Śmieci przed domem prezydenta Siemianowic. Interwencja policji [ZDJĘCIA]

Paweł Szałankiewicz
Sprzątanie Siemianowic Śląskich
Sprzątanie Siemianowic Śląskich Fot. Paweł Szałankiewicz
Udostępnij:
Stowarzyszenie Wolne Siemianowice zorganizowało dzisiaj sprzątanie jednej z najbardziej zaniedbanych części miasta - Hugo. Dokładniej sprzątano odcinej ulicy Matejki pomiędzy budynkiem Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych "Cogito", a kolejnymi budynkami. Następnie worki ze śmieciami przewieziono pod Urząd Miasta, gdzie trafiły do koszy na śmieci, oraz pod dom prezydenta Siemianowic - Jacka Guzego.

Akcja sprzątania dzielnicy rozpoczęła się o godz. 10. Śmieci zbierano na wybranym odcinku ulicy Matejki do godz. 11.30. Do zebrania wszystkich zużyto 50 worków na śmieci, co i tak nie wystarczyło do posprzątania wszystkiego. - Akcję zorgnizowaliśmy po to, aby pokazać, jak bardzo nasze miasto jest zaniedbane, jak władze nie interesują się śmieciami w dzielnicach, których nie odwiedzają - podkreśla Janusz Ławecki ze Stowarzyszenia Wolne Siemianowice, inicjator całej akcji.

Poza członkami WS śmieci zbierali członkowie siemianowickiego koła Ruchu Autonomii Śląska oraz chętni mieszkańcy Hugo. - Przyłączyłam się do tej akcji, bo chcę aby w mojej dzielnicy było czysto - mówi Olimpia Chlebowska, mieszkanka Hugo, która śmieci zbierała wraz ze swoimi dziećmi, 7-letnią Martyną i 6-letnim Dorianem.

Po uzbierano 50 worków na śmieci, zapakowano je do samochodu, którym przetransportowano śmieci pod Urząd Miasta. Co ciekawe, wszystko było robione w asyście policji oraz straży miejskiej, którzy pilnowali, a nawet bardzo skrupulatnie skontrolowali samochód, którym były przewożone worki i czuwali nad tym, aby nie były naruszone żadne przepisy. Po zostawieniu worków pod magistratem w koszu na śmieci, w ciągku kilkunastu minut zajęły się nimi służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Podobnie było pod domem prezydenta, gdzie kilka worków na śmieci trafiło do kosza. Tam na uczestników akcji sprzątania Hugo czekał już radiowóz policyjny. Kiedy Mariusz Polok, prezes Stowarzyszenia Wolne Siemianowice zaczął pakować śmieci do kosza stojącego pod domem prezydenta, policja poprosiła go o dowód osobisty, aby spisać jego dane. Jak poinformował jeden z policjantów, było to zakłócanie miru domowego.

Polok po zakończeniu akcji przekonywał, że akcja była bardzo udana. - Chcieliśmy zwrócić uwagę właśnie pana prezydenta na tę akcję. On wezwał straż miejską i policję, zwróćmy uwagę, że do własnej ochrony, służby w zasadzie do tego nie przeznaczone, o czym wiemy przekonuje Polok i podkreśla, że przywiezienie śmieci pod urząd i dom prezydenta było ostatecznością. - W demokratycznym państwie prawa zawsze sytuacja odbywa się w ten sposób, że najpierw zwraca się uwagę w sposób grzeczny, kulturalny pismami, tak jak czyniliśmy to. Potem zwracaliśmy się ponownie, pisma ginęły, nie było odpowiedzi więc uznaliśmy, że miarka się przebrała i zgodnie z informacją uzyskaną od pana prezydenta dowiedzieliśmy się, że możemy składować śmieci w dowolnie wybranym przeznaczonym do tego miejscu.

Członkowie Stowarzyszenia Wolne Siemianowice liczą teraz na to, że akcja doprowadzi o tego, że służby miejskie będą bardziej dbały o porządek w mieście, w każdej dzielnicy Siemianowic. Jeśli tak nie będzie WS zapowiada, że akcja zostanie powtórzona.


*PREZENTY NA DZIEŃ KOBIET 2014 - NAJLEPSZE POMYSŁY
*PIĘKNE DZIEWCZYNY CHCĄ BYĆ MISS POLONIA - ZDJĘCIA Z CASTINGU W KATOWICACH
*TVP ABC I TV TRWAM NA MULTIPLEKSIE. Jak odbierać, jak przeprogramować dekoder?
*GALA NIEGRZECZNI - DODA POBIŁA SIĘ Z SZULIM - NOWE FAKTY i ZDJĘCIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Alojz aus Rybnik =Erwin z UoberujgorolowicK0rmelowic sosnokwiczanin odpady pzpr
Kto te śmieci zostawił? KOMUNA I OKRONGŁY BOLKOWY STUŁ I AFY CO GIREK NA TRESURA PRZYWIUZ I Z00 STAWIŁ =POLSKIE RZEKI I LASY CAFYNYH AFOGORYLI.
no może ...
...ale przede wszystkim miała zapobiegać "dzikim wysypiskom " .Zmieniono np.częstotliwość i
ilość śmieci wywożonych z prywatnych posesji .Zgodzisz się chyba że te "dzikie" wysypiska
to właśnie oni tworzyli/tworzą ?
T
Taka akcja
to przydałaby się w TYCHACH!
Może pan prezydent zobaczyłby wtedy, że miasto to jeden wielki hasiok!
A
Alojz aus Rybnik
ŚMIECI !.
P
Przepis
Erwin nowa ustawa śmieciowa uchwalona przez rząd miała poza ściągnięciem z nas kolejnej kasy zapewnić zbiórkę wszystkich śmieci bez względu czy to sa dzikie wysypiska!
E
Erwin z Uoberkormelowic
To są śmieci mieszkańców, a nie prezydenta. Sprzątajcie częściej po sobie.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie