Smog wywołuje ciężkie choroby, a nawet zabija. Nowe badania śląskich lekarzy

Agata Pustułka
Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo
Alarm smogowy oznacza śmiertelne niebezpieczeństwo Dziennik Zachodni
Z powodu smogu w aglomeracji rośnie liczba zachorowań i zgonów wskutek zawałów i udarów mózgu. Pojawiają się też problemy z układem krążenia.

Lekarze ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego udowodnili, że smog w aglomeracji oznacza wzrost liczby zachorowań i zgonów z powodu zawałów i udarów mózgu. Rośnie też liczba wizyt w poradniach z powodu problemów z funkcjonowaniem układu krążenia.

Przeanalizowano nie tylko szczegółowe dane gromadzone w Śląskiej Bazie Sercowo-Naczyniowej - z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni, ale także dane pochodzące z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Sprawdzono dziesiątki tysięcy przypadków, porównując dobowe dane dotyczące jakości powietrza z liczbą hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków, a także liczbą wizyt w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i śmiertelnością z każdej przyczyny oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych. Statystyki są zatrważające.

Zobaczcie, co na temat smogu mówią mieszkańcy

Z analizy specjalistów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Śląskiego Uniwersytetu Medycznego wynika, że w okresie ogłoszenia alarmu smogowego o 8 proc. rośnie liczba zgonów z powodu chorób sercowo-naczyniowych.

Oczywiście od dawna łączono zatrute związkami chemicznymi powietrze z większą zachorowalnością, ale jeszcze nikt przed lekarzami z Zabrza nie przeprowadził w Polsce badań na tak szeroką skalę i tak precyzyjnych. Powstanie tego niezwykle cennego raportu nie byłoby możliwe dzięki dostępowi do prowadzonej przez Centrum w Zabrzu Śląskiej Bazy Sercowo-Naczyniowej , która obejmuje dane z 310 szpitali oraz niemal 2 tysięcy poradni oraz danych pochodzących z NFZ.

- Przeanalizowaliśmy 43 249 przypadków zawału serca, 25 123 udarów mózgu, 4 260 zatorowości płucnej, a także 32 788 hospitalizacji pacjentów z migotaniem przedsionków oraz 14 016 058 wizyt w Poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej w latach 2006-2014 - wylicza prof. Mariusz Gąsior kierownik III Kliniki Kardiologii w zabrzańskim centrum.

Te liczby mówią o rozmiarze przedsięwzięcia, zwłaszcza, że specjaliści przebadali też dokumentację ponad 170 626 zgonów, w tym 74 052 z przyczyn sercowo-naczyniowych z lat 2006-2013. Materiał badawczy nie dość więc, że jest ogromny to niezwykle wiarygodny.

KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ, GDZIE SMOG JEST NAJWIĘKSZY

Smog w KatowicachSmog w Żywcu, Tychach i Gliwicach. To właśnie w tych miastach w czwartek rano mamy najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu. Przekroczenia norm występują w większości województwa śląskiego. Jak podają niezależne aplikacje monitorujące jakość powietrza najgorszą sytuację mamy w Żywcu. KLIKNIJ STRZAŁKĄ W PRAWO I SPRAWDŹ DANE W MIASTACH >>>

Alarm smogowy LISTA MIAST + DANE W Żywcu, Tychach i Gliwicac...

Do analizy włączono dane pacjentów zamieszkujących w latach 2006-2014 teren aglomeracji, a konkretnie Bytomia, Chorzowa, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jaworzna, Katowic, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Świętochłowic, Tychów i Zabrza.
Badacze porównywali dobowe dane dotyczące jakości powietrza z dobową liczbą hospitalizacji z powodu zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatorowości płucnej, migotania przedsionków, a także liczbą wizyt w poradniach Podstawowej Opieki Zdrowotnej i śmiertelnością z każdej przyczyny oraz z przyczyn sercowo-naczyniowych. Wyniki badań mogą przerazić.

- Przy wyższych stężeniach w powietrzu tlenku azotu, dwutlenku azotu, pyłów zawieszonych, niższych stężeniach ozonu i niższych wartościach ciśnienia atmosferycznego rośnie ryzyko wystąpienia zawału serca. Szpitale przyjmowały o 12 proc. chorych z zawałem więcej. Większe prawdopodobieństwo udaru mózgu związane było z wyższymi stężeniami tlenku azotu, dwutlenku azotu, tlenku węgla, pyłów. Liczba chorych rosła o 16 proc. - wyjaśnia dr Aneta Ciślak.

KLIKNIJ PONIŻEJ I ZOBACZ, GDZIE SMOG JEST NAJWIĘKSZY

Smog w KatowicachSmog w Żywcu, Tychach i Gliwicach. To właśnie w tych miastach w czwartek rano mamy najwięcej zanieczyszczeń w powietrzu. Przekroczenia norm występują w większości województwa śląskiego. Jak podają niezależne aplikacje monitorujące jakość powietrza najgorszą sytuację mamy w Żywcu. KLIKNIJ STRZAŁKĄ W PRAWO I SPRAWDŹ DANE W MIASTACH >>>

Alarm smogowy LISTA MIAST + DANE W Żywcu, Tychach i Gliwicac...

Ważnym wnioskiem z pracy zabrzańskich kardiologów jest oczywiście statystyka, która powinna dać do myślenia wszystkim, którzy palą byle czym w piecach i narażają siebie i innych na choroby. Istotne jest jednak także to, by pacjenci obciążeni chorobami układu krążenia mieli świadomość zagrożenia w okresach alarmów smogowych, których teraz, gdy sezon grzewczy już nabiera tempa będą się powtarzać.

- Niewykluczone, że zrobimy krok dalej i dla chorych szczególnie narażonych stworzymy system antysmogowego ostrzegania. Oczywiście przy pomocy specjalistów informatyków - mówi prof. Gąsior.

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

r
radzio
Wystarczy zmienić sposób palenia węglem na górne . To prosta fizyka ale tego w mediach się nie dowiecie....
r
raps d.5-te
wsiota koty mota, srota na koty zwalota. Dej sie siana.
f
fyrlok
co tu badac? Sytuacja jest znana juz od x-lat.
F
Francik Posypa
A co bouo bes te lata jak Polcka wycyckiwaua nasz sloncki Hajmat? Kogo to szterowalo, co wylatuje bes kominy w Szopiynicach, na Jozefowcu, abo w Chorzowie? Fto dbou o srodowisko i warunki pracy na koksowniach i w zakladach koksochemicznych w Chorzowie Batorym abo kaj indzij na naszym Sloncku. Wazne dlo polckigo okupanta bouo wycyckac co sie dauo, a jak bouo brynclich - wyciepnonc nos na hasiok polckich "osiagniec".
Teroski - jak jusz prawie wszystko je przepultane, straszy sie nos smogiym!
Ale w koncu i te czasy "dobrobytu socjalistycznego" my jakojs przezyli - a teroski warsiafsko-sosnowieckie pieski niy umiom naszego luftu strowic!
Dodaj ogłoszenie