Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślonsko Ferajna na grobach powstańców niemieckich i polskich [ZDJĘCIA]

Aleksander Król
Slonsko Ferajna na grobach powstańcow
Slonsko Ferajna na grobach powstańcow Aleksander Król
Z żółto-niebieskimi flagami, a także w mundurach Selbstschutzu i pruskim złożyli kwiaty na cmentarzu w Krzanowicach (pow. raciborski) przy pomniku powstańców śląskich, którzy walczyli po stronie niemieckiej. W Mysłowicach oddadzą cześć powstańcom walczącym po stronie polskiej. Mysłowickie stowarzyszenie Ślōnskŏ Ferajna odwiedza dziś groby powstańców śląskich – niezależnie czy opowiadali sie po stronie polskiej czy niemieckiej oraz kompletnie zapomnianych przez historię – orędowników niepodległości Śląska. - Najwyższy czas by różne opcje i środowiska przestały dzielić Górnoślązaków na gorszych i lepszych. Wszyscy oni byli synami Śląskiej Ziemi i walczyli o lepsze jutro - mówią przedstawiciele Ślonskiej Ferajny.

O godz. 10 Ślonsko Ferajna złożyła kwiaty i zapaliła znicze na cmentarzu w Krzanowicach (powiat raciborski), gdzie znajduje się jedyny zachowany grób uczestników III powstania śląskiego walczących po stronie niemieckiej w oddziałach Selbstschutz Oberschlesiens (Samoobrona Górnośląska). W uroczystościach wzięli udział członkowie grupy rekonstrukcyjnej, którzy zaprezentowali się w mundurach Selbschutz. Krzanowice to tylko jedno z miast, jakkie dziś odwiedzą członkowie Slonskiej Ferajny.

- Idea tak naprawdy narodziła się w zeszłym roku , gdy dowiedzieliśmy się, że w Krzanowicach jest grób Selbstschutzów. To był szok. A ja zawsze mówię, że jak są groby powstańców, to muszą być z jednej i drugiej strony. Że jak oddajemy cześć Ślązakom to z jednej i drugiej strony – mówi mocno gwarą Peter Langer ze stowarzyszenia Slonsko Ferajna.

- W Krzanowicach jest trzech Ślązoków. Chcemy żeby ten grób był grobem wszystkich Selbstschutzów. Wszystkie groby były niszczone przez Poloków. Polacy uznawali tylko tych tzw. dobrych Ślązaków, czyli polskich, a ci którzy opowiedzieli się za stroną niemiecką to są źli. A w plebiscycie śląskim w 1921 – 61 procent Ślązaków opowiedziało się za Niemcami, oni bronili swojego Haimatu, chałupy - dodaje.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Gdzie spoczywają Korfanty, Rymer, Wolny, Ziętek: odwiedź cmentarz i zapal im świeczkę! [MAPY]

- I dzisiej my, jako potomkowie Ślązoków powinniśmy mieć odwagę oddawać cześć jednym i drugim . Podstawa jest taka , że mieszkańcy, muszą poznać historię – mówi się o powstańcach jako o tych, co walczyli z Niemcami. Wszystko mieszczą do jednego worka – abwehra, SS , mylą. A tak naprawdę to byli Selbstschutze – którzy zaczęli bronić swojego Haimatu. Oni nie chcieli, żeby ich domy trafiły do Polski. Dziś nie jest czas, żeby mówić, kto miał racje, ale poznać historię. Trzeba zrozumieć sąsiada - mówi Peter Langer.

Dodaje, że zaczęli dzień od oddania czci Ewaldowi Lataczowi, który był orędownikiem wolnego Górnego Śląska. - Oni byli atakowani z polskiej, niemieckiej i czeskiej strony. Urodził się w Katowicach na Mariackiej - mówi.
O godz. 12. przedstawiciele Ślonskiej Ferajny na cmentarzu w Opawie, ul. Opticka uczcili pamięć orędownika powstania Niepodległego Państwa Górnośląskiego – Józefa Kożdonia (Josef Koždoň).

- W Bytomiu w dwóch miejscach złożymy kwiaty i zapalimy znicze – najpierw o godz. 15.30 na Placu Słowiańskim – w miejscu, w którym stał do 1945 roku – pomnik Selbstschutzów oraz o godz. 16.00 na ul. Orląt Lwowskich 9. To właśnie tam mieszkał Theophil Kupka – jeden z najaktywniejszych działaczy na rzecz niepodległości Śląska. Kupka został zastrzelony przez Henryka Myrcika i Jendrzeja z podległej Polskiemu Komisariatowi Plebiscytowemu i Polskiej Organizacji Wojskowej – Bojówki Polskiej. Położymy tutaj symboliczną kartonową płytę z nazwiskami ok. 500 bojowników o niepodległość Górnego Śląska - mówią przedstawiciele Slonskiej Ferajny.

Ostatnim akcentem będzie złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem powstańców śląskich walczących po polskiej stronie w Mysłowicach – Brzezince, przy ul. Brzezińskiej.

- Nie zapominamy również o ofiarach reżimu nazistowskiego i komunistycznego , które zginęły w obozach w Mysłowicach i Świętochłowicach – Zgodzie - mówią.

W ubiegłym roku członkowie i sympatycy stowarzyszenia zapalili znicze i złożyli kwiaty na grobach śląskich arystokratów – Ballestremów, Tiele – Winklerów i Donnersmarcków.



*HALLOWEEN 2013 - POMYSŁY NA PRZEBRANIA i IMPREZY W WOJ. ŚLĄSKIM
*GRZYBY JADALNE i TRUJĄCE. JAK JE ODRÓŻNIĆ? [ZOBACZ NA ZDJĘCIACH]
*KATOWICE, SOSNOWIEC, BĘDZIN i CZELADŹ Z LOTU PTAKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
*KALENDNARZ LINDNER 2014, CZYLI MODELKI W TRUMNACH [ZDJĘCIA 18+]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!