Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog nas zabija: białe płuca na sosnowieckiej Patelni, po 10 dniach są prawie czarne. Takim powietrzem oddychamy

Anna Dziedzic
Anna Dziedzic
Tak, po 10 dniach wyglądają, początkowo białe, płuca w specjalnej instalacji Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, która stoi na sosnowieckiej Patelni.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Tak, po 10 dniach wyglądają, początkowo białe, płuca w specjalnej instalacji Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego, która stoi na sosnowieckiej Patelni.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Karina Trojok
Po 10 dniach białe, dwumetrowe płuca ustawione na sosnowieckiej Patelni, zmieniły kolor na ciemnografitowy. A to bardzo sugestywny przekaz dla sosnowiczan, jakiego rodzaju powietrzem oddychają.

Dwumetrowe płuca na początku były białe...

Przed 10 dniami na sosnowieckiej Patelni, w samym centrum miasta Zagłębiowski Alarm Smogowy ustawił wielkie, prawie dwumetrowe płuca. Płuca „oddychają” tym samym powietrzem, co sosnowiczanie.

Dwumetrowy model płuc będzie stał na Patelni przez dwa tygodnie. Wtedy ocenimy ich stan i powietrze, którym oddychamy.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec. Płuca na Patelni były czyste. Ich stan i powietrz...

- Z tyłu tej instalacji są zamontowane wentylatory wciągające powietrze i przepuszczające je przez materiał, z którego są wykonane te płuca. To coś, jakby filtr, na którym widać osadzające się zanieczyszczenia powietrza – mówi Rafał Psik z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Jak wyglądają płuca sosnowiczan?

Patrząc więc na stan sztucznych, płuc w instalacji, którą ustawiono na Patelni, trudno nie wyobrazić sobie tego, jak wyglądają płuca sosnowiczan, którzy tak zanieczyszczonym powietrzem oddychają przez całe życie.

Nie przeocz

- W ciągu tych dziesięciu dni było kilka dni smogowych, co z pewnością wpłynęło na stan płuc na naszej instalacji. To jest centrum miasta, kamienice ogrzewane piecami węglowymi, do tego dochodzą jeszcze spaliny z pobliskiej ulicy. To wszystko wpływa na stan powietrza którym oddychamy – mówi Rafał Psik.

W Sosnowcu pozostało jeszcze sporo pieców do wymiany

Centrum Sosnowca to większości stare kamienice, w których wciąż bardzo wiele osób ogrzewa mieszkania, paląc węglem w piecach. Kilka lat temu, w czasie remontu kapitalnego ulicy Modrzejowskiej spółka Tauron Ciepło poprowadziła w tej ulicy ciepłociąg, do którego mogli się podłączyć właściciele kamienic na tej i przyległych ulicach. Jak wówczas pisaliśmy, zainteresowanie przejściem na ogrzewanie systemowe z ciepłowni było niewielkie.

W Sosnowcu wciąż można jednak ubiegać się o dotacje do wymiany pieców węglowych na ekologiczne.

- W ubiegłym roku, w ten sposób dotowaliśmy około 700 wymian pieców – powiedział nam Rafał Łysy, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Zobacz koniecznie

W 2021 roku także można dostać dotację do wymiany pieca

Program dofinansowania wymiany starych pieców na nowe, ekologiczne trwa także w nowym, 2021 roku. Zgodnie z jego założeniami, mieszkańcy mogą dostać dofinansowanie do wymiany ogrzewania na ekologiczne nawet do ośmiu tysięcy złotych.

- W najbliższym czasie zamierzamy też otworzyć w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, punkt Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zarządza i przyjmuje wnioski o dofinansowanie wymiany pieców w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Chodzi o to, by mieszkańcy mieli bliżej ten punkt, w którym można uzyskać informacje czy złożyć wnioski – dodaje Rafał Łysy.

STOP SMOG, czyli nawet do 40 tys. zł wsparcia

To nie wszystko. Sosnowiec, jako jedno z nielicznych miast w regionie, uczestniczy też w innym rządowym programie STOP SMOG. Program przeznaczony jest dla osób ubogich energetycznie, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych.

W ramach tego programu dofinansowana jest wymiana lub likwidacja wysokoemisyjnych źródeł ciepła na niskoemisyjne, termomodernizacja jednorodzinnych budynków mieszkalnych, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub gazowej.
To program, w którym można otrzymać nawet do 40 tysięcy złotych wsparcia, w zależności od deklarowanych inwestycji.

Musisz to wiedzieć

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera