Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Zagłębiu: Jak zlikwidować smog? Mówią kandydaci na prezydentów Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej i burmistrza Czeladzi

AD/mat. Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego
Zagłębiowski Alarm Smogowy przepytał kandydatów na prezydentów największych miast Zagłębia o ich plany działań antysmogowych, gdyby wygrali wybory. Kandydaci mówili jakie działania wdrożą, ile przeznaczą na nie pieniędzy w budżecie miasta. Nie wszyscy kandydaci potraktowali te pytania poważnie. Na 17 osób wypełnione ankiety odesłało 14.CZYTAJCIE DALEJ
Zagłębiowski Alarm Smogowy przepytał kandydatów na prezydentów największych miast Zagłębia o ich plany działań antysmogowych, gdyby wygrali wybory. Kandydaci mówili jakie działania wdrożą, ile przeznaczą na nie pieniędzy w budżecie miasta. Nie wszyscy kandydaci potraktowali te pytania poważnie. Na 17 osób wypełnione ankiety odesłało 14.CZYTAJCIE DALEJ
Zagłębiowski Alarm Smogowy przepytał kandydatów na prezydentów największych miast Zagłębia o ich plany działań antysmogowych, gdyby wygrali wybory. Kandydaci mówili jakie działania wdrożą, ile przeznaczą na nie pieniędzy w budżecie miasta. Nie wszyscy kandydaci potraktowali te pytania poważnie. Na 17 osób wypełnione ankiety odesłało 14.

Smog w Zagłębiu

Jak walczyć ze smogiem? Jak go zlikwidować? Kandydaci mają pomysły. Zobaczcie, co powiedzieli
Opinie na kolejnych slajdach w galerii zdjęciowej

Problem znacznego zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 oraz rakotwórczym benzo(alfa)pirenem występuje w regionie Zagłębia Dąbrowskiego głównie w miesiącach zimowych kiedy ogrzewamy swoje domy spalając węgiel, drewno a często i śmieci w starych wyeksploatowanych kotłach domowych, często z tego powodu po prostu nazywanych „kopciuchami”. Te źródła „niskiej emisji” odpowiadają w regionie Zagłębia Dąbrowskiego średniorocznie za około 60% zanieczyszczeń powietrza szkodliwym pyłem zawieszonym PM10 i za 90% zanieczyszczenia rakotwórczym Benzo(alfa)pirenem. Natomiast w miesiącach zimowego sezonu grzewczego stanowią główne i dominujące źródło zanieczyszczenia powietrza. Dodatkowo w naszym regionie mamy całoroczny stały udział emisji przemysłowych i komunikacyjnych. Temat likwidacji smogu i poprawy jakości powietrza w regionie stał się elementem programów wyborczych wyborczych kandydatów na burmistrzów i prezydentów głównych zagłębiowskich miast.

Zagłębiowski Alarm Smogowy przygotował i rozesłał krótkie i proste ankiety z prośba o wypełnienie do siedemnastu kandydatów na burmistrzów i prezydentów głównych miast Zagłębia Dąbrowskiego (Będzina, Czeladzi Dąbrowy Górniczej i Sosnowca).

- Otrzymaliśmy 14 wypełnionych ankiet i jedna odpowiedz w formie oświadczenia, dwoje kandydatów nie zdecydowało się na odesłanie ankiety pomimo kontaktu i prośby o wypełnienie – informują przedstawiciele Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego.

Na pytanie „Jak Bardzo ważny jest w mieście problem smogu?” wszyscy kandydaci którzy wypełnili ankietę jednogłośnie zakreślili odpowiedź „bardzo ważny”. Przy pytaniu „Co jest w mieście główną przyczyna Smogu?” kandydaci nie byli tak jednomyślni. Dwunastu z nich zaznaczyło że jest to „ogrzewanie domów węglem i drewnem”, jedna osoba zaznaczyła dodatkowo „spalanie odpadów” mimo że prosiliśmy o zaznaczenie tylko jednej odpowiedzi, jedna osoba zaznaczyła wszystkie odpowiedzi, a jedna tylko „emisje przemysłowe”. Tylko jeden z kandydatów nie widzi konieczności przeprowadzenia w swoim mieści kompleksowej inwentaryzacji kotłów na paliwa stałe. Odpowiadając na pytanie „które działanie najskuteczniej eliminuje smog, kandydaci byli prawie jednomyślni z jednym wyjątkiem zaznaczyli odpowiedź „likwidacja kopciuchów”. Natomiast na pytanie „Czy w Pana/i mieście występuje problem ubóstwa energetycznego” tylko 4 osoby odpowiedziały, że nie występuje.

Wśród zdrowotnych skutków oddychania zanieczyszczonym powietrzem kandydaci najczęściej podawali: choroby układu oddechowego, choroby nowotworowe, skrócenie długości życia, choroby układu sercowo-naczyniowego oraz alergie.
Zadaliśmy też pytania o konkretne pomysły na działania dla ograniczania smogu i jego źródeł oraz o kwoty jakie należy przeznaczać corocznie w budżecie miasta na działania antysmogowe aby wypełnić wymogi opisane w obowiązującej w województwie śląskim Uchwale Antysmogowej.

Komentarz

Sebastian Wawrzyniak z Zagłębiowskiego Alarmu Smogowego:
Bardzo mile zaskoczyła nas jednomyślność kandydatów w podejściu do skali wagi problemu jakim jest zła jakość powietrza. W większości wydatki, jakie kandydaci zapowiadają na działania antysmogowe są niewystarczające do pozbycia się smogu w krótkiej perspektywie czasu. Według naszych analiz wydatki miast na te działania powinny wymościć co najmniej 1 procent ich budżetów corocznie, aby mieć możliwość likwidacji „kopciuchów” w terminach wymaganych obowiązującą Uchwała Antysmogową. Wygląda na to że kandydaci nie dostrzegają również ważnej roli organów kontrolnych jakim jest Straż Miejska podległa prezydentom czy burmistrzom. Doskonale, że mieszkańcy zagłębiowskich miast maja w zwartej formie zestawione obietnice dotyczące działał dla poprawy ich jakości życia i korzystając z tego materiału świadomie wybiorą w dniu 21 października.

Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego TYDZIEŃ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo