Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślemień z żydowskim domem modlitewnym

Jakub Marcjasz
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu przed rokiem odwiedziło 21 tys. osób. Ostatnio gościły w nim dzieci z Przedszkola Publicznego im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie
Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu przed rokiem odwiedziło 21 tys. osób. Ostatnio gościły w nim dzieci z Przedszkola Publicznego im. Krasnala Hałabały w Rychwałdzie arc parku
Żywiecki Park Etnograficzny, chluba regionu, ma zostać efektownie rozbudowany. Sprawą zainteresowane zostało ministerstwo kultury.

Pochodzący z XVII w. drewniany kościół św. Mikołaja z Polanki Wielkiej oraz żydowski dom modlitewny z Wiśniowej z początku XX w. mogą znaleźć się w Żywieckim Parku Etnograficznym. To efektowny plan rozbudowy tego miejsca, na który jednak potrzeba 1,7 mln zł.

- W tej chwili z własnych środków budujemy rozlewisko wodne, które musi powstać przed przeniesieniem zabytkowego tartaku z napędem wodnym ze Ślemienia - opowiada Teresa Kurzyk, dyrektorka Żywieckiego Parku Etnograficznego w Ślemieniu. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwiedzający zobaczą nowy obiekt w przyszłym roku.

Co jednak z drewnianym kościółkiem i żydowskim domem modlitewnym? Z pomocą mogą przyjść posłowie. W maju tego roku parlamentarzyści z Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, w Żywieckim Parku Etnograficznym mieli swoją sesję wyjazdową. W efekcie zainteresowali się sprawą rozbudowy tego miejsca. Właśnie ta komisja sejmowa zwróciła ministrowi kultury uwagę na wyjątkowość parku i konieczność jego rozbudowy. Dziś, we wtorek, minister kultury i dziedzictwa narodowego przedstawi komisji swoją odpowiedź.

- Rozpatrzymy ją i wspólnie, w ramach prac komisji, zastanowimy się, jak możemy dalej działać w tej sprawie, by zintensyfikować i przyspieszyć rozbudowę parku - mówi posłanka Małgorzata Pępek, członek komisji, a wcześniej wójt gminy Ślemień (za jej kadencji rozpoczęła się budowa parku - red.).

Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu jest najmłodszym muzeum typu skansenowego w Polsce. Odwzorowuje układ urbanistyczny i zabudowę wsi Beskidu Żywieckiego. Na obszarze ponad 6 ha jest już 17 zabytkowych obiektów architektury.

Zwiedzający podziwiać mogą m.in. budynek szkoły z 1900 r., XIX-wieczny spichlerz, kompletną zagrodę chłopską z domem mieszkalnym z 1895 r., urokliwą „chałupę zielarki” czy małomiasteczkową aptekę. We wnętrzach budynków urządzono ekspozycje obrazujące wszelkie aspekty życia górali.


*Oto Rysio! Największe dziecko w Polsce urodzone do wody przyszło na świat w Zabrzu ZDJĘCIA
*Rolnik szuka żony w TVP: Łzy i rozpacz były prawdziwe
*Tragiczny wypadek w Katowicach: Samochód zmiażdżony ZDJĘCIA
*Ustroń: Ewakuacja supermarketu po ataku pająka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!