Napiszcie mi czy to prawda.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo