MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Słynna lokomotywa z filmu "Pułkownik Kwiatkowski" idzie w kwietniu pod młotek

Jolanta Pierończyk
Tę lokomotywę wyceniono na 11 tysięcy zł.  Kto da więcej?
Tę lokomotywę wyceniono na 11 tysięcy zł. Kto da więcej? PKP SA
Pierwszy taki przetarg w historii PKP. Na sprzedaż wystawiono 163 zabytkowe i po prostu stare wagony i inny sprzęt kolejowy. Hobbyści już ostrzą sobie zęby na skarby Polskich Kolei Państwowych.

ZOBACZ CO PKP WYSTAWIA NA SPRZEDAŻ:
PKP sprzedaje zabytkowy tabor. Do kupienia m.in. wagony, lokomotywy, drezyny [ZDJĘCIA]

Lokomotywy, wagony pasażerskie i mieszkalne, pługi, dźwigi i wiele innego sprzętu sprzętu kolejowego spółka PKP wystawiła na sprzedaż. Na liście są 163 pozycje. Najciekawsze to m.in. wagon osobowy z 1895 roku, wagon bagażowo-pocztowy z 1912 roku, lokomotywa parowa z 1951.

- Jest to słynna lokomotywa, która zagrała w wielu filmach. jednym z nich jest "Pułkownik Kwiatkowski" - mówi Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP w Warszawie.

Ceny - od 900 do 20 tys. zł. Termin składania ofert - 22 kwietnia, na ul. Szczęśliwickiej 62 w Warszawie. PKP liczy na zainteresowanie pasjonatów kolejnictwa, muzeów, fundacji, stowarzyszeń zajmujących się ochroną zabytków techniki kolejowej. Niewykluczone są także samorządy oraz ich jednostki, które być może znajdą pomysł na wykorzystanie starych wagonów.

Wystawione na sprzedaż pojazdy i inny sprzęt rozrzucone są po całym kraju. Znajdują się w różnych miejscach. Na nabywców czekają w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Warszawie oraz Wrocławiu. Część z nich znajduje się w rejestrze konserwatora zabytków. Są w różnym stanie. jedne skorodowane, z resztkami dawnego lakieru, i wymagające sporych pieniędzy na ich odnowienie, inne wyglądają całkiem nieźle. Duża część z wystawionego na sprzedaż taboru kolejowego pochodzi z Ośrodków Wczasów Wagonowych. Jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w historii PKP. Nigdy wcześniej taka sprzedaż nie była prowadzona.

- Przetarg na sprzedaż taboru jest odpowiedzią na liczne zapytania instytucji i miłośników kolei, którzy są zainteresowani nabyciem starego sprzętu kolejowego - powiedziała nam Katarzyna Mazurkiewicz, rzecznik PKP w Warszawie.

Z tego niezwykłego przetargu wykluczone są osoby, które "w ciągu ostatnich trzech alt przed wszczęciem postępowania wyrządziły PKP SA szkodę, a ta nie została dobrowolnie naprawiona do dnia wszczęcia postępowania".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni