Smog na Śląsku: Najgorzej w rejonie Rybnika i Gliwic [ALARM SMOGOWY]

KR
Smog pojawia się w miastach woj. śląskiego regularnie. Przyczyną jest zwykle niska emisja. Normy przewidziane dla pyłu zawieezonego przekroczone są kilkaset razy.
Smog pojawia się w miastach woj. śląskiego regularnie. Przyczyną jest zwykle niska emisja. Normy przewidziane dla pyłu zawieezonego przekroczone są kilkaset razy. Andrzej Banas
Alarm smogowy na Śląsku trwa już kolejny dzień. Smog panuje w okolicach Rybnika i Gliwic. Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Brak wiatru i opadów utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

Smog na Śląsku: Najgorsza sytuacja panuje obecnie w Rybniku i Gliwicach. Tylko nieco lepiej jest w Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żywcu. Ale i tak normy dla pyłu zawieszeonego przekroczone są ponad 200 proc.

Chwilowe, jednogodzinne stężenie pyłów w powietrzu mają utrzymywać się na wysokim poziomie, a na terenach silnie zurbanizowanych bardzo wysokim - informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Lokalnie w aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej i zachodniej części aglomeracji górnośląskiej mogą przekraczać poziom informowania o stężeniach zanieczyszczeń, mogących przekraczać stany alarmowe.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach poinformował, że w Rybniku w sobotę zostały przekroczone wartości progowe stężenia pyłu PM 10 w powietrzu.

Przyczyną wysokiego stężenia zanieczyszczeń w powietrzu jest pogoda. Warunki meteorologiczne utrudniają rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń, kiedy ich emisja jest wzmożona.

- Szacuje się, że w Polsce zanieczyszczenie powietrza przyczynia się każdego roku do śmierci ok. 45 tys. osób - ostrzega prezes Najwyższej Izby Kontroli, Krzysztof Kwiatkowski. Jak dodał, tę sytuację można porównać do rokrocznego znikania średniej wielkości miasta.

Największe stężenie szkodliwych pyłów jest w Krakowie, który zajmuje trzecie miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast Europy. - Można powiedzieć, że mieszkańcy Krakowa, ale też mieszkańcy innych miejscowości w Polsce, tak jakby wypalali co najmniej kilka papierosów dziennie - mówi Małgorzata Smolak z fundacji "ClientEarth".
Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, były minister środowiska Marcin Korolec przypomina, że na jakość środowiska, komfort życia i zdrowie wpływają nasze codzienne zachowania. Ideałem byłoby codzienne korzystanie z rowerów i transportu publicznego oraz używanie odnawialnych źródeł energii do ogrzewania budynków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kiedyś Partia Zielonych,gdy rządziła w Niemczech z SPD uparła się na wprowadzanie dosyć wysokiej kaucji na puszki po napojach,plastiki i inne opakowania.Wszyscy psioczyli,sprzedaż piwa w puszkach bardzo gwałtownie zmalała,ale za to czystość miast znacznie się poprawiła.Już nie zobaczysz żadnej puszki czy butelki rzuconej na ulicach,skwerach,czy parkach.
Tak samo trzeba intensywnie dążyć do likwidacji pieców węglowych a budować centralne ogrzewanie osiedli,ulic ..
A wiem co piszę,bo obserwowałem jak w regionie przemysłowym zmienia się przez dziesiątki lat jakość powietrza.
To proces długoletni.
Piece węglowe w mieszkaniu to przeżytek w Niemczech,a przecież kiedyś podobnie jak w Polsce wszędzie opalano węglem.

Nie po to wprowadza się Pakiet Klimatyczny w Europie,by zbierać pieniądze,tylko po to by chronić zdrowie ludzkie.I puki tego nie zrozumiemy będziecie truć się powietrzem i skracać długość swego życia.
f
feszter
zdawało by się, iz smog i polityka, to dwie różne sprawy., a jednak czystość powietrza zależy w przeważającej mierze od decyzji polityków. Co może i dlaczego tego nie chce zrobić władza. Jednym ze sposobów ograniczenia emisji szkodliwych gazów jest odcięcie "spalaczy" od mozliwości kupna szkodliwych paliw. Oto parę przykładów 1. węgiel zalega punkty sprzedaży, a władza miast zakazać handlu mułem, dopuszcza go do handlu i zezwala spalania mułów wymieszanych z olejami ,smarami lub gumą (lepiej się palą). 2.Spalanie plastykowych butelek pet. Problem? Nie, wystarczy nakazać handlowcom obligatoryjne pobieranie kaucji za te opakowania, np.50gr i skup tychże butelek. Gwarantuję, ze ani jedna butelka nie zostanie spalona,, a ci "bogacze"jeśli butelkę wyrzuca, to zbieracze oczyszcza dokładnie wszystkie śmietniki, rowy i lasy. W Niemczech taki system funkcjonuje parę lat i się sprawdza.Niech dziennikarze i ekolodzy zapytają "władców" dlaczego w Polsce tego nie wprowadzą.. Bronia handlowców, od których biorą.... , czy zła wola? #Zakaz sprzedaży węgla, który nie spełnia odpowiedniej jakości w zakresie zawartości szkodliwych części lotnych..4. Wprowadzenie obowiązku zdania starej opony przy zakupie nowe i skup ogumienia np. "na kilogramy".5Wycofanie z ruchu aut "gratów" nie spełniających obecnych norm ekologicznych
Czyżby napisanie, uchwalenie i wprowadzenie tak prostych przepisów wykracza poza możliwości intelektualne dzisiejszych polityków? Nie, najprawdopodobniej boją się radykalnych zmian z powodu... słupków poparcia i tyle w temacie.
!
No cóż, jak widać debili nie brakuje !
r
romana z Czeladzi
trują i szkodzą wszystkim!
100% racji
Panie dr moriarty
d
dr_moriarty
Tak dalej być nie może. To się musi skończyć zakazem palenia węglem w piecach i koniec.Tylko, że nakaz musi pójść z góry i musi się łączyć z bardzo dotkliwymi karami. Dopóki w polskich domach będą jakiekolwiek paleniska, to zawsze będzie tam palony najgorszy syf. Dlaczego? Bo można. Wszystko da się zrobić, tylko trzeba z nimi ostro. Kiedyś wszyscy płakali, że kiedy zabroni się w Polsce palenia papierosów w knajpach, to wszyscy splajtują, gospodarka umrze i inne takie? I co? I nic się nie stało. Nikt nie umarł, ani nie splajtował. Z piecami węglowymi będzie tak samo. Tylko się nie patyczkować i jechać ostro. A ewentualnie strajkujących w tej kwestii od razu wypałować. I nie jest mi żal emerytów, których nie stać na inne paliwo, bo oni się też nie przejmują faktem, że trują moje dzieci. Ewolucyjny wybór - młodzi albo starzy. Dla mnie jest prosty.
b
bobik
Wszyscy mieszkańcy to wiedza, tym bardziej władze. Zastanawiające tylko jest, że musi to być poparte badaniami wytypowanych firm. Podejrzewam, że chodzi tu o wydanie pieniędzy unijnych. Ile z tego zostanie na poprawę stanu środowiska, Bóg raczy wiedzieć. Ostatnio nawet nawet szczycące się świeżym powietrzem miasto Wrocław zaczęło przyznawać się do wielokrotnego przekroczenia norm. Teraz trzeba zaczekać na najazd jedynie słusznych firm, które ustalą, że dym z kominów i rur samochodowych szkodzi zdrowiu.
Z
Zabrzanin
zapraszam do Zabrza, przyjedź ok 19, wypijemy po piwku, porozmawiamy i ok 20 wyjdziemy pobiegać...spotkanie i bieganie w rejonie stadionu.
n
nadgórnik
Przyczyną smogu są zaniechania na wielu odcinkach działań, w tym na rzecz optymalizacji spalania węgla, dystrybucji energii cieplnej i innych. Ostatnio zabrany emerytom / ukradziony bo zrobiono to bezprawnie / węgiel w naturze, w postaci wysokiej jakości sortymentów grubych : orzech i kęsy ,zaowocuje zakupami mułu, flotu węglowego i innych gorszych gatunków węgla . Wzrost zanieczyszczenia powietrza jest zagwarantowany i to w znacznej skali bo chodzi o setki tysięcy ton gorszego paliwa ze śmieciami włącznie. Jeśli wartość deputatów węgla wliczą do emerytury wzrost zanieczyszczenia powietrza będzie stosunkowo mały.
r
rak
jaki smród jest na zewnątrze. Chyba, że jesteś upośledzony umysłowo i węchowo, wtedy może nie czujesz
A
Abraham
Przestanie już pisać takie branie. Chodzi tylko o to by zakazać palenia węglem. Przyjdą eksperci z Wawy i wskakują na stołki. Bo na Śląsku nie ma ludzi po studiach. Lepiej jak wszystko zabronią, odbiorą i młodzi wyjadą. Znowu wróci slogan wadze ulice nasze kamienice. Tylko oto to chodzi.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie