reklama

Smog na Śląsku dusi mieszkańców. To najbardziej zanieczyszczony region Polski. "Całkowity zakaz spalania węgla to konieczność"

Patryk Osadnik
Patryk Osadnik
Zaktualizowano 
Wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast Polski aż osiem znajduje się w województwie śląskim. Niechlubnym liderem jest Pszczyna, gdzie w 2018 roku przez 125 dni poziom pyłów zawieszonych w powietrzu przekraczał normy. - Całkowity zakaz spalania węgla to konieczność - uważa Patryk Białas. Czy programy ochrony powietrza przynoszą zamierzone efekty?

Województwo śląskie najbardziej zanieczyszczonym regionem Polski

Polski Alarm Smogowy opublikował ranking miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w oparciu o dane Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za 2018 rok. Bez zaskoczenia najgorzej jest w Śląskiem. Wśród dziesięciu najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce aż osiem znajduje się w naszym województwie. Są to kolejno:

  1. Pszczyna
  2. Rybnik
  3. Myszków
  4. Wodzisław Śląski
  5. Nowy Targ (woj. małopolskie)
  6. Żywiec
  7. Godów
  8. Zabrze
  9. Żory
  10. Oświęcim (woj. małopolskie)

Zobaczcie stan powietrza w woj. śląskim na 1.11.2019:

Smog na Śląsku. Ciężko oddychać śmierdzącym powietrzem. Norm...

To w tych miastach w ubiegłym roku wystąpił najwyższy poziom pyłów zawieszonych PM10, które podczas krótkiego kontaktu mogą powodować nasilone objawy astmy czy zakażenia układu oddechowego, a w dłuższej perspektywie nawet niewydolność płuc i nowotwory.

Problemem jest również obecność w powietrzu rakotwórczego benzopirenu. Pod tym względem najgorzej w województwie śląskim wypada Rybnik. Statystycznie mieszkańcy tego miasta wdychając zanieczyszczone powietrze wypalają każdego dnia szesnaście papierosów!

Statystyki rankingu Polskiego Alarmu Smogowego znajdują się w galerii:

Smog na Śląsku dusi mieszkańców. To najbardziej zanieczyszcz...

W Pszczynie poziom zanieczyszczeń przekracza normy przez jedną trzecią roku

Według raportu Polskiego Alarmu Smogowego, w samej Pszczynie na 365 dni 2018 roku w aż 125 przypadkach przekroczone było stężenie PM10. Niewiele lepiej było w Rybniku i Wodzisławiu Śląskim, gdzie ten współczynnik wyniósł 110 dni. To aż jedna trzecia roku, kiedy mieszkańcy tych miast borykają się z poważnymi zanieczyszczeniami powietrza.

Zobaczcie koniecznie

Jeśli chodzi o Pszczynę, to wpływ na to ma prawie 10 tys. domów jednorodzinnych, które w zdecydowanej większości ogrzewane są węglem. 90 proc. z nich podłączonych jest do sieci gazowej, ale jedynie 15 proc. wykorzystuje gaz jako źródło ogrzewania.

Problemem jest również duże natężenie ruchu na DK1, gdzie każdego dnia przejeżdża około 45 tys. samochodów oraz niekorzystne położenie w niecce, do której opada smog z sąsiednich miast.

- W marcu 2017 gmina przyjęła Program Ograniczenia Niskiej Emisji na lata 2017-2022. Zakłada on, że na walkę z niską emisją należy przeznaczyć ok. 55 mln zł - mówi Piotr Łapa, rzecznik UM w Pszczynie.

W ciągu dwóch lat program objął 452 budynki. Na lata 2019-2020 zaplanowano zmiany w 290 kolejnych. Gmina jako jedna z pierwszych w Polsce dołączyła też do programu STOP SMOG, który ma pozwolić na termomodernizację osobom najmniej zamożnym. Przewiduje się, że w trzy lata wymienione dzięki temu zostaną źródła ogrzewania w około 300 domach.

- Jesienią 2016 roku sześciu strażników miejskich z Pszczyny przeszło specjalistyczny kurs - mówi Łapa. - Przeszkolone osoby weszły w skład ekopatroli, których jednym z podstawowych zadań jest kontrola palenisk. Strażnicy przede wszystkim pojawiają się tam, gdzie pada podejrzenie o spalaniu odpadów takich, jakie nie powinny trafiać do pieca - wyjaśnia.

Eksperci i aktywiści biją na alarm: "Całkowity zakaz spalania węgla to konieczność"

Wiele miast wprowadza programy naprawcze podobne jak w Pszczynie. To jednak wciąż zbyt mało, żeby skutecznie walczyć ze smogiem.

Pora na radykalne działania. Całkowity zakaz spalania węgla to konieczność - Patryk Białas

- Pora na radykalne działania. Całkowity zakaz spalania węgla to konieczność - uważa Patryk Białas, prezes stowarzyszenia BoMiasto, były lider Katowickiego Alarmu Smogowego.

Jednocześnie zdaje on sobie sprawę, że jest to niemożliwe, dlatego dodaje, że restrykcyjny zakaz musi objąć miejsca, do których dociera ogrzewanie ciepłownicze. Kolejna strefa powinna być objęta ogrzewaniem gazowym, a ostatni, peryferyjny obszar mógłby korzystać z rozwiązań typu pellet.

- Nie tylko węgiel jest problemem - zauważa Białas. - Ludzie często w piecach palą byle czym, a to często nie wynika z braku świadomości, tylko z biedy. Z tym problemem również musimy się zmierzyć - dodaje.

O wprowadzeniu całkowitego zakazu ogrzewania domów i mieszkań przy pomocy paliw stałych - węgla, drewna a nawet pelletu - coraz częściej mówią sami samorządowcy. Do tej pory jedynym miastem w Polsce, które wprowadziło takie obostrzenie jest Kraków, ale podobny pomysł zarekomendowała już Komisja do Spraw Czystego Powietrza Urzędu Miasta w Raciborzu. Przymierza się do tego również Sosnowiec.

- Rozważamy takie rozwiązanie - przyznaje Rafał Łysy, rzecznik UM Sosnowiec. - Analizujemy podstawy prawne, które pozwoliłyby nam na wprowadzenie takich przepisów. Jest jednak wciąż za wcześnie, żeby mówić o konkretach - dodaje.

"Czyste powietrze" przynosi zamierzone efekty?

W tej chwili jedyną z niewielu możliwości walki z zanieczyszczeniami powietrza są różnego rodzaju programy naprawcze, np. „Czyste powietrze”, ale czy one w ogóle przynoszą zamierzone efekty? Dyskusję na ten temat prowadzono podczas Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Powodem fatalnej jakości powietrza jest niechęć polityków do podejmowania trudnych reform - Łukasz Frydel

- Nikt nie jest w stanie ocenić skutków działań naprawczych. Wszyscy są bezradni - oceniał Ryszard Pazdan, ekspert z firmy Atmoterm SA. - Przyczyną marnej, a nawet zerowej poprawy jakości powietrza w Polsce jest bałagan kompetencyjny. Rząd powinien ustalić jasne reguły gry, a samorządy same muszą zająć się programami naprawczymi - uważa.

Eksperci byli zgodni, że w walce z zanieczyszczeniem powietrza konieczne są rozwiązania centralne.

- Powodem fatalnej jakości powietrza jest niechęć polityków do podejmowania trudnych reform - mówił Łukasz Frydel, kierownik Zespołu Ochrony Atmosfery w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. - Kiedy mówimy, że połowa Polaków używa kopciuchów, to znajdźmy polityka, który podejmie się zadania ich usunięcia. Mówimy o gigantycznej zmianie, która będzie dotyczyła połowy społeczeństwa - zauważył.

Choć Kraków wprowadził całkowity zakaz ogrzewania domów i mieszkań paliwami stałymi, to w okolicznych miejscowościach wciąż znajduje się kilkadziesiąt tysięcy budynków, w których spala się węgiel. To powoduje, że po kilku godzinach smog dociera również do Krakowa i całe wysiłki samorządu oraz mieszkańców idą na marne.

- Musimy zunifikować działania we wszystkich miastach i miasteczkach. To jedyne wyjście - podsumowuje Białas.

Nie przegapcie

Profesor Jacek Jassem: Czy istnieje dieta antynowotworowa?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 25

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
dvsc

Gdyby tylko Niemcy przejęły polski węgiel, zaraz by się okazało że jest ekologiczny, zdrowy i korzystnie wpływa na układ oddechowy, nerwowy, krwionośny a nawet pokarmowy i wydalniczy...

A
Antyteorismogowej
2 listopada, 11:42, kamilkce:

A czemu w Krakowie po zakazie powietrze jest tak samo zanieczyszczone jak u nas w Katowicach ? pomimo zakazu ?

2 listopada, 23:33, Gosc:

Ponieważ w nocy nikt nie kontroluje tego czy ktoś pali a poza tym Kraków jest otoczony wsiami gdzie tego zakazu nie ma, na mapie airly zawsze widać że te wioski mają bardziej zanieczyszczone powietrze niż Kraków i stopniowo przenosi się również na niego, dodatkowo Kraków jak większość dużych miast w Polsce jest mocno zabetonowana, tam powietrze nawet nie ma jak się oczyścić, o ogromnym ruchu samochodowym już nawet nie będę pisać, tak to wygląda

Wiesz co ten smog to nie okoliczne miejscowości tworzą ale Kraków sam. Zabudowane strefy przewietrzania sprawiły, że nawet jak przestaną samochody jeździć to smog i tak będzie. A jeśli tak uważasz to należy od razu w Krakowie wrócić do palenia węglem bo to wina okolicznych miejscowości, że w Krakowie jest smog. Palono tam węglem wina węgla nie pali się węglem dalej wina węgla :D Brawo za logikę :D hahahahaha

m
marek
1 listopada, 17:24, Gość:

w Chorzowie za to na stronie PGM Chorzów wystawionych do licytacji kilkaset mieszkań i WSZYSTKIE !!! z ogrzewaniem piecowym !!!

Za coś takiego włodarze miasta powinni odpowiadać karnie.

To jawne trucie ludzi, doprowadzające do utraty zdrowia a często i życia.

Prezydent Kotala wraz ze swoją świtą powinni pójść pod sąd.

Skoro w Warszawie celebryci wygrywają takie sprawy to my chorzowianie nie zasługujemy na życie w mieście z czystym powietrzem ???

Powiem krótko...ALE Z CIEBIE DEBIL !!!

k
konrad

Ale głupoty w czyim interesie działa ten gość to czym my oddychali w latach 70 i 80-tych gdzie kominy dymiły i to bez filtrów a ludzie żyją dłużej niż ci młodzi teraz .

G
Gosc
2 listopada, 11:42, kamilkce:

A czemu w Krakowie po zakazie powietrze jest tak samo zanieczyszczone jak u nas w Katowicach ? pomimo zakazu ?

Ponieważ w nocy nikt nie kontroluje tego czy ktoś pali a poza tym Kraków jest otoczony wsiami gdzie tego zakazu nie ma, na mapie airly zawsze widać że te wioski mają bardziej zanieczyszczone powietrze niż Kraków i stopniowo przenosi się również na niego, dodatkowo Kraków jak większość dużych miast w Polsce jest mocno zabetonowana, tam powietrze nawet nie ma jak się oczyścić, o ogromnym ruchu samochodowym już nawet nie będę pisać, tak to wygląda

k
kamilkce

A czemu w Krakowie po zakazie powietrze jest tak samo zanieczyszczone jak u nas w Katowicach ? pomimo zakazu ?

O
Olo

To podepnijcie do c.o. Za darmo wszystkie mieszkania z ogrzewaniem węglowym

O
Olo

Węgiel tak nie kopci jak spaliny z samochodów

m
marek
1 listopada, 15:00, silesianbromba:

Pozamykać kopalnie hanysom dać miotły do łapy niech zamiatają bo do tego się nadają.

Jebniynty gorol !!!

m
mimi

Kotłowa nagonka trwa w najlepsze. A czyste powietrze? no cóż co powiecie na chemitralis i zatrucia przestrzeni powietrznej metalami ciężkimi?a co powiecie na skażenia wirusami , bakteriami? a 5G wam się podoba? A z czego szybko rosną choroby neurodegradacyjne i inne?A najwięksi truciciele USA CHINY NIEMCY są bezkarni!!!

G
Gość

w Chorzowie za to na stronie PGM Chorzów wystawionych do licytacji kilkaset mieszkań i WSZYSTKIE !!! z ogrzewaniem piecowym !!!

Za coś takiego włodarze miasta powinni odpowiadać karnie.

To jawne trucie ludzi, doprowadzające do utraty zdrowia a często i życia.

Prezydent Kotala wraz ze swoją świtą powinni pójść pod sąd.

Skoro w Warszawie celebryci wygrywają takie sprawy to my chorzowianie nie zasługujemy na życie w mieście z czystym powietrzem ???

J
Johan
1 listopada, 15:00, silesianbromba:

Pozamykać kopalnie hanysom dać miotły do łapy niech zamiatają bo do tego się nadają.

godo sie gorolu GRUBY, kopalnie to majom gorole w nosie

s
stop smogowi !

Mieszkam w Rogoźniku, w terenie zielonym. Smogu jako takiego nie ma a w zamian straszny smród wieczorami z domków ogrzewanych gazem ziemnym. Aż mdło się robi.

s
silesianbromba

Pozamykać kopalnie hanysom dać miotły do łapy niech zamiatają bo do tego się nadają.

m
można?
1 listopada, 11:35, Marek:

Czujecie zapach spalin ?? Całkowity zakaz spalania benzyny i ropy naftowej!!

Parlament federalny Niemiec przyjął uchwałę w sprawie zwolnienia pojazdów powyżej 7,5 t zasilanych paliwem alternatywnym – gazem ziemnym, z obowiązku opłacania składnika opłat drogowych związanego z zanieczyszczeniem powietrza, od dnia 1 stycznia 2019 r. na wstępny okres 2 lat. Oznacza to, że floty zasilane gazem ziemnym będą cieszyć się tymi samymi korzyściami, jak pojazdy zasilane energią elektryczną i będą zobowiązane do opłacania wyłącznie składników opłat drogowych związanych z kosztami infrastruktury i emisją hałasu. Wprowadzone zwolnienie, wraz z zapowiedzianymi w lipcu dotacjami na zakup pojazdów zasilanych gazem ziemnym (12.000 € dla pojazdów zasilanych LNG i 8.000 € dla pojazdów zasilanych CNG),..... itd https://cng-lng.pl/wiadomosci/Niemcy-zwalniaja-pojazdy-gazowe-z-oplat,wiadomosc,9561.html

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3