18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślązaków jest 809 tysięcy. I co z tego wynika? [KOMENTARZE]

Agata Pustułka
Marsz Autonomii
Marsz Autonomii Mikołaj Suchan
Dziennik Zachodni stawia najważniejsze pytania po ogłoszeniu wyników Narodowego Spisu Powszechnego: czy wyniki zradykalizują nastroje polityczne, co dalej z językiem, metropolią, czy RAŚ będzie partią. Kliknij w miniaturkę zdjęcia i czytaj komentarz. PODYSKUTUJ

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego są kolejnym powodem do dyskusji o Śląsku. Dają politycznym elitom poważnego kuksańca, by w końcu poważnie traktować problemy prawie 5-milionowego województwa.

- Z jednej strony, jako region, będziemy mieć większą siłę przetargową, a z drugiej mogą się odezwać opinie posądzające Ślązaków o separatyzm - mówi dr Tomasz Słupik, politolog z Uniwersytetu Śląskiego.

Wiele zależy od tego, jak postąpi Ruch Autonomii Śląska, który wciąż zdobywa nowe przyczółki. Wciągnięcie RAŚ do koalicji z PO z perspektywy wyników spisu można uznać za niezwykle zręczny ruch. Tylko czy teraz RAŚ nie poczuje wiatru w plecy i nie zradykalizuje swoich postulatów? Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników spisu, szef RAŚ, Jerzy Gorzelik, zaczął domagać się publicznego przesłuchania na forum Sejmu prezesa GUS, by wyjaśnił m.in. dlaczego rachmistrzowie trafili tylko do 20 proc. gospodarstw. Spis otwiera pola nowych, bardzo trudnych dyskusji, np. dotyczących uznania Ślązaków za mniejszość etniczną. To oficjalny cel Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, który zamierza realizować z Kaszebską Jednotą. Mniejszość kaszubska też może mówić o spisowym sukcesie, bo liczba zadeklarowanych Kaszubów wzrosła z 50 do 228 tys.

WYNIKI SPISU POWSZECHNEGO KOMENTUJĄ SPECJALNIE DLA DZIENNIKA ZACHODNIEGO
Poseł Kazimierz Kutz CZYTAJ TUTAJ, JAK OGŁASZA KONIEC DUPOWATOŚCI
Poseł Marek Plura CZYTAJ TUTAJ
Jerzy Gorzelik, szef Ruchu Autonomii Śląska CZYTAJ TUTAJ
Prof. Zygmunt Wożniczka CZYTAJ TUTAJ
Poseł Tomasz Tomczykiewicz CZYTAJ TUTAJ
Radna Grażyna Staniszewska CZYTAJ TUTAJ

- Nie liczyłbym na szybkie załatwienie takich spraw. Najbardziej realne jest uznanie śląskiego za język regionalny, bo to nie będzie wiele kosztować, a politycy nie czują się w tej sprawie zagrożeni - dodaje Słupik.

Dla wicewojewody śląskiego Piotra Spyry najważniejszą i najcenniejszą informacją jest to, że osób deklarujących narodowość śląską i polską jest wciąż więcej od tych, którzy zadeklarowali tylko narodowość śląską.

- Jak to się jednak będzie pozycjonować w następnym spisie, nie wiadomo. A to będzie przecież decydujące - twierdzi Spyra. Jego zdaniem, wynik spisu to efekt rozbudzenia tożsamości regionalnej wśród młodych ludzi. - Na ten trend zareagował jednak tylko Ruch Autonomii Śląska i zmonopolizował go. Niestety żadne inne ugrupowanie nie odpowiedziało swoim programem na ten głód śląskości - wyjaśnia Spyra.

Jak dodaje, ojcem sukcesu był też Jarosław Kaczyński, prezes PiS, którego wypowiedź o śląsko- ści jako zakamuflowanej opcji niemieckiej trafiła w środek kampanii spisowej.

- Ta wypowiedź miała znaczenie, ale radziłbym poczekać na szczegółowe analizy, które pokażą, ile osób spoza regionu zadeklarowało śląskość pod wpływem emocji - mówi Grzegorz Tobiszowski, poseł PiS. - Bez względu na oceny polityczne widać, że sprawy związane z tożsamością są na Śląsku bardzo ważne i nie można ich absolutnie lekceważyć.

To wyważona opinia na tle wypowiedzi innych polityków tego ugrupowania, którzy już zaczęli mówić o możliwości zwiększenia się ruchów separatystycznych w województwie. Niewątpliwie dążenia do autonomii, zwłaszcza w internecie, wzrosną, ale jak będzie w realu?

Dr Małgorzata Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego, która badała dzieje autonomii hiszpańskiej Katalonii, twierdzi, że do wzrostu konfliktów rzeczywiście może dojść, ale tylko w sytuacji, gdy polityczne centrum zacznie udawać, że w związku ze spisem nic się nie stało i nadal nie będzie dostrzegać aspiracji tego regionu.

Ilu nas jest w RP?

Dwie największe zadeklarowane mniejszości w Polsce to śląska i kaszubska.
Wśród 38,5 mln mieszkańców Polski 35,3 mln deklaruje jednorodną, polską tożsamość. Oto dane dotyczące narodowości (deklarowanej jako pierwszą lub drugą - dane w tys.):

  • polska 36 085 (w tym jako pierwsza 36 007)
  • śląska 809 (w tym jako pierwsza 418)
  • kaszubska 228 (w tym jako pierwsza 17)
  • niemiecka 109 (w tym jako pierwsza 49)
  • ukraińska 48 (w tym jako pierwsza 36)
  • białoruska 47 (w tym jako pierwsza 37)

NAPISZ KOMENTARZ: Czy wyniki Spisu Powszechnego coś zmieniają w sytuacji Śląska i Ślązaków? Czy w ślad za tymi wynikami powinno dojść do przemian na Górnym Śląsku? Jeśli tak, to do jakich?

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*ZOBACZ LISTĘ ZAWODÓW DO DEREGULACJI
*Hans Kloss powrócił FILM, ZDJĘCIA, RECENZJE, czyli HISTORIA PRAWDZIWA

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*GWIAZDA PROGRAMU X-FACTOR nagrywała swój klip w Świerklańcu. ZOBACZ FOTKI
* http://slask.naszemiasto.pl/serwisy/fotomatura2012/: FOTOMATURA 2012. Zobacz tegoroczne maturzystki i maturzystów z całego województwa! ZAGŁOSUJ!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!