Ślązak Roku: Ewelina Sokół-Galwas. Finał konkursu "Po...

  Ślązak Roku: Ewelina Sokół-Galwas. Finał konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku" [ZDJĘCIA]

  Teresa Semik

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Ślązak Roku. Finał konkursu Po naszymu, czyli po śląsku
  1/25
  przejdź do galerii

  Ślązak Roku. Finał konkursu Po naszymu, czyli po śląsku ©Arkadiusz Gola

  Ewelina Sokół-Galwas z Wodzisławia wygrała tegoroczny konkurs „Po naszymu czyli po śląsku”, którego finał odbył się w niedzielny wieczór w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.
  Ślązaczka 2013 roku pracuje w biurze rachunkowym, ma sześcioro dzieci i hoduje 20 kóz. O tych kozach, co fest podskakują i na byle co lezą, odpowiadała jurorom i publiczności. A kozy mają historię pomatłaną.

  Drugie miejsca zajął Robert Garcarzyk z Mikołowa, grubiorz, czyli górnik z kopalni Wesoła, z zamiłowania szef grupy rekonstrukcji historycznej „Karpaty”. Wystąpił w mundurze żołnierza gen. Andersa i przypomniał los niedźwiadka Wojtka, który został prawie członkiem II Korpusu Polskiego i towarzyszył polskim żołnierzom do końca drugiej wojny.

  – Berek Wojtek umarł 50 lat temu – przypomniał Robert.

  Laureatką trzeciej nagrody jest Agnieszka Drobna z Zabełkowa k. Raciborza, emerytowana polonistka. W pięknej nostalgicznej opowieści o chustkach znalezionych w szranku przywoływała kolejne historie z życia kobiety.

  Żeby wygrać konkurs „Po naszymu” nie wystarczy tylko dobrze mówić po śląsku, bo to potrafią już wszyscy uczestnicy. Równie ważna, co uroda mowy, jest strona literacka regulaminowego, 5-minutowego wystąpienia. I trzeba przyznać, że tegoroczni finaliści miło wszystkich zaskoczyli.

  – Poziom konkursu był bardzo wyrównany, ale byliśmy zgodni, że wystąpienia tych trzech osób, pod względem kompozycji literackiej, był najciekawszy – wyjaśnił prof. Jan Miodek, przewodniczący jury i wraz z prof. Dorotą Simonides, ks. prof. Jerzym Szymikiem odpytywał na scenie kandydatów do tytułu Ślązak Roku 2013 ze znajomości śląskich tradycji.

  Żaden finalista nie był debiutantem. Najdłużej, bo siedem razy próbowała swoich sił Agnieszka Drobna. Jak tłumaczy, robiła to tylko dlatego, bo chce przekonywać, że Ślązacy potrafią nie tylko pieronić i krupnioki jeść. Poradzą też pięknie godać.
  Jest coś magicznego w tych dorocznych spotkaniach Ślązaków, że autokarami zjeżdżają na finałową galę, żeby być razem. Poza tym konkursem tyle osób w strojach śląskich można chyba zobaczyć tylko w zespole z Koszęcina.

  Hymn tych spotkań, że po śląska to i gorola poradzą nauczyć, zabrzmiał w Domu Muzyki i Tańca już po raz 23. Śpiewał go tym razem zespół „Gorol” z Zaolzia, który też ma w swoim gronie laureata „Po naszymu…”. Tadeusz Filipczyk został Ślązakiem Roku 2003.

  Gospodynią wieczoru była twórczyni konkursu Maria Pańczyk-Pozdziej, wicemarszałek Senatu. Towarzyszyli jej: Betina Zimończyk, Ślązaczka Roku 2001 oraz Krzysztof Zaremba, Ślązak Roku 1998.

  Galę zaszczycili swoją obecnością zwycięzcy poprzednich konkursów, parlamentarzyści i samorządowcy, dr Jan Olbrycht eurodeputowany, który od lat zabiera na wycieczkę do Brukseli półfinalistów konkursu.

  – Są nasi wierni przyjaciele, abp senior Damian Zimoń i metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Tadeusz Szurman – mówiła Maria Pańczyk i witała także marszałka województwa śląskiego, Mirosława Sekułę, który tradycyjnie przyszedł w stroju śląskim.

  Tego wieczoru poznaliśmy jeszcze Honorowego Ślązaka Roku, którym został prof. Daniel Kadłubiec z Zaolzia, badacz folkloru i języka śląskiego, ceniony etnograf, autor książek „Płyniesz Olzo”, „Stanisław Hadyna twórca niezwykły”.

  Prof. Kadłubiec zawsze chwalił ziemię, z której pochodził.

  – Ze Śląska płynęło światło, a światło to słowo, również gwarowe, tutaj doceniane i pielęgnowane, także dzięki Marii Pańczyk – mówił profesor. – Bycie honorowym obywatelem tej ziemi, jest honorem nad honorami, zaszczytem nad zaszczytami.

  – Marysiu, dziękujemy – mówił z telebimu do zebranych prof. Jerzy Buzek. – Analogicznego konkursu nie znalazłem w całej Unii Europejskiej.

  Z nagrodą wyjechała z Zabrza także 15-letnia Aleksandra Swoboda z Chełmu Śląskiego, została Młodzieżowym Ślązakiem Roku. Gdy prof. Miodek wymienił jej nazwisko, sala krzyknęła z uznaniem. Ola popłakała się z radości.

  – Wiedziałach, że się porycze – tłumaczyła wzruszona. Dziękowała dziadkom, bo oni nauczyli ją Śląska, rodzicom i swojej nauczycielce języka polskiego.

  – My tu się czujemy, jak w wielkiej śląskiej rodzinie – mówili zgodnie uczestnice tej gali.

  W części artystycznej, obok „Gorola” wystąpił Andrzej Sikorowski z zespołem.


  *Ruch Chorzów będzie miał nowy wspaniały stadion. ZOBACZ ZWYCIĘSKI PROJEKT
  *Imprezy na Andrzejki 2013. Gdzie się bawić? ZOBACZ Klubowa Mapa Województwa Śląskiego
  *Tramwaje Śląskie mają nowy tramwaj Twist ZDJĘCIA Z TESTÓW
  *Mayday Poland 2013 w katowickim Spodku RELACJA + WIDEO + ZDJĘCIA
  Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niby slunski fachman

  as333 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  panie miodek wiela pon kasy biere za to ? przeca zes pan kiedys godol ze nima zodnej gwary slunskiej a co dopiro jezyka slunskigo!!!!! nima wom terozki ganba broc kasa? zenada z...rozwiń całość

  panie miodek wiela pon kasy biere za to ? przeca zes pan kiedys godol ze nima zodnej gwary slunskiej a co dopiro jezyka slunskigo!!!!! nima wom terozki ganba broc kasa? zenada z was!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nowomowa slonskopolska trwa w najlepsze

  imc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13

  i nie byloby w tym nic zlego ,gdyby nie odbywalo sie to propagandowo.. ,z odchyleniem i utrata nie tylko ,,,tozsamosci,,,bo ta jest i tak schowana w ,,,podswiadomosci,,,Odbywa sie to na zasadzie...rozwiń całość

  i nie byloby w tym nic zlego ,gdyby nie odbywalo sie to propagandowo.. ,z odchyleniem i utrata nie tylko ,,,tozsamosci,,,bo ta jest i tak schowana w ,,,podswiadomosci,,,Odbywa sie to na zasadzie ,,,zamkniecia,,,Otwartosc Slaska jest ,,kasowana na oltarzu polskosci...W dobie usilowan i koniecznosci stworzenia Panstwa Europa te narodowe tendencje doprowadza do wojny wszystkich z wszystkimi..Regionalizm samodzielny rokuje nadzieje...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tworzenie nowomowy śląskiej

  schlesier (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20

  Co to za śląski w którym nie może być żadnych słów pochodzenia niemieckiego. Powtarzam pochodzenia - nie czysto niemieckich, tylko tych dopasowanych. Jak jeszcze wykoszą słowa morawskie i czeskie...rozwiń całość

  Co to za śląski w którym nie może być żadnych słów pochodzenia niemieckiego. Powtarzam pochodzenia - nie czysto niemieckich, tylko tych dopasowanych. Jak jeszcze wykoszą słowa morawskie i czeskie to ciekawe co zostanie i jak to będzie brzmiało. Czemu nie dyskwalfikują za polonizmy?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cepeliada w natarciu:)

  forever young (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

  '


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  żal ?

  festiwalu piosenki radzieckiej (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21

  Juz nie ma ? Ojejciu :-(

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nigdy nie przypuszczalem...

  pyjter (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 1

  ...ze przyznam racje Buzkowi ! Ale jak tu sie z nim nie zgodzic kiedy mowi :
  – Analogicznego konkursu nie znalazłem w całej Unii Europejskiej...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  głos z daleka

  polscy Niemcy komentują (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 3

  W Hajdukach już HJ utworzyli :-D Granice im się poepcyły :-) W Bytomiu była naukowcy. Próbują się zachowywać wobec nas tak jak w Niemczech ich traktują. Biedni ludzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  panczykova

  eme (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 37 / 3

  Jest naczelną polonizatorka Śląska nie robi nic by uznać śląski język z tego konkursu zrobiła. Getto dla slazakow. Pokazuje ich jak indianerow z rezerwatu powinno sie zakazać organizacji tego...rozwiń całość

  Jest naczelną polonizatorka Śląska nie robi nic by uznać śląski język z tego konkursu zrobiła. Getto dla slazakow. Pokazuje ich jak indianerow z rezerwatu powinno sie zakazać organizacji tego konkursie lub przynajmniej zbojkotowaczwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  eme...

  kneflik, tyn co zawsze ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 1

  ... zgadzam sie z toba calkowicie i chce wszystkim przypomniec pewien artkul i komentarze do niego:
  http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/443096,slazak-sklocil-slazaka,id,t.html ....

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  cepelia

  Tadek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 22

  To samo dotyczy Buzka,Skułę,Miodka i Simonides.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  ślonzoczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 28

  Jaki getto? Najfajniejszo je różnorodność, a uznani ślonskigo za jynzyk go zuboży

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Slonzoki - a podziynkowac pjyknie, co okupant pozwoli godac po naszymu!

  Fridka Nowoczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 28 / 2

  Polcki okupant przmowil!
  Sitwa panujoncych w naszym Hajmacie pokozala sfoja wielkodusznosc i dala nagroda za godanie po naszymu!
  Pjykne dziynki!
  Mysla, co laureatka niy bydzie musiala w...rozwiń całość

  Polcki okupant przmowil!
  Sitwa panujoncych w naszym Hajmacie pokozala sfoja wielkodusznosc i dala nagroda za godanie po naszymu!
  Pjykne dziynki!
  Mysla, co laureatka niy bydzie musiala w podziynce isc na kolanach na kurs cystego polckigo do profesora z Tarnowskich Gor!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niech żyje Slonsko Godka

  slonzaczka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 2

  Gratulacje dlo cołkej trojki a nojbardzi do Agnieszki
  Agnieszko życza ci dalsze Wyny i powodzynio

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Myslami jestem przy was moi kochani rodacy slazacy.

  aussiedler (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 1

  Zycze powodzenia ,szkoda nie moge byc obecny bo mieszkom na zachodzie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo