Smog truje całą dobę. Alarm na Śląsku, Zagłębiu i Podbeskidziu. Najgorzej: Gliwice, Katowice, Tychy

Patryk Drabek
W kontekście smogu sporo mówi się o problemach Krakowa, ale jak pokazują wyniki badań miasta w woj. śląskim są o wiele bardziej narażone na smog. Zobacz dane z nocy z 9 na 10 stycznia 2016 KLIKNIJ W KOLEJNE ZDJĘCIE I POZNAJ WYNIKI Andrzej Banaś
Alarm smogowy na Śląsku i woj. śląskim obowiązuje dzień i noc. Raport GIOŚ opublikowano pod koniec ubiegłego roku. Sprawdzono, czy przekroczono dopuszczalny poziom takich substancji, jak dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, tlenek węgla, benzen, ozon, pył PM10, ołów, arsen, kadm, nikiel i benzo(a)piren w pyle PM10 oraz pył PM2,5. W województwie śląskim jest źle!

W rankingu uwzględniającym szczególnie groźny i związany ze smogiem, rakotwórczy benzo(a)piren, liderem okazała się Nowa Ruda w województwie dolnośląskim, ale tuża za podium uplasował się Rybnik. Ostatnio najgorsza jakość powietrza jest w Rybniku, Bielsku-Białej i Żywcu.

Rybnik jest na czwartym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a trzynastą lokatę w tym niechlubnym rankingu zajmuje Zabrze - tak wynika z raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Niestety, badania powietrza przeprowadzone w pierwszym tygodniu 2016 roku potwierdzają jego fatalną jakość. W sytuacji, gdy dopuszczalna norma zanieczyszczeń wynosi 50 ug/m sześc., to w wielu miejscowościach woj. śląskiego występowały średniodobowe stężenia pyłu zawieszonego przekraczające poziom 200 ug/m sześc.

Najbardziej zanieczyszczone powietrze było w tym czasie w rejonie Rybnika, Bielska-Białej, Żywca oraz Tychów. Natomiast w ostatnich dniach znacznie pogorszyła się też sytuacja w rejonie Katowic, Sosnowca i Wodzisławia Śląskiego. Co ciekawe, w godzinach wieczornych i nocnych stężenia pyłu dochodziły do wartości ponad 400 ug/m sześc.

- Pamiętajmy jednak, że norma dotyczy całej doby, a nie konkretnej godziny - tłumaczy Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

Nie zmienia to jednak faktu, że wdychamy truciznę.

JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA SMOG? MÓWI LEKARZ

Powrót smogu

Wystarczyło, że 31 grudnia temperatura spadła poniżej zera i zaczął obowiązywać alarm smogowy.

- Rozpoczęło się intensywne ogrzewanie budynków mieszkalnych, co przy niesprzyjających warunkach pogodowych spowodowało, że stacje pomiarowe Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska zaczęły notować bardzo wysokie stężenia pyłów zawieszonych - podkreśla Andrzej Szczygieł, naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

Duży wpływ na występowanie smogu ma m.in. pogoda.
Na początek najwyższe stężenia pyłu odnotowano tam, gdzie było bezwietrznie albo wiatr był bardzo słaby, a od 6 do 7 stycznia występowała dodatkowo mgła, która zatrzymywała emitowane zanieczyszczenia przy powierzchni ziemi. Do 4 stycznia poziomy stężeń pyłów powyżej 200 ug/m sześć. występowały w południowej i centralnej części województwa śląskiego, w rejonie Rybnika, Bielska-Białej, Żywca oraz Tychów.

Od 6 do 7 stycznia najgorszą jakość powietrza odnotowano natomiast w rejonie Katowic, Sosnowca, Tychów oraz Wodzisławia Śląskiego.

Jakość powietrza się poprawi?

Jak informuje WIOŚ, bardzo wysokie stężenia pyłu mogły powodować zwiększone dolegliwości chorobowe związane nie tylko z układem oddechowym, ale także z układem krążenia.

Są jednak także dobre informacje. Wczoraj jakość powietrza poprawiła się, głównie ze względu na korzystniejsze warunki meteorologiczne (silniejszy wiatr oraz brak mgieł).

- W ciągu najbliższych dni jakość powietrza powinna być znacznie lepsza, ale będą występowały przekroczenia wartości dopuszczalnej dla pyłu zawieszonego PM10 (50 ug/m sześć.) - zaznacza Andrzej Szczygieł.

Jego zdaniem, główna przyczyna złej jakości powietrza na terenie województwa śląskiego pozostaje wciąż taka sama i jest nią emisja z indywidualnego ogrzewania budynków mieszkalnych.

- W mniejszym stopniu na złą jakość powietrza w naszym otoczeniu wpływa emisja przemysłowa oraz transport - podsumowuje naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Katowicach.

JAKI WPŁYW NA ZDROWIE MA SMOG? MÓWI LEKARZ

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

j
jonek

Zapraszam wieczorem do czułowa,panie(ni) Psychof,zobaczysz a raczej poczujesz czy to bzdura.

A
Auch Oberschlesier

Rzont mo sie postarac, coby w zima bouo plus 25 stopni cieplo. To by niy cza grzoc w piecach. No i zabrac Maybacha Dyrektorowi - styknie, co smrodzi w radiu!

A
Auch Oberschlesier

No widzisz - szportowcu Arek. My w Twojym wieku jak nom na WF kozali lotac w kolko po tak zwany sali gimnastyczny (boua to tysz tak zwano aula, a wczesnij - min Poloki zajanli budynek - kaplica klostorno - to choc uokna bouy pozywjyrane, kuicali my jak idzie.
Jak ejs oblyk biolo koszula, to po pouedniu jusz ejs miol czorny posek na kraglu, a wonglym ejs kucou, bes kurzynia Sportow abo Giewontow.
Ludzie w Szopiynicach i na Welnowcu bouy coros ciynzejsze ot tego olowiu, kery wdychali, a w piecachw domach to polouo sie i tak niskowartosciowym wonglym z deputatu.
Ale w tyn czoa niy znane bolo suowo SMOG - a jak fto go znou, to siedziou cicho, bo plan cza bouo z nydwyszkom wykonac, a do tego Smog bou made in kapitalizm!
Ale jakos my przezyli. Mozno som my bardzi rezystyntni, jak te terazniejsze herloki, kere na wszyjstko som alergiczne.
Niy chce bes to pedziec, co zaniyczyszczynie luftu niy jest problymym, za kery cza sie wzionc - ino mysla, co jak jusz polityka woli godac o tym, fto rzondzi w mediach, a niy - mondrze chycic sie za problym Smogu i kwasnego dyszczu, eli czornego sniegu, to przinajmni cza ostawic kosciou we wsi, zamiast gupio dfantazjyrowac.

P
Psychof

Pomiary powietrza w Tychach wykonywane są na obrzerzach miasta tuż obok tzw. Starych Paprocan, gdzie stoi pare starych kopcących domów wprost na sprzęt pomiarowy. Poza tym z doświadczenia wiem, że sprzęt stosowany przez państwowe instytucje jest do bani.

A
Arek

Parę dni temu po powrocie z porannego biegu zacząłem kaszleć i to co się wydobywało z płuc to jakiś koszmar,normalnie czarno szara maź.

S
Slazak

Obywatele sa truci dzien i noc. Co pani premier z tym robi?

Dodaj ogłoszenie