Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub? Gdzie sobie wymarzysz [ŚLUB W DZIWNYM MIEJSCU]

Aldona Minorczyk-Cichy
Rok temu w zabrzańskiej kopalni Gudi wzięli ślub Anna-Maria i Konrad Kasprzykowie
Rok temu w zabrzańskiej kopalni Gudi wzięli ślub Anna-Maria i Konrad Kasprzykowie Lucyna Nenow
Zapłać urzędnikowi za dojazd i nadgodziny, a udzieli Ci ślubu tam, gdzie tylko zechcesz. Marzenia się spełniają. W Śląskiem mieliśmy już śluby pod ziemią, pod wodą i w powietrzu.

Ślub poza ratuszem? Żaden problem, pod warunkiem, że małżonkowie zapłacą za dojazd kierownika Urzędu Stanu Cywilnego i pokryją jego wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych.

Do tej pory udzielenie ślubu w parku, w muzeum, w hotelu i w innych wymarzonych przez nowożeńców miejscach zależało od dobrej woli urzędnika. Teraz reguluje to prawo. Co innego ślub w kościele. Tutaj ostatnie słowo nadal należy do proboszcza.
Kopalnia, zalewisko, park? Proszę bardzo!

ZOBACZ KONIECZNIE:
Ślub w Parku Śląskim? To możliwe. Ceny od 500 zł

Piękna biała suknia, długi welon i parkowa alejka pełna czerwonych róż? Do tej pory romantyczne marzenia o takim ślubie zależały od dobrej woli i widzimisię urzędnika. To się zmienia. Rząd przyjął projekt ustawy "Prawo o aktach stanu cywilnego". Miejsce na dowolność będzie. W przypadku ślubu cywilnego to młoda para zdecyduje, gdzie wypowie sakramentalne "tak": w powietrzu, w wodzie, pod ziemią, w parku, hotelu, ale także w szpitalu i areszcie.

Fantazji nam nie brakuje i trzeba przyznać, że i bez regulacji prawnych urzędnicy do takich fantazji podchodzili przychylnie.
- Kilka par pobrało się w scenerii parku im. Tadeusza Kościuszki. Innej parze udzieliłem ślubu w hotelu, bo chcieli sobie ślubować na bosaka - mówi nam Mirosław Kańtor, kierownik USC w Katowicach.

No i był też głośny na cały kraj pierwszy ślub w galerii handlowej. Jedni z tego powodu pukali się w głowy, inni zazdrościli. Impreza w Silesia City Center zgromadziła tłumy, które po uroczystości... zamiast na przyjęcie ruszyły gremialnie na zakupy w galerii.
Chorzowianie lubią Park Śląski i różaną aleję. Od dawna kochamy też Świerklaniec i urokliwy Pałac Kawalera. W Jaworznie para młoda, czyli Ewa i Paweł z Zielonej Góry, ksiądz i niemal 300 świadków... zanurkowali. Sakramentalne "tak" młodzi powiedzieli sobie 5 metrów pod wodą.

Przykład czerpiemy z góry, czyli śluby gwiazd

Michał Wiśniewski przed laty z Mandaryną wziął ślub w grocie lodowej. Towarzyszyły temu kamery, całość transmitowano. Związek niestety nie przetrwał próby czasu.

Inna para, polsko-amerykańska celebrytka Joanna Krupa i Romain Zago, brała ślub w hotelu Park Hyatt w Carlsbad w Kalifornii. Uroczystość kosztowała, bagatela, milion dolarów. Jessica Biel i Justin Tim-berlake pobrali się na plaży we włoskim kurorcie Borgo Egnazia. Dwa dni przed ceremonią odbyła się uroczysta kolacja z pokazem sztucznych ogni. Rachunek wyniósł rekordowe 6,5 miliona dolarów.

Z kolei aktorzy Matthew McConaughey i Camila Alvez wzięli ślub w wielkiej willi w Teksasie. No, a najsłynniejsza częstochowianka modelka Anja Rubik wyszła za mąż za Sashę Knezevica na Majorce w cerkwi prawosławnej.

Nie można też zapomnieć o ślubie w wielkim stylu - Madonny i Guya Ritchioe. Pobrali się w duchu szkockiej tradycji. Para wynajęła na 5 dni pokoje w zamku Skibo w Szkocji. Zbudowana w XIX wieku budowla otoczona jest 3 000 hektarów ogrodów.
Bezpieczeństwa gości i pary młodej strzegło 200 ochroniarzy dowodzonych przez byłego członka brytyjskiego wywiadu.

Możliwości finansowe mieszkańców naszego regionu aż tak wielkie z reguły nie są, ale za to braku wyobraźni i chęci realizowania marzeń bynajmniej nam nie brakuje.

Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany

Projekt ustawy "Prawo o aktach stanu cywilnego" zakłada nie tylko uregulowanie kwestii ślubów poza ratuszem, ale także elektroniczną rejestrację aktów stanu cywilnego (odejście od papierowych aktów), udostępnienie obywatelom odpisów aktów stanu cywilnego w postaci elektronicznej oraz szybsze i prostsze załatwianie spraw w USC.

Według projektu nowelizacji ustawy, 1 stycznia 2015 roku rozpocznie się informatyzacja rejestracji aktów stanu cywilnego. Obywatele będą mogli otrzymać odpis aktu stanu cywilnego w postaci papierowej w USC w dowolnym mieście w kraju i to niezależnie od tego, gdzie akt ten jest przechowywany. Będzie też można otrzymać go w postaci elektronicznej bez wizyty w urzędzie.

Kierownicy urzędów będą mieć dostęp do elektronicznych aktów stanu cywilnego, co zwolni obywateli od obowiązku przedkładania w USC odpisów aktów niezbędnych do rejestracji stanu cywilnego.

Kierownik urzędu będzie dokonywał też aktualizacji numeru PESEL za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, w którym prowadzony jest rejestr stanu cywilnego
.
I tak, po sporządzeniu aktu urodzenia, kierownik USC (wykorzystując komunikację między rejestrem stanu cywilnego a rejestrem PESEL) wystąpi do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o nadanie numeru PESEL. Ten zaś zostanie umieszczony w rejestrze przy odpowiednim akcie stanu cywilnego. Proste? Proste nareszcie.

W jakim niezwykłym miejscu chcielibyście brać ślub? Dyskutujcie z autorką!


*Trąba powietrzna spustoszyła Pszczynę! ZDJĘCIA + WIDEO
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]
*Katastrofa samolotu pod Częstochową: ZDJĘCIA, PRZYCZYNY, OPINIE ŚWIADKÓW
*Gdzie na basen? Zobacz kryte baseny w woj. śląskim [LISTA BASENÓW]
*Jakie będzie lato? Zobacz prognozę pogody na lipiec 2014 i zaplanuj urlop

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!