Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog atakuje układ krążenia: wyniki polskich badań w USA

Aga
Smog atakuje układ krążenia - dowodzą wyniki polskich badań w USA
Smog atakuje układ krążenia - dowodzą wyniki polskich badań w USA Polska Press
Badanie oceniające wpływ zanieczyszczeń powietrza na występowanie zawałów serca przedstawili polscy naukowcy podczas prestiżowej konferencji Transcatheter Cardiovascular Therapeutics odbywającej się w Denver w stanie Kolorado (USA).

Autorzy badań wykazali, iż wzrost zanieczyszczeń powietrza (występujący szczególnie w związku z niską temperaturą powietrza) z towarzyszącym wzrostem stężeń pyłów zawieszonych PM2.5 oraz PM10 miał istotny wpływ na wystąpienie zawałów serca typu NSTEMI zarówno w dniu zanieczyszczenia jak i w kolejnym dniu po jego wzroście.

- W tym typie zawału znaczenie miał również dwutlenek siarki (SO2), który powodował istotny wzrost liczby zawałów w dniu po wystąpienia zanieczyszczenia – podkreśla prof. Paweł Buszman, kardiolog, prezes American Heart of Poland S.A., ośrodka prowadzącego prezentowane badania - W przypadku zawałów serca typu STEMI istotny wpływ zarówno w dniu zanieczyszczenia jak i w kolejnym analizowanym dniu miały pyły PM2.5 i PM10 jak również SO2 oraz dwutlenek azotu (NO2).

W szeroko komentowanym przez kardiologów z całego świata podsumowaniu badań autorzy zwrócili uwagę, że wymienione zanieczyszczenia powinny być traktowane jako modyfikowalny czynnik ryzyka.

- Jego obniżenie powinno stać się priorytetem, który przełoży się na ograniczenie liczby zawałów oraz zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych – dodaje dr hab. Piotr Buszman, Kierownik ds. Badan Przedklinicznych, Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland.

Badania prezentowane przez zespół polskich naukowców w Stanach Zjednoczonych były prowadzone w kilku ośrodkach miejskich w Polsce i pokazują analogicznych wzrost liczby zawałów serca w stosunku do wzrostu stężenia pyłów.

- Nasza praca udowadnia, że smog wpływa nie tylko na rozwój chorób układu oddechowego, takich jak astma, alergia i przewlekła obturacyjna choroba płuc, ale także przyczynia się do wielu zgonów spowodowanych chorobami kardiologicznymi, które są najczęstszą przyczyną śmierci Polaków – podkreśla dr hab. Krzysztof Milewski, współautor badań i dyrektor CBR AHP S.A.

Praca nad wpływem smogu na rozwój chorób serca i naczyń, to nie jedyne badania zaprezentowane przez polskich naukowców podczas międzynarodowej konferencji w Denver. Zespół kardiologów zaprezentował 8 badań oraz jeden złożony przypadek kliniczny. Prace dotyczyły wdrażania do praktyki klinicznej nowych technologii i terapii w kardiologii interwencyjnej oraz chirurgii endowaskularnej.

_________________________________________________________________________________


_________________________________________________________________________________

Doc. Piotr Buszman zaprezentował m.in. wyniki badań przedklinicznych stentów bioresorbowalnych nowej generacji z cienkimi przęsłami oraz klinicznego badania randomizowanego pierwszego polskiego balonu pokrytego polimerem i paklitakselem, który w obserwacji rocznej wykazał się dużo wyższą skutecznością niż obecnie dostępne rozwiązania.

- W tym roku miałem przyjemność zostać zaproszony jako wykładowca na TCT i m.in. zaprezentować wyniki badań przedklinicznych i klinicznych nowych stentów biodegradowalnych, jak i roczne wyniki randomizowanego badania klinicznego oceniającego pierwszy polskiego balonu lekowego pokrytego polimerem. – wyjaśnia dr hab. Piotr Buszman - Zwłaszcza tan drugi projekt przykuł uwagę uczestników. Sprawiło to zastosowane w nim innowacyjne rozwiązanie, czyli polimer oraz bardzo dobre wyniki kliniczne w porównaniu ze zwykłym cewnikiem balonowym. W badaniu tym u chorych ze zwężeniami tętnic udowo-podkolanowych po zastosowaniu tego rozwiązania po roku udało się prawie trzykrotnie zredukować liczbę niepożądanych incydentów oraz ponownego zabiegu udrożnienia. Niniejsze badanie i wdrożenie do praktyki klinicznej jest modelowym przykładem strategii odpowiedzialnego rozwoju wykonany przez polski przemysł i badaczy. 
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również praca prezentowana przez dra Przemysława Kwasiborskiego oceniająca wpływ przyspieszonej akcji serca na kwalifikację pacjentów do zabiegów rewaskularyzacji (poszerzania) tętnic wieńcowych dokonywaną za pomocą metody tzw. FFR. Obserwacja ta może przyczynić się do zmiany dotychczasowych schematów kwalifikacji i tym samym do poprawy rokowania pacjentów z chorobą wieńcową.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!