MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

KR
Smog pojawia się w miastach woj. śląskiego regularnie. Przyczyną jest zwykle niska emisja. Normy przewidziane dla pyłu zawieezonego przekroczone są kilkaset razy.
Smog pojawia się w miastach woj. śląskiego regularnie. Przyczyną jest zwykle niska emisja. Normy przewidziane dla pyłu zawieezonego przekroczone są kilkaset razy. Andrzej Banas
Alarm smogowy na Śląsku trwa już kolejny dzień. Smog panuje w okolicach Rybnika i Gliwic. Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Brak wiatru i opadów utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

Smog na Śląsku: Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Rybniku i Gliwicach. Tylko nieco lepiej jest w Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu. Ale i tak normy dla pyłu zawieszeonego przekroczone są ponad 200 proc.

Chwilowe, jednogodzinne stężenie pyłów w powietrzu mają utrzymywać się na wysokim poziomie, a na terenach silnie zurbanizowanych bardzo wysokim - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i zachodniej części aglomeracji górnośląskiej mogą przekraczać poziom informowania o stężeniach zanieczyszczeń, mogących przekraczać stany alarmowe.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w Rybniku w sobotę zostały przekroczone wartości progowe stężenia pyłu PM 10 w powietrzu.

Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Warunki meteorologiczne utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

- Szacuje się, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci ok. 45 tys. osób - ostrzega prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, tę sytuację można porównać do rokrocznego znikania średniej wielkości miasta.

Największe stężenie szkodliwych pyłów jest w Krakowie, który zajmuje trzecie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. - Można powiedzieć, że mieszkańcy Krakowa, ale też mieszkańcy innych miejscowości w Polsce, tak jakby wypalali co najmniej kilka papierosów dziennie - mówi Małgorzata Smolak z fundacji "ClientEarth".
Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, były minister środowiska Marcin Korolec przypomina, że na jakość środowiska, komfort życia i zdrowie wpływają nasze codzienne zachowania. Ideałem byłoby codzienne korzystanie z rowerów i transportu publicznego oraz używanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni