Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon pełen energii, czyli HTC wraca z Desire 20 pro. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE HTC
Jeszcze 10 lat temu HTC było niemal na samym szczycie wśród producentów smartfonów. W 2010 roku tajwańska firma wprowadziła na rynek osiem modeli – dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Dekada w branży technologicznej może jednak wszystko zmienić, o czym przekonało się właśnie HTC. Ostatni flagowy smartfon, U12 Plus, Tajwańczycy wprowadzili na rynek w 2018 roku, pod hasłem „Live on the Edge”... Po drodze były już próby powrotu, m.in. z budżetowcami, a teraz jest kolejna. Tym razem ze smartfonem ze średniej półki – Desire 20 pro.

Wygląd i wyświetlacz

HTC Desire 20 pro został zaprezentowany w czerwcu 2020 roku, a na rynek wszedł w lipcu. Co ciekawe, polska premiera odbyła się nietypowo, bo w wirtualnej rzeczywistości. Sama marka Desire może dobrze kojarzyć się fanom HTC, zastanawiać może jednak dopisek „pro” pisany przez producenta z małej litery. Prawdopodobnie dotyczyć on może obudowy, która wykonana jest niezwykle solidnie. A wrażenia solidności dodaje jeszcze waga urządzenia – ponad 200 gramów. Wzornictwo także przykuwa wzrok. Smartfon jest czarny (onyksowa czerń), natomiast tył to wzorzyste, gradientowe wykończenie. Znajduje się tam poczwórny aparat, podwójna dioda LED oraz czytnik odcisków palców, dobrze, dodajmy, działający.

Zobacz, jak wygląda HTC Desire 20 pro i jakie robi zdjęcia:

Na prawej krawędzi znajdują się świetnie spasowane przyciski głośności i zasilania (klawisz zasilania wyróżnia się złotym kolorem, podobnie jak paski z tyłu obudowy), na lewej znajdziemy tackę na dwie karty nanoSIM (bądź nanoSIM i microSD). Na dolnej ramce jest port USB typu C, głośnik, mikrofon oraz gniazdo audiojack 3,5 mm, na górnej zaś – drugi mikrofon. Front Desire 20 pro w nieco ponad 83 proc. zajmuje ekran – z wycięciem na przedni aparat. Nad wyświetlaczem znajduje się głośnik do rozmów telefonicznych.

Ekran to IPS LCD o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości FHD+ (1080 x 2340) i proporcjach 19,5:9. Rozdzielczość oznacza zagęszczenie pikseli na dobrym poziomie – ok. 396 ppi. I za to należy się plus. Plus także za opcję Always-on display, czyli możliwość wyświetlania daty czy godziny na wyłączonym ekranie. Niestety, widać że to wyświetlacz typu IPS LCD. Czerń jest „mleczna”, także biel nie jest całkiem biała. Trzeba tu zaznaczyć, że w tej półce cenowej część producentów stosuje już ekrany AMOLED. W tej sytuacji wyświetlacz HTC Desire 20 pro uznać można jedynie za poprawny.

Procesor, pamięć, łączność

HTC Desire 20 pro napędza zeszłoroczny procesor Qualcomma dla średniopółkowych urządzeń, Snapdragon 665. To ośmiordzeniowy układ (maksymalne taktowanie do 2 GHz) wykonany w 11-nanometrowym procesie technologicznym. Procesor obsługuje Wi-Fi 802.11ac + MIMO (maks. 867 Mb/s), Bluetooth 5 i LTE (modem Qualcomm X12 LTE, pobieranie do 600 Mbps i wysyłanie do 150 Mbps). Procesor graficzny to Adreno 610 – sprawdzi się w większości sytuacji, jednak nie jest to GPU dla wymagających mobilnych graczy. Całość uzupełnia 6 GB pamięci RAM oraz 128 GB pamięci wewnętrznej, którą można rozbudować o kartę microSD.

Smartfon w codziennej pracy nie przejawiał oznak zadyszki czy większej słabości spisując się po prostu dobrze. Duża w tym zasługa niemal czystej wersji Androida, pozbawionego obciążających podzespoły rozbudowanych dodatków. Także moduły łączności można ocenić co najmniej dobrze – jest WiFi ac, Bluetooth 5.0 czy NFC do płatności zbliżeniowych. W tym zestawie brakuje tylko 5G.

Dobry aparat, wydajny akumulator

Producent chwali się zestawem pięciu aparatów – czterech z tyłu i przednią kamerką. Aparat tylny HTC Desire 20 pro to moduł główny 48 MP (26 mm, 1/2.0", 0.8µm, PDAF), ultraszerokokątny 8 MP ( 118˚, 1/4.0", 1.12µm) oraz makro i czujnik głębi. Aparat rejestruje wideo w jakości 4K z opcją robienia zdjęć podczas nagrywania (Video Pic). Najlepszy w zestawie jest sensor 48 MP – robi szczegółowe, odpowiednio nasycone kolorem zdjęcia, a ze wsparciem czujnika głębi także portrety z efektownym rozmyciem tła. Aparat ultraszerokokątny również spisuje się dobrze, choć nieco rozmywa zdjęcie na jego krańcach. Jeśli chodzi o obiektyw macro mam tylko jedną radę – nie używajcie go. Z kolei brak optycznej stabilizacji obrazu jest wyraźnym sygnałem, by unikać fotografowania w złych warunkach oświetleniowych. Aparat do selfie ma 25 MP i w dobrym świetle robi dobre zdjęcia.

Smartfon ma pojemny akumulator 5000 mAh – to jeden z największych atutów Desire 20 pro. Według producenta, ogniwo pozwala na odtwarzanie wideo HD do 27,6 godz., odtwarzanie dźwięku do 156,2 godz., korzystanie z internetu przez WiFi do 25,7 godz., prowadzenie rozmów do 22,1 godz. Czas czuwania w sieci: do 618 godz. Aż tak szczegółowo nie sprawdzałem możliwości akumulatora, jednak podczas testów było po prostu bardzo dobrze – na koniec dnia smartfon miał zazwyczaj spory zapas energii. Desire 20 pro, dodajmy, wspiera technologię Quick Charge 3.0, a akumulator możemy ładować z mocą 15W.

Podsumowanie

HTC Desire 20 pro to ciekawa propozycja w średniej półce cenowej, segmencie rynku, gdzie konkurencja jest ogromna. Smartfon może pochwalić się ciekawym, wyróżniającym się wzornictwem i dobrą jakością wykonania. Wydajność stoi na odpowiednim poziomie, bardzo dobrze spisuje się aparat 48 MP, podobnie zresztą jak akumulator. Część użytkowników zapewne doceni obecność gniazda audiojack 3,5 mm. Nieco gorzej wypada ekran, jesienią 2020 roku brakuje także łączności 5G. Warto też pamiętać o tym, że smartfon nie jest wodoszczelny. Na koniec – cena HTC Desire 20 pro to 1399 złotych.

HTC Desire 20 pro specyfikacja:

  • Wyświetlacz: IPS LCD o przekątnej 6,5 cala, rozdzielczości FHD+ (1080 x 2340) i proporcjach 19,5:9, 16 mln kolorów
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 665 (4 x 2.0 GHz Kryo 260 Gold, 4 x 1.8 GHz Kryo 260 Silver), GPU: Adreno 610
  • Pamięć: 128 GB (plus slot na kartę microSD), 6 GB RAM
  • Aparat główny: 48 MP (f/1.8), ultarszerokokątny 8 MP (f/2.2), makro 2 MP (f/2.4), czujnik głębi 2 MP (f/2.4), podwójna dioda LED, wideo 4K
  • Aparat przedni: 25 MP (f/2.0)
  • Łączność: 4G Cat. 13 (pobieranie do 390 Mb/s, wysyłanie do 150 Mb/s), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0, NFC, GPS z APGS, Galileo, Glonass, USB 2.0 Type-C 1.0
  • Czujniki: czytnik linii papilarnych (na tylnej obudowie), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, kompas, czujnik światła otoczenia
  • Inne: dualSIM (nano, 4G + 4G), gniazdo 3,5 mm
  • Akumulator: litowo-polimerowy o pojemności 5000 mAh (15W)
  • Wymiary: 162 x 77 x 9,4 mm
  • Waga: 201 gramów
  • System: Android 10

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera