MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa
Ślubowanie klas mundurowych w Żorach. Wydarzeniu towarzyszyła defilada mundurowa WCR Rybnik
Uczniowie klas mundurowych III Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Żorach oraz Zespołu Szkół Społecznych, złożyli w poniedziałek 13 maja ślubowanie na żorskim rynku. Szczególnej oprawy wydarzeniu dodał fakt, że po raz pierwszy w żorskiej szkole funkcjonuje ministerialna klasa przygotowania wojskowego.

Kadeci klas mundurowych z Żor złożyli ślubowanie

To wydarzenie, które na długie lata zapamiętają uczniowie żorskich klas mundurowych. Po raz pierwszy w Żorach, odbyło się ślubowanie połączone z defiladą mundurową. Od tego roku szkolnego klasy wojskowe działają pod patronatem Ministerstwa Obrony Narodowej jako oddziały przygotowania wojskowego. W takich oddziałach ceremoniał wojskowy wymaga złożenia ślubowania na sztandar.

Ślubowanie złożyli uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego im. Z. Herberta w Żorach oraz Zespołu Szkół Społecznych. W poczet kadetów przyjęto uczniów klas wojskowych, strażackich i policyjnych. W wydarzeniu brali udział zarówno uczniowie i nauczyciele żorskich szkół, ale także ich rodzice i przyjaciele. Wydarzenie uświetniła orkiestra wojskowa z Bytomia. Imprezie towarzyszył z kolei piknik militarnych. Oprócz wielu różnych stanowisk, zaprezentowano pokazy samoobrony, umiejętności strażackich i tańca mażoretek. Nie mogło zabraknąć również wojskowej grochówki.

Zostań żołnierzem. Dobrowolna Zasadnicza Służba Wojskowa czeka

Wojsko wciąż szuka żołnierzy. Jedną z form służenia Polsce jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, która składa się z dwóch etapów. To trwające 27 dni szkolenie podstawowe, które nie dotyczy osób, składających w przeszłości przysięgę wojskową. Drugim etapem jest szkolenie specjalistyczne, połączone z wykonywaniem obowiązków na stanowisku służbowym w jednostce wojskowej trwające do 11 miesięcy. Żołnierz, który odbył dobrowolną zasadniczą służbę wojskową może być przeniesiony na swój wniosek do zawodowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej albo do aktywnej rezerwy. W przypadku braku takiego wniosku żołnierz będzie przeniesiony do rezerwy pasywnej.

O powołanie do tego rodzaju służby może ubiegać się osoba, która skończyła 18 lat, ma polskie obywatelstwo, zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia zawodowej służby wojskowej, nieposzlakowaną opinię i nie była karana za przestępstwo umyślne.

Ochotnik w ramach służby dobrowolnej będzie otrzymywał wynagrodzenie w wysokości najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Obecnie to 6000 zł brutto. Korzyści będzie jednak więcej – każdy, kto ukończy dobrowolną służbę, będzie miał pierwszeństwo w naborze w szeregi armii zawodowej, ale też – jeśli nie będzie chciał wstąpić do wojska – pierwszeństwo zatrudnienia na stanowiskach w administracji publicznej zgodnie z wymaganymi kwalifikacjami.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni