Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ślub w bliskiej rodzinie. Kiedy kuzyni mogą wziąć ślub? [PORADNIK]

Jadwiga Jenczelewska
Kodeks rodzinny i opiekuńczy traktuje śluby między krewnymi mniej rygorystycznie aniżeli kodeks prawa kanonicznego. Kościół dopuszcza małżeństwo powyżej 4 stopnia pokrewieństwa w linii bocznej
Kodeks rodzinny i opiekuńczy traktuje śluby między krewnymi mniej rygorystycznie aniżeli kodeks prawa kanonicznego. Kościół dopuszcza małżeństwo powyżej 4 stopnia pokrewieństwa w linii bocznej 123RF
Domyślam się, że moja sprawa jest nietypowa. Ale chciałbym wiedzieć, czy jest szansa na pozytywne zakończenie mojej znajomości ze wspaniałą dziewczyną, którą poznałem kilka miesięcy temu. Pozytywnie - to znaczy ślubem - mówi pan Paweł z Gliwic (dane do wiadomości DZ).

Bliscy przez pradziadków

Co to za przeszkoda, która stoi na drodze do szczęścia zakochanej pary? - Wiosną tego roku pojechałem do krewnych ze strony mojej mamy. Wiedziałem, że oni mają córkę, ale ostatni raz widzieliśmy się jako dzieci i nie wiedziałem, że wyrosła na taką piękną pannę - mówi nasz Czytelnik. - Wydaje mi się, że ona traktowała mnie bardzo serdecznie nie tylko dlatego, że jestem jej kuzynem. Dodam, że nie jest to rodzina, z którą utrzymywalibyśmy jakieś bliższe kontakty. Niestety, mamy wspólnego przodka.

Pan Paweł podał też, jaki jest stopień pokrewieństwa między nim a uroczą kuzynką, którą najchętniej poślubiłby.

- Jak wynika z informacji mojej mamy, jestem spokrewniony z tą dziewczyną w ten sposób, że mój pradziadek i jej prababka byli rodzeństwem. Czy takie więzy krwi uniemożliwiają ślub, a przede wszystkim posiadanie dzieci? Czy nasze potomstwo nie byłoby obciążone jakimiś chorobami, których nie można wykluczyć u małżonków mających wspólnego przodka - pyta Czytelnik.

Kiedy będzie wesele

Warto pamiętać, że prawo cywilne nie zabrania ślubu między kuzynami, ale zabrania tego kodeks prawa kanonicznego. To oznacza, że nawet jeśli możliwy jest ślub cywilny, w przypadku zbyt bliskiego pokrewieństwa - wykluczony byłby ślub kościelny. Poniżej i obok podajemy najważniejsze przepisy dotyczący tzw. ślubów w rodzinie.

Kiedy kuzyni mogą wziąć ślub

Przepisy dotyczące zakazów zawierania małżeństw pomiędzy krewnymi zawarte są w art. 14 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dotyczą krewnych w linii prostej, rodzeństwa i powinowatych w linii prostej.

1. Krewni w linii prostej to osoby pochodzące jedna od drugiej, np. dziadkowie, rodzice, dzieci. W linii bocznej spokrewnione są osoby, które nie pochodzą od siebie, lecz mają wspólnego przodka. Są to np. wuj i siostrzeniec, stryj i bratanek, dzieci rodzeństwa, ale i samo rodzeństwo. Zatem w linii bocznej zakazem zawierania małżeństw objęte jest tylko rodzeństwo (czyli krewni drugiego stopnia).

Zgodnie z obowiązującym prawem rodzinnym, kuzyni mogą zawrzeć związek małżeński, jeżeli nie ma innych przeszkód małżeńskich przewidzianych w art. 10 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

2. Kodeks prawa kanonicznego jako przeszkodę do zawarcia małżeństwa wymienia m.in. pokrewieństwo. Reguluje to kanon 1091. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi. W linii bocznej nieważne jest małżeństwo aż do czwartego sto-pnia włącznie. Kanon 1078 § 3 kodeksu prawa kanonicznego podaje, że nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.
(JJ)


*Regionalna lista płac. Sprawdź, ile zarabiają [ZAROBKI OD 100 ZŁ DO 1 MLN ZŁ]
*Kuchenne Rewolucje w Tychach: Dom Bawarski Tychy Magdy Gessler [ZDJĘCIA + WIDEO]
*Najpiękniejsze polskie kolędy [POSŁUCHAJ i WYBIERZ]
*Najlepsze prezenty na święta Bożego Narodzenia [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!