Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Dąbrowie Górniczej: 570 zgłoszeń, 110 kontroli, 37 mandatów wystawionych przez strażników miejskich

Piotr Sobierajski
Piotr Sobierajski
Kontrole palenisk są dziś konieczne, bo jakość powietrza w naszych miastach - w tym w Dąbrowie Górniczej - jest nadal bardzo zła.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Kontrole palenisk są dziś konieczne, bo jakość powietrza w naszych miastach - w tym w Dąbrowie Górniczej - jest nadal bardzo zła.Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE arc. PPG(zdj.ilustracyjne)/SM DG
Dąbrowa Górnicza jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. I choć powoli zaczyna się to zmieniać, m.in. dzięki dopłatom i programom pozwalającym na łatwiejszą wymianę starych źródeł ciepła na nowe, bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom, to jest jeszcze w tej kwestii wiele do zrobienia. Także przez strażników miejskich, którzy kontrolują paleniska i czuwają nad tym, by nikt nie łamał coraz bardziej restrykcyjnych przepisów. Jak zatem wyglądają efekty kontroli, ile mandatów zostało nałożonych na dąbrowian?

Zgodnie z zapisami Uchwały Antysmogowej od 1 stycznia 2022 roku zakazem użytkowania objęte zostały instalacje grzewcze (kotły CO), które w dniu 1 września 2017 roku miały więcej niż dziesięć lat.

- Nie oznacza to, że samo posiadanie takiego źródła jest zakazane, a wykroczenie stanowi dopiero jego użytkowanie. Do dziś nie odnotowaliśmy interwencji, w wyniku których ujawniono użytkowanie zakazanych źródeł ogrzewania – informuje Tomasz Grabiwoda, zastępca komendanta miejskiego Straży Miejskiej w Dąbrowie Górniczej.

W 2021 roku 110 kontroli i 37 mandatów

- Zadania Eko Patrolu nie przewidują działań i kontroli prewencyjnych ze względu na zagrożenie COVID-19. Zapewniamy jednak, że żadna interwencja i zgłoszenie nie pozostanie bez naszej reakcji i kontroli – dodaje.

Tymczasem w 2021 roku dąbrowska Straż Miejska odnotowała aż 570 interwencji, związanych z smogiem, spalaniem podejrzanych rzeczy w piecach. W uzasadnionych przypadkach przeprowadzona została kontrola na terenie 110 nieruchomości.

- Pouczonych zostało 73 osób, a w 37 przypadkach kontrola zakończyła się nałożeniem mandatów – informuje Tomasz Grabiwoda.

Nie przeocz

Do badania z palenisk pobrane zostały cztery próbki. Nie ujawniono jednak spalania odpadów. Wyniki ekspertyz były negatywne. Wysokość funduszy przeznaczonych na badania to 5535 zł, a wykorzystanych zostało 2214 zł. - Nie odnotowano utrudnień lub prób uniknięcia kontroli.

Dąbrowscy strażnicy miejscy, a dokładnie Eko Patrol, dysponują także dronem, który służy do prowadzenia obserwacji terenu. Dzięki temu łatwiej jest dostrzec składowany nielegalnie opał lub ujawnić źródła emisji dymu do powietrza.

- W obecnym porządku prawnym ekspertyza spalin dokonywana za pomocą drona nie stanowi materiału dowodowego w postępowaniu sądowym. Tym samym konieczne jest wejście strażników do nieruchomości i przeprowadzenie kontroli paleniska,a w uzasadnionych przypadkach pobranie próbki popiołu do ekspertyzy – mówi Tomasz Grabiwoda.

Dron ze specjalną głowicą kosztuje ponad 100 tys.zł

Eko Patrol w akcji. Jakie efekty?

Aktualnie w Eko Patrolu pracuje dwóch strażników miejskich. Zajmują się wyselekcjonowaną grupą zadań, a więc kontrolami antysmogowymi, których wyniki podaliśmy wcześniej oraz usuwaniem pojazdów na podstawie art. 50 a Ustawy Prawo o ruchu drogowym. W 2021 roku odholowane zostały na koszt właściciela 44 pojazdy. Natomiast 109 usuniętych przez właścicieli po pisemnym zobowiązaniu ze strony Straży Miejskiej. Razem z dąbrowskich ulic usunięte zostały więc 153 pojazdy.

Nie zabrakło także kontroli deklaracji na odbiór odpadów z nieruchomości, przy współpracy z MZGO. Takich kontroli było 88. W 20 przypadkach zakończyły się postępowaniem mandatowym, a 68 osób zostało pouczonych.

W przypadku realizacji zadań z zakresu Ustawy o ochronie zwierząt odnotowanych zostało 14 interwencji, dotyczących warunków, w jakich trzymane były psy, ale strażnicy miejscy nie zanotowali czynów zabronionych prawem. W swojej pracy Eko Patrol wykorzystywał także fotopułapki (109 dni realizacji) oraz wspomnianego drona (12 lotów).

W okresie od czerwca do września pracownicy Eko Patrolu oddelegowani są natomiast do pracy w posterunku letnim nad Pogorią III. Tu działalność Eko Patrolu opiera się na realizacji interwencji bieżących oraz podejmowanych z własnej inicjatywy w razie ujawnienia znamion czynów zabronionych. Kontrole prewencyjne w obecnej sytuacji epidemiologicznej prowadzone są tylko i wyłącznie podczas wystąpienia alarmów smogowych, co wynika z Programu Ochrony Powietrza dla Woj. Śląskim.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera