Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog dławi woj. śląskie. Gdzie jest najgorzej? SPRAWDŹ POZIOM SMOGU Z NAJWIĘKSZYCH MIASTACH. Mróz sprawił, że kopcimy na potęgę. Alert RCB

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Smog dławi woj. śląskie. Mróz sprawił, ze kopcimy na potęgę
Smog dławi woj. śląskie. Mróz sprawił, ze kopcimy na potęgę arc
Alarm smogowy dla województwa śląskiego! Służby ostrzegają przed wysokimi stężeniami szkodliwych substancji w powietrzu. We wtorek, 7 lutego, smog czuć i widać już gołym okiem. Jak jest w poszczególnych miastach?

Mieszkańcy województwa śląskiego od rana odczuwają skutki nocnych mrozów - smog spowił większość miast naszego regionu. Alarm smogowy w województwie śląskim obowiązuje dzisiaj (7.02.2023) do odwołania.

Wskaźniki zanieczyszczenia powietrza są obecnie złe lub bardzo złe. Poziom PM10 w powietrzu przekroczył 695% normy, a PM2.5 624% normy. Dlatego też trzeba dziś jak najmniej czasu spędzać na wolnym powietrzu. służby ostrzegają i radzą, by Dzieci i osoby starsze powinny bezwzględnie zostały w domach.

UWAGA! Dnia 07.02 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz - takiej treści wiadomości już rozsyłane są do mieszkańców niektórych regionów kraju, gdzie powietrze jest dziś bardzo złe.

Zobaczcie, w których miastach woj. śląskiego nad ranem było najgorzej

Smog dławi woj. śląskie. Mróz sprawił, ze kopcimy na potęgę

Smog dławi woj. śląskie. Gdzie jest najgorzej? SPRAWDŹ POZIO...

Czym jest pył zawieszony?

Pył zawieszony jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Cząsteczki te mogą zawierać np.: związki siarki, azotu, związki organiczne (w tym wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne), metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów). Pył PM10 zawiera cząstki o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów.

Kiedy występuje smog? Jakie są normy jakości powietrza w Polsce?

Normy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu. Zgodnie z nimi:

  • Skażenie PM10: dobowy poziom stężeń pyłu PM10 wynosi 50µg/m³ i nie może być przekroczony częściej niż 35 dni w roku. Dodatkowo średnia roczna nie może przekraczać 40 µg/m³.
  • Skażenie PM2.5: dla pyłu PM2.5 rozporządzenie zawiera tylko normę roczną, która wynosi 25µg/m³. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) przyjęła normę dobową, która wynosi 25µg/m³. Należy pamiętać, że każdy poziom stężenia pyłu PM2.5 niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera