Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słowacja: Hamsik dyrygent i brak snajpera [ANALIZA]

Rafał Strzelec
Reprezentacja Słowacji rozpocznie dziś swoje zmagania w grupie B piłkarskich Mistrzostw Europy. O 18. w Bordeaux zawodnicy Jana Kozaka zmierza się z Walią. W jakim składzie wybiegną Słowacy i co jest mocną, a co słabą stroną naszych południowych sąsiadów.

Słowacka drużyna gra zazwyczaj systemem 1-4-2-3-1, często jednak przechodząc na 4-3-3, a w wariancie defensywnym na 4-4-1-1. Jeśli chodzi o obsadę bramki sytuacja wydaje się rozstrzygnięta. Matus Kozacik rozegrał wszystkie spotkania w eliminacjach do francuskiego EURO i to on będzie bronił dostępu do słowackiej bramki. Jego zastępcą jest Jan Mucha, dobrze nam znany golkiper, który w latach 2005-2010 był zawodnikiem warszawskiej Legii. Wszyscy trzej bramkarze (trzecim jest Jan Novota) maja już na karku ponad 30 lat, tak więc ich doświadczenie będzie z pewnością mocnym punktem w przypadku, gdyby Kozacik nabawił się kontuzji.

Defensywa reprezentacji Słowacji opiera się na Martinie Skrtelu, który stanowi jeden z elementów kręgosłupa ekipy Jana Kozaka. Obok doświadczonego zawodnika Liverpoolu może wystąpić tak naprawdę dwóch zawodników – pierwszym jest Jan Durica (Lokomotiw Moskwa), drugim natomiast Tomas Hubocan (Dynamo Moskwa). W eliminacjach na środku obrony grał Durica, Hubocan występował raczej po lewej stronie obrony. Mniej więcej w połowie eliminacji Durica wypadł jednak ze składu kadry, a jego miejsce zajmował albo Hubocan, albo Kornel Salata (Slovan Bratysława). Jednak w ostatnich sparingach z Niemcami (1:3) i Irlandią Północną (0:0) to 34-letni zawodnik Lokomotiwu wychodził najczęściej obok Skrtela i grał od pierwszych minut. Dlatego też Durica jest faworytem do gry na środku obrony po lewicy swojego kapitana.

Zaletą Tomasa Hubocana jest z pewnością duża elastyczność – zawodnik Dynama może zagrać na środkudefensywy, na prawej bądź lewej obronie. Prawe skrzydło jest jednak zarezerwowane dla Petra Pekarika. Zawodnik Herthy Berlin grał co prawda mało w eliminacjach (z powodu kontuzji), ale zdołał wyleczyć się na EURO i wrócić do formy. Na lewej stronie obrony wystąpi najprawdopodobniej zawodnik FC Koeln Dusan Svento.

W środku pola niepodważalną pozycję ma Juraj Kucka z Milanu – 29-latek z pewnością wybiegnie we wszystkich spotkaniach swojego zespołu. O miejsce obok niego rywalizacja rozstrzygnie się pomiędzy trójką zawodników. Największe szanse ma Patrik Hrosovsky z Victorii Pilzno, który w ostatnich spotkaniach był pierwszym wyborem Jana Kozaka na pozycji defensywnego pomocnika. 24-latek co prawda zagrał jedynie w 3 spotkaniach eliminacyjnych, ale w meczach towarzyskich przed EURO to właśnie zawodnik z Pilzna był podstawowym zawodnikiem kadry. Oprócz niego na tej pozycji mogą zagrać także Jan Gergus (FK Jablonec) i Victor Pecovsky (MSK Żylina). Obaj grali kilkakrotnie w eliminacjach, ale w meczach z Walią, Rosją i Anglią będą raczej rezerwowymi.

Rozgrywającym reprezentacji Słowacji niezmiennie od lat jest Marek Hamsik. Wątpliwe, by kosztem gracza Napoli w zespole zagrał Ondrej Duda z Legii Warszawa, gdyż pozycja 28-latka w kadrze jest niepodważalna. Na prawym skrzydle zagra Robert Mak (PAOK Saloniki). Jan Kozak ma z kolei kłopot bogactwa na lewej flance – na tej pozycji mogą zagrać zarówno Mirosław Stoch (Bursaspor), jak i Wladimir Weiss (Al-Ghafa). W eliminacjach wszyscy trzej skrzydłowi grali jednak zarówno po prawej, jak i po lewej stronie pomocy, więc ich elastyczność jest dla Jana Kozaka dużym atutem.

Problemem Słowaków jest na pewno brak klasycznego napastnika. W powołanej 23-osobowej kadrze nie ma Roberta Vittka, który był kluczowym zawodnikiem na tej pozycji. Jeszcze jesienią 34-latek był w kadrze Słowacji, ale już od kilku lat przestał pełnić rolę czołowego napastnika kadry. Lukę po nim próbuje zapełnić Michal Duris (Victoria Pilzno). 28-latek zagrał większość meczów w kadrze w eliminacjach, ale nie strzelił w nich bramki, zaliczając zaledwie jedną asystę. Nieco lepiej wyglądał w meczach towarzyskich, w których strzelił dwie bramki Szwajcarom i po jednej Niemcom i Islandczykom. Opcją rezerwową jest Adam Nemec, ale zawodnik Willem II Tilburg zagrał tylko w 10 spotkaniach Eredivisie w tym sezonie. Strzelił co prawda dwie bramki w meczu z Gruzją (3:1, 28 maja), ale Jan Kozak wystawił wówczas rezerwową jedenastkę.

Jakie są więc zalety reprezentacji Słowacji? Na pewno osoba Marka Hamsika, który będzie dyrygentem zespołu na EURO. Trzeba także przyznać Słowakom, iż podstawowa jedenastka jest dość stabilna, pewna i przede wszystkim wyrównana. Dużą zaletą naszych południowych sąsiadów jest dobre wyszkolenie techniczne i bardzo solidna gra w ataku pozycyjnym.

Wady? Z pewnością poza Hasmikiem brakuje w kadrze Słowacji graczy klasowych, którzy mieliby styczność z futbolem w najsilniejszych ligach (większość kadry to zawodnicy z lig słowackiej, czeskiej, tureckiej i austriackiej). Brakuje także solidnych zmienników, głównie dla Hamsika, Durisa i bocznych obrońców. Pewną wada jest także wiek zawodników – średnia wieku piłkarzy Słowacji to 29 lat. Starsza kadrę mają tylko Czesi, Rosjanie i Irlandczycy.

Przypuszczalna jedenastka Słowaków na mecze EURO: Kozacik – Pekarik, Skrtel, Durica, Svento – Kucka, Hrosovsky – Weiss, Hamsik, Mak - Duris

Wspominamy Euro 2012: Wielka Hiszpania, kibice Irlandii i Jiracek przekłuwający balon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Słowacja: Hamsik dyrygent i brak snajpera [ANALIZA] - Gol24