Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smartfon Sony Xperia 1 II. Nie tylko nowe nazewnictwo, ale i nowe możliwości. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Sony
Sony na początku 2020 roku zaprezentowało swój najnowszy, flagowy smartfon – Xperię 1 II. Urządzenie stanowi z jednej strony kontynuację, a z drugiej – w pewnym sensie także nowe rozdanie w mobilnym biznesie japońskiego producenta, czego oznaką jest nowe nazewnictwo. Xperia 1 Mark 2 – jak się powinno odczytywać tę nazwę – nawiązuje bowiem do aparatów serii Alpha, a fotograficzny charakter smartfonu podkreśla dodatkowo logo Zeissa ma obudowie. Zapraszam do recenzji.

Obudowa i wyświetlacz

Projektując smartfony Japończycy podążają swoją drogą i to widać również w przypadku Xperii 1 II. W efekcie urządzenie jest na swój sposób wyjątkowe. Ciekawy design sprawia, że Xperia 1 II po prostu wyróżnia się. Smartfon jest wysoki („kinowy” ekran w proporcjach 21:9), ale stosunkowo wąski i – jak na te gabaryty – dość lekki (waga wyraźnie poniżej 200 gramów). Krawędzie są płaskie, nieco tylko zaokrąglone na bokach, ale te nieco „kanciaste” kształty po pierwsze – wyglądają bardzo dobrze, a po drugie sprawiają, że Xperia świetnie leży w dłoni. Obudowa jest wodoszczelna i odporna na kurz (normy IP65/68). W związku z designem mam tylko jedno, małe zastrzeżenie – błyszczący tył szybko zbiera odciski palców.

Zobacz, jak wygląda Xperia 1 II i jakie robi zdjęcia:

Sony tak skonstruowało swój smartfon, że pomieścił wszystko – jest między innymi dioda powiadomień i złącze audiojack 3,5 mm. Ale po kolei: z tyłu obudowy znajduje się moduł aparatu głównego z czujnikiem 3D iToF oraz diodą LED, obok której znajduje się sensor kolorów RGB IR. Jest też symbol NFC. Na dolnej krawędzi znajduje się złącze USB typu C i mikrofon, na górnej – kolejny mikrofon i wspomniane już złącze audiojack 3,5 mm. Z prawej strony są klawisze głośności, zasilania – ze zintegrowanym czytnikiem linii papilarnych, a także przycisk aparatu. Z lewej strony znajdziemy tackę na karty nanoSIM i microSD. Przód Xperii 1 II w 84 procentach zajmuje wyświetlacz. Nad nim znajduje się aparat do selfie, czujniki – wraz z diodą powiadomień. Na krawędziach, na górze i na dole, producent umieścił dobrze grające głośniki stereo.

Czas na wyświetlacz CinemaWide. To OLED o przekątnej 6,5 cala, proporcjach 21:9 i rozdzielczości bliskiej 4K, czyli 3840 × 1644p (zagęszczenie pikseli na świetnym poziomie 643 ppi). To bardzo dobry ekran. Panel obsługuje Tryb twórcy, który jest – jak podkreśla Sony – oparty na technologii CineAlta i „inspirowany odwzorowaniem kolorów znanym z monitorów referencyjnych serii Master”. DCI-P3 – 100 proc., ITU-R BT.2020 (REC.2020). Punkt bieli – D65. Ekran wspiera standard HDR. Kolory są wyraziste, głębokie, a kontrast świetny. Jest też wystarczająco jasny. Trzeba jednak zaznaczyć, że Sony w przypadku Xperii 1 II nie poszło za ogólnym trendem i wyświetlacz jest odświeżany w częstotliwości 60 Hz, zamiast – jak u konkurencji – w 90 Hz lub 120 Hz. Panel chroniony jest przez szkło Gorilla 6. generacji.

Procesor i system

Xperię 1 II napędza ośmiordzeniowy procesor Qualcomma, Snapdragon 865 z modemem 5G. Procesor graficzny to Adreno 650. Pamięć: 8 GB RAM oraz 256 GB ROM w standardzie UFS 3.0. Przy okazji – pamięć można rozbudować o kartę microSD o pojemności do 1 terabajta. Taki zestaw spisuje się bardzo dobrze; podczas użytkowania smartfonu nie pojawiały się żadne spowolnienia, urządzenie nie wykazywało też oznak „zadyszki” nawet pod dużym obciążeniem. Co więcej, Xperia świetnie radzi sobie z odprowadzaniem ciepła generowanego przez pracujący na pełnych obrotach procesor, w związku z czym korzystanie ze smartfonu praktycznie w każdych warunkach jest komfortowe.Łączność? Jest wszystko co potrzeba. 5G, WiFi 6, Bluetooth w wersji 5.1, a także NFC.

System, na którym działa Xperia 1 II to praktycznie czysty Android 10 z niewielkimi dodatkami producenta, co również przyczynia się do bezproblemowego działania interfejsu. Jednym z wyróżniających się dodatków, które pojawiły się już zresztą w poprzednich Xperiach, jest boczny sensor. Dwukrotne stuknięcie w bok smartfonu wywołuje pasek z najczęściej używanymi aplikacjami i skrótami ustawień (np. do trybu wielu okien). Bywa, że pasek jest przydatny, problem jednak w tym, że najpierw trzeba wyczuć, gdzie skutecznie stuknąć w smartfon – to nie ekran, ani boczna ramka, a raczej coś pomiędzy. Metoda prób i błędów jest w tym przypadku skuteczna.

Jest też kilka aplikacji Sony – Muzyka, Cinema Pro, Photo Pro, Pomocnik gracza czy Wiadomości. Szkoda, że producent już jakiś czas temu zrezygnował z własnego klienta e-mail. Teraz zabrakło także aplikacji Album – są w zamian Zdjęcia Google. Interfejs jest prosty, a jeśli chodzi o nawigację, to można wybrać pomiędzy gestami bądź trzema przyciskami. Jest też opcja ekranu dostosowanego do otoczenia, wyświetlająca godzinę, datę i powiadomienia na wyłączonym wyświetlaczu

Aparat i akumulator

Aparat główny Xperii 1 II tworzą moduły: 12 MP (f/ 1,7, 24 mm, matryca 1/1,7 cala, 1,8 µm, Dual Pixel PDAF, OIS), teleobiektyw 12 MP z trzykrotnym zoomem optycznym (f/2,4, 70 mm, 1/3,4 cala, 1,0 µm, PDAF, OIS) oraz ultraszerokokątny 12 MP (f/2.2, 124˚, 16 mm, 1/2,55 ", Dual Pixel PDAF). Jest też czujnik głębi ToF 3D 0,3 MP. Na obudowie pojawiło się logo Zeissa i nie bez przyczyny. Jak wyjaśnia producent, soczewki Zeissa zostały specjalnie skalibrowane dla Xperii 1 II. Dzięki redukcji odbić powłoka ma pomagać w odpowiednim odwzorowaniu kolorów i dba o dobry kontrast. Zestaw nagrywa wideo w 4K przy 24-60 fps w standardzie HDR. Nagrania stabilizuje 5-osiowy żyroskop EIS, a także OIS. Aparat przedni to sensor 8 MP (f/2,0, 24 mm, 1/4 cala, 1,12 µm), wspierający HDR.

Sony podkreśla, że fotograficzny zestaw Xperii 1 II może współpracować z aparatami Alpha. Nawet interfejs inspirowany jest tą serią; pojawia się w aplikacjach Cinema Pro i Photo Pro, gdzie bardziej zaawansowani miłośnicy mobilnej fotografii mogą mieć wpływ na wiele ustawień i parametrów zdjęcia. Obie aplikacje to rozbudowane narzędzia. Zresztą możliwości smartfonu są spore; Xperia 1 II oblicza autofokus i ekspozycję w sposób ciągły, do 60 razy na sekundę. Producent zastosował również nowe algorytmy, które zwiększają dokładność AF. Dodać warto, że w Xperii 1 II Sony zastosowało matrycę z systemem Dual Photo Diode, która także umożliwia szybkie ustawianie ostrości. System wykorzystuje w sumie 247 pól AF z 70-proc. pokryciem matrycy. Z kolei do fotografowania w słabym świetle smartfon wykorzystuje matrycę 3D iToF (indirect Time-of-Flight).

Smartfon robi bardzo dobre zdjęcia – wyraźne, szczegółowe, z głębokimi kolorami. Co więcej, dobrze radzi sobie także ze zbliżeniami, co było wcześniej sporym problemem Xperii. Optycznie stabilizowane są zarówno obiektyw główny, jak i teleobiektyw, ale również do obiektywu ultraszerokokątnego trudno mieć zastrzeżenia. Także w trudniejszych warunkach smartfon zadba o odpowiednie szczegóły na zdjęciach przy niewielkich szumach, choć trzeba pamiętać, że Xperia 1 II nie ma dedykowanego trybu nocnego. Czasem warto więc poeksperymentować z ustawieniami manualnymi w aplikacji Photo Pro. Przy autoportretach z przedniego aparatu czasem pojawiają się artefakty w miejscu, gdy rozmywa się tło. Możliwości fotograficzne Xperii 1 II trzeba ocenić jednak bardzo wysoko.

Akumulator? Ma pojemność 4000 mAh i spisuje się bardzo dobrze. Podczas testów nie byłem zmuszony sięgać po ładowarkę w ciągu dnia, a ekran działał często od 4 do 5 godzin. Jak dla mnie – to wystarczająco dobry wynik. Urządzenie, jak na dzisiejsze standardy, ładuje się stosunkowo długo, bo ponad półtorej godziny. Trzeba jednak pamiętać, że Sony stosuje technologię ładowania adaptacyjnego, która odpowiednio reguluje natężenie prądu. Trzeba też zaznaczyć, że Xperia 1 II wspiera ładowanie indukcyjne.

Podsumowanie

Xperia 1 II to jedno z pozytywnych tegorocznych zaskoczeń na smartfonowym rynku. Projekt i sama konstrukcja urządzenia to rezultat konsekwencji japońskiego producenta, który idzie swoją drogą. Design, choć to rzecz gustu – uznaję za bardzo atrakcyjny, a jakość ekranu OLED stgoi na odpowiednio wysokim poziomie. Xperia 1 II jest też wydajna, ma głośniki stereo, audiojacka 3,5 mm, diodę powiadomień, a do tego slot na kartę microSD i bardzo dobry, wszechstronny aparat z zaawansowanymi aplikacjami. Żywotność akumulatora jest co najmniej zadowalająca. Minusy? Odświeżanie ekranu tylko w 60 Hz, dość długie ładowanie akumulatora, a aparat selfie rejestruje wideo tylko w jakości 1080p. Cena? Smartfon na początku był sprzedawany w naszym kraju za 5299 zł, teraz cena spadła już jednak poniżej 4,7 tys. zł, co sprawia, że Xperia 1 II może okazać się jedną z ciekawszych „flagowych” opcji roku 2020.

Sony Xperia 1 II specyfikacja:

  • Wyświetlacz: 4K HDR OLED (3840 × 1644), CinemaWide o przekątnej 6,5 cala i proporcjach 21:9
  • Procesor: ośmiordzeniowy Qualcomm Snapdragon 865 5G (1 x 2,84 GHz Kryo 585, 3 x 2,42 GHz Kryo 585, 4x1,8 GHz Kryo 585), GPU: Adreno 650
  • Pamięć: 8 GB RAM, 256 GB ROM (UFS 3.0)
  • Aparat główny: główny 12 MP, 82°, ogniskowa 24 mm, matryca 1/1,7 cala, 1,8 µm, przysłona f/1.7, Dual Pixel PDAF, OIS, teleobiektyw 12 MP, 34°, ogniskowa 70 mm, matryca 1/3,4 cala, 1,0 µm przysłona f/2.4, PDAF, 3-krotny zoom optyczny, OIS, ultraszerokokątny 12 MP, 124˚, ogniskowa 16 mm, matryca 1/2,55 cala, przysłona f/2.2, Dual Pixel PDAF oraz czujnik głębi 0,3 MP, 3D iToF
  • Aparat przedni: 8 MP, 84°, matryca 1/4 cala, przysłona f/2.0
  • Łączność: 5G, WiFi 6 ax, Bluetooth 5.1, NFC, GPS z A-GPS, Glonass, BDS, Galileo, nanoSIM, microSD, audiojack 3,5 mm, USB Type-C 3.1
  • Czujniki: czytnik linii papilarnych (z boku), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, barometr, kompas, czujnik spektrum kolorów
  • Akumulator: litowo-polimerowy 4000 mAh (USB Power Delivery, 21W)
  • Wymiary: 166 × 72 × 7,9 mm
  • Waga: 181 gramów
  • System: Android 10.

Twitter: @G_Lisiecki

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera