Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słono płacą za wakaty

Aleksander Król, Tomasz Siemieniec
Estera i Mariusz pracują w raciborskim urzędzie jako gońcy
Estera i Mariusz pracują w raciborskim urzędzie jako gońcy fot. kaja KOnarska
Zakłady pracy i urzędy, które zatrudniają ponad 25 osób, powinny zamknąć rok 6-procentowym poziomem zatrudnienia osób niepełnosprawnych (do roku 2008 obowiązywał limit 5,5 proc.).

Jeśli nie mają zgodnej z tym prawem obsady, muszą co miesiąc odprowadzać do PFRON składkę w wysokości ponad 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za każdy niewykorzystany przez niepełnosprawnego etat.

Tymczasem fundusz chce podwyższać co roku limit. - Z naszych danych wynika, że aż 36 tysięcy pracodawców w kraju nie zatrudnia tylu, ilu należy niepełnosprawnych. Wolą płacić, niż znaleźć dla nich stanowiska pracy - mówi Tomasz Leleno, rzecznik prasowy centrali Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Warszawie.

Wbrew tej opinii pracodawcy z naszego regionu coraz częściej decydują się na znalezienie zatrudnienia osobom niepełnosprawnym.

Czternastu umysłowo chorych wychowanków Warsztatów Terapii Zajęciowej z Czerwionki-Leszczyn skończyło właśnie kurs sprzątania. Otrzymali certyfikaty potwierdzające ich umiejętności i są gotowi do podjęcia pracy. Część z nich znajdzie pracę w urzędzie miasta. - Dla kilku osób załatwiamy półroczną praktykę w formie stażu w UM. Będziemy też szukać dla nich miejsca u innych pracodawców - zapowiada Arkadiusz Adamczyk, kierownik WTZ w Czerwionce-Leszczynach.

Grupa warszatowiczów przygotowała się do zawodu od września, sprzątała klatki schodowe i windy w blokach. Czternaście osób z upośledzeniem umysłowym wzięło udział w dofinansowanym przez Unię Europejską programie "Nie jesteśmy gorsi". - Dzięki temu zdobyli kwalifikacje, poprawili samoocenę i będą mieli pracę - wylicza Adamczyk.

Niepełnosprawni umysłowo już od kilku miesięcy pracują w UM w Raciborzu. Czterech wychowanków raciborskich Warsztatów Terapii Zajęciowej znalazło zatrudnienie w biurze obsługi interesantów. Estera, Roksana, Agnieszka i Mariusz są gońcami. Roznoszą urzędową korespondencję.

- Uczestnicy warsztatów odbywają u nas praktyki, które przygotują ich do podjęcia pracy. W ciągu kilku miesięcy nauczą się tu nawiązywać relacje z innymi ludźmi, podejmować obowiązki i dotrzymywać zobowiązań - mówi Anita Tyszkiewicz-Zimałka, rzeczniczka raciborskiego magistratu, który jest jednym z nielicznych w regionie, w którym zawodu uczą się osoby mniej sprawne intelektualnie. - Lubię tę pracę. Mogę się tu wiele nauczyć - mówi Estera Affa, biorąc do ręki kosz pełen korespondencji. Każdy z nowych praktykantów ma "pod sobą" inne piętro budynku. Nowi pracownicy zajmują się nie tylko rozdziałem poczty między wydziałami, ale wysyłają także faksy, roznoszą prasę i przygotowują urzędowe dokumenty do skanowania. Urzędnicy z Raciborza nie wykluczają, że praktykanci zostaną u nich na stałe.

Problem z zatrudnianiem właściwej liczby osób niepełnosprawnych w większości urzędów, często nie wynika z niechęci urzędników, lecz z braku umiejętności potencjalnych pracowników. Dlatego dodatkowe szkolenia są tak ważne. - Często bywa tak, że osoby te mają problemy z wykonaniem najprostszych prac, na przykład obsługą kserokopiarki. Choć niepełnosprawny pracownik musi się sprawdzać na swoim stanowisku i dobrze, tak jak inni pracownicy, wykonywać swoje obowiązki - mówi Tomasz Górecki, rzecznik urzędu miejskiego w Żorach.

Tymczasem resort pracy przygotowuje nowe zasady udzielania pomocy przedsiębiorstwom zatrudniającym niepełnosprawnych.

Urząd Wojewódzki w Katowicach zatrudnia 15 osób niepełnosprawnych, Powinien mieć dla nich 50 etatów. Za te wakaty co miesiąc do kasy PFRON płaci więc 45 tysięcy złotych. Takie przykłady można mnożyć w całym naszym województwie. Na przykład Urząd Miasta w Żorach powinien zatrudniać dziesięciu niepełnosprawnych, a zatrudnia tylko czterech. Płaci za to "karnie" 12 tysięcy złotych. Z kolei w wodzisławskim urzędzie pracuje tylko jedna osoba głuchoniema. Miasto odprowadza do PFRON 95 tysięcy złotych. Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że aż jedna trzecia urzędów państwowych w Polsce nie zatrudnia osób niepełnosprawnych, a w 2006 r. żaden z urzędów centralnych nie osiągnął wymaganego prawem wskaźnika.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!