Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmigłowiec w Beskidach potrzebny choćby sezonowo

Łukasz Klimaniec
Goprowcy z Beskidów podczas niedzielnych ćwiczeń
Goprowcy z Beskidów podczas niedzielnych ćwiczeń Łukasz Klimaniec
Tylko w ciągu ostatnich czterech dni aż pięć razy beskidzcy goprowcy musieli wzywać śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (LPR) do wypadków w Beskidach. W tym sezonie takich przypadków było kilkanaście.

- Złamana ręka, noga czy inny uraz, który na drodze byłby inaczej zakwalifikowany, w transporcie górskim jest kwalifikowany jako wypadek ciężki. Zwłaszcza, jeśli dotyczy to dzieci - mówi Jerzy Siodłak, naczelnik Beskidzkiej Grupy GOPR.

Ratownicy z Beskidów nie mają śmigłowca, za to są doskonale wyszkoleni, by prowadzić akcje ratunkowe z powietrza. Udowodnili to w niedzielę podczas Festiwalu Górskiego Won-dół Challenge podczas pokazowych ćwiczeń.

- To nie jest zabawa dla zabawy, ale trening. Klasyczna akcja właśnie tak by wyglądała: szybki dolot, zabranie poszkodowanego z miejsca ciężko dostępnego i szybki transport do szpitala - wyjaśniał Edmund Górny, jeden z goprowców przeszkolonych do niesienia pomocy przy użyciu śmigłowca. Podczas takich ćwiczeń wykorzystany został prywatny śmigłowiec należący do Piotra Ja-fernika, jednego z ratowników.

- Opuszczenie ratownika na linie, przelot na linach, czyli akcja ewakuacyjna z miejsca, w którym śmigłowiec nie może wylądować - te działania służą temu, by podnosić swoje umiejętności i być stale w dobrej kondycji. To zdolności, które trzeba ciągle ćwiczyć - podkreślał Jafernik, który od lat bezinteresownie użycza swojej maszyny beskidzkim ratownikom. Śmigłowiec używany jest do m.in. transportu goprowców i akcji poszukiwawczych. Do wypadków na stokach wzywane jest LPR, z którym GOPR ma podpisaną umowę. Dzięki temu ratownicy GOPR są jedyną służbą, która oficjalnie może zostać wpuszczona na pokład śmig-łowca LPR i współpracować w akcji z użyciem technik alpinistycznych. Sęk w tym, że śmigłowiec przylatuje najczęściej z Gliwic lub Krakowa. Czas dotarcia w Beskidy zajmuje ekipie LPR do 30 minut.

- Dywagowaliśmy niedawno, by śmigłowiec LPR na okres zimy, gdy ilość zdarzeń w Beskidach jest bardzo duża, stacjonował bliżej. Na przykład w Bielsku-Białej . To zaoszczędziłoby czas dolotu do wypadku - przyznaje Siodłak.

Sezonowe stacjonowanie śmigłowca w Beskidach to, póki co, jedyne możliwe rozwiązanie. Gdyby bowiem goprowcy posiadali własny śmigłowiec, w obecnych warunkach nie byliby go w stanie utrzymać finansowo.

- Wiemy, ile kłopotu mają koledzy z TOPR-u z utrzymaniem swojego śmigłowca. Koszt przeglądów i utrzymania to praktycznie roczny budżet Grupy Beskidzkiej GOPR - przyznaje Jerzy Siodłak.

Na razie wyjątkiem jest Koszalin

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma w Polsce 17 stałych baz i jedną sezonową (w Koszalinie). Baza sezonowa funkcjonuje w okresie letnim.

- Koszalin to stosunkowo słabo zabezpieczony teren. Najbliższe nasze bazy są w Gdańsku i Szczecinie. Tymczasem latem to teren dużych migracji turystów i ruchu na drogach. Dlatego w tym rejonie jest zasadne utworzenie bazy sezonowej - mówi Justyna Sochacka, rzeczniczka Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Podkreśla, że o liczbie i lokalizacji baz decyduje minister zdrowia, jako organ nadzorujący i finansujący LPR. Pewne jest, że konieczność utworzenia bazy sezonowej w Beskidach musiałaby zostać poprzedzona wnikliwą analizą. Na razie, choć ilość zdarzeń zimowych w Beskidach przemawia za tym, kontrargumentem jest stosunkowa bliskość baz LPR w Gliwicach i Krakowie.


*Ranking szkół nauki jazdy 2013
*Restauracja Rączka gotuje otwarta ZOBACZ ZDJĘCIA
*Granica polsko-niemiecka 1922 na Górnym Śląsku [SENSACYJNE ZDJĘCIA]
*Podziemny dworzec autobusowy w Katowicach działa! [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!