Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślonsko Wilijo w chorzowskim Skansenie

p.
Śląski Park Etnograficzny
Skansen - Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie zaprasza w niedzielę, 9 grudnia 2012 na Ślonsko Wilijo

Już szósty raz Górnośląski Park Etnograficzny zachęca, by w niepowtarzalnej atmosferze ośnieżonych chałup i trzaskającego w piecu ognia przypomnieć świąteczne zwyczaje dawnych Ślązaków.

Święta w skansenie to jednak nie tylko historia. Dla odwiedzających przygotowano moc atrakcji: od straganów uginających się pod regionalnymi smakołykami i napitkami, poprzez specjalnie na tę okazje przygotowane "Jasełka", aż do warsztatów z robienia ozdób świątecznych.

JARMARK BOŻONARODZENIOWY (od godz. 11.00)

Ponad 50 straganów. Wśród nich wędliny, sery, przetwory, miody pitne, pierniki i słodycze. Ponadto na stoiskach będzie można znaleźć wszystko, co kojarzy się z zimą i świętami: ręcznie wykonane ozdoby, prezenty, choinki, kartki, zabawki dla dzieci. Potrawy świąteczne i regionalne uzupełnią gorące posiłki dla uczestników jasełek.

SZTUKA ZDOBIENIA (od godz. 11.00)

Tego samego dnia będzie można wziąć udział w warsztatach tworzenia tradycyjnych ozdób świątecznych i stroików. Ozdoby będą tworzone z bibuły karbowanej i gładkiej, papierów kolorowych z dodatkiem słomy i łupin orzechów. Powstaną z nich piękne jeżyki, ptaszki, aniołki, łańcuchy, koszyczki oraz różne inne formy. Natomiast stroiki powstaną z naturalnych składników: lasek cynamonu, kwiatuszków anyżowych, suszonych plastrów pomarańczy i gałązek. Wykonane cudeńka będzie można zabrać do domu.

Zapisy na warsztaty pod numerem telefonu: 512 515 950

JASEŁKA (godz. 15.00)

Nie wszyscy wiedzą, że historia jasełek jest silnie związana z gwarą. Choć ich początek sięga średniowiecznych misteriów, to z czasem nabrały one wymiaru ludycznego: pojawiły się postacie znane z ludowych baśni, bieżące tematy i gwara. Jasełka w skansenie do tej tradycji powracają: autorskie widowisko będzie się rozgrywać pomiędzy krytymi strzechą chatami, a część postaci przemówi po śląsku. Uczestnicy, podążając za narratorem, niczym trzej królowie za Betlejemską gwiazdą, zobaczą przedstawienie rozgrywające się w kilku plenerach. Na końcu trafią do prawdziwej, pachnącej sianem, drewnianej stajenki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!