Smolorz: Ruch Autonomii Śląska romansuje z Platformą, Ślonzoki Razem świrują z PSL

Paweł SmolorzZaktualizowano 
Nasi regionalni fajterzy do wyborów idą w tango z wielkimi partiami. Niespodzianki nie ma. RAŚ wszedł do wora Koalicji Obywatelskiej, a jego ultrasowy odłam - „Ślonzoki Razem” - świrują z Kosiniakiem-Kamyszem. Mamy więc wyraźne dwa fronty śląskiego umysłu - pisze w nowym felietonie Paweł Smolorz.

Nasi regionalni fajterzy do wyborów idą w tango z wielkimi partiami. Niespodzianki nie ma. RAŚ wszedł do wora Koalicji Obywatelskiej, a jego ultrasowy odłam - „Ślonzoki Razem” - świrują z Kosiniakiem-Kamyszem. Mamy więc wyraźne dwa fronty śląskiego umysłu.

Nie odbierajmy jednak tych romansów jako coś uwłaczającego. Wybory samorządowe pokazały, że śląskie organizacje z partyjnymi maszynami nie mają żadnych szans; a przytulanie się do większych w czasach, w których lepiej nie eksperymentować, nie jest obciachową taktyką polityczną.

Powtórzmy to jeszcze raz - na Górnym Śląsku, i w każdym innym regionie w Polsce, przy takiej a nie innej ordynacji wyborczej, partie regionalne nie miały, nie mają i nie będą miały szans.

RAŚ od lat romansuje z Platformą; dlatego że tam mało kto dał się napuścić na „śląskiego potwora spaghetti”, no może z wyjątkiem słynnego prezydenta piłsudczyka.

Nie zmienia to jednak faktu, że Platforma, w czasie, gdy sprawowała władzę - choć programowo wydawało się, że jest partią szytą na miarę regionalnych aspiracji - wszystkie śląskie namiętności zmiotła pod dywan. Ten region to pokaźna sumka wyborców, ale część śląskich potrzeb w Warszawie ma status polityczny: „nieistotne” - ślonsko godka „wisi” posłom z Wiejskiej. Bądźmy pewni, że w istocie oni nawet nie wiedzą, czym jest - słyszeli ją z ust Bercika w TV i taki też mają tego problemu obraz - sami zresztą jesteśmy temu winni. Taka prawda.

Nigdy nie będzie dobrego czasu ani wyższej konieczności, by o śląski język walczyć w Warszawie, skoro sami nie potrafiliśmy go wywalczyć u siebie. Gdybyśmy naprawdę sami się szanowali, to bonzowie z centrali dawno by zrozumieli, że ich nicnierobienie w tym temacie uszczupla ich wpływy. Tak się jednak nie dzieje i nie działo, bo istotnym problemem Śląska nie jest śmierć kliniczna kultury i tożsamości, ale degradacja przemysłu i środowiska. Coś, co również Platforma koncertowo zawaliła. Smog, którym zaczniemy się niebawem dusić, to ich zasługa, a nie - jak próbuje się wciskać kit - „kryształowych czarodziei”. Chcąc się utrzymać u władzy, rządy Donalda Tuska, a później Ewy Kopacz, nie miały odwagi, by wygaszać górnictwo (co teraz umiejętnie, za sprawą typowych im socjotechnik, czynią ich oponenci, czyli „wina Tuska”) i zarazem ograniczać trucie środowiska, głównie powietrza, które na Górnym Śląsku jest w dramatycznym stanie. Nie język, nie ustawa o mniejszościach są głównymi grzechami Platformy wobec tego regionu, ale właśnie to ekologiczno-gospodarcze zacofanie. RAŚ z rozwiązaniem tego problemu powinien iść na sztandarach, tym bardziej że górniczy elektorat już dawno jest z „kryształu”, tj. PiS-u.

Tego tematu nie ruszą nasze egzotyczne etnoultrasy od „Ślonzoków Razem”; przytuleni do ludowców postawili się po stronie chłopskiej, więc mało postępowej w zakresie wielkoprzemysłowej gospodarki. Oni do PSL-u pasują. Dla „Ślonzoków” zamykanie kopalń jest zbrodnią, bo cały ich know-how na region to pozostawić go w skansenie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zezol
2019-08-22T12:43:23 02:00, Sileziok:

zezol ty gorolski pasozycie za rzeki !

gorolian chytej wartko za kofer i wracać curik tam skund zeście sie przikludziły!

He, he. Pudz sam bzdziniaku spakować mi kuferek.

S
Sileziok

zezol ty gorolski pasozycie za rzeki !

gorolian chytej wartko za kofer i wracać curik tam skund zeście sie przikludziły!

m
mara aus OS
2019-08-20T12:08:20 02:00, mara aus OS:

Hey Zośka z Załęskiej Hałdy "I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol"

Gorolico do Kwadratu! szkryfni to naprzod po śloncku to połosprawiomy,kej to szafniesz hehe

2019-08-20T13:32:47 02:00, Zezol:

Instrukcja dla Zośki z Załęskiej Hałdy:

Trzeba na pomoc wezwać dochtóra od autonomii. On wzorcowo godo po śląsku. No i należy się postarać o odpowiedni certyfikat prawdziwego Ślązaka, czyli zbadać pochodzenie przodków do szesnastego pokolenia, zrobić sobie pomiary mózgoczaszki, zbadać kolor oczu i wymiary części intymnych. Reszta nie jest już tak skomplikowana. Należy się wyuczyć na pamięć ze trzy wice o gorolach i to wystarczy.

Parsk!

2019-08-21T09:39:18 02:00, O/ S:

zyzol ty ciu* u

czym sie różni kosa od gorola ? kosa sie ostrzy a gorola tempi ; )

2019-08-21T12:57:31 02:00, Zezol:

A rzeknij no jeszcze ze dwa wice o gorolach. Przeca w nich się odbija cała tysiącletnia kultura, która wionie zachodem i wyższą formą cywilizacji. W "Cholonku" ładnie jest to opisane jak takiego osobnika owianego wyższą cywilizacją baba z dzieckami wiezie na wózku z szynku do familoka.

Pars!

hey ty świdraty zezolu vel sandmenelu zaś cie staro ciyngym piere po tym zgerowanym boncloku bo sam yno zgniyłe dupstwa pociskosz.

Z
Zezol
2019-08-20T12:08:20 02:00, mara aus OS:

Hey Zośka z Załęskiej Hałdy "I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol"

Gorolico do Kwadratu! szkryfni to naprzod po śloncku to połosprawiomy,kej to szafniesz hehe

2019-08-20T13:32:47 02:00, Zezol:

Instrukcja dla Zośki z Załęskiej Hałdy:

Trzeba na pomoc wezwać dochtóra od autonomii. On wzorcowo godo po śląsku. No i należy się postarać o odpowiedni certyfikat prawdziwego Ślązaka, czyli zbadać pochodzenie przodków do szesnastego pokolenia, zrobić sobie pomiary mózgoczaszki, zbadać kolor oczu i wymiary części intymnych. Reszta nie jest już tak skomplikowana. Należy się wyuczyć na pamięć ze trzy wice o gorolach i to wystarczy.

Parsk!

2019-08-21T09:39:18 02:00, O/ S:

zyzol ty ciu* u

czym sie różni kosa od gorola ? kosa sie ostrzy a gorola tempi ; )

A rzeknij no jeszcze ze dwa wice o gorolach. Przeca w nich się odbija cała tysiącletnia kultura, która wionie zachodem i wyższą formą cywilizacji. W "Cholonku" ładnie jest to opisane jak takiego osobnika owianego wyższą cywilizacją baba z dzieckami wiezie na wózku z szynku do familoka.

Pars!

O
O/ S
2019-08-20T12:08:20 02:00, mara aus OS:

Hey Zośka z Załęskiej Hałdy "I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol"

Gorolico do Kwadratu! szkryfni to naprzod po śloncku to połosprawiomy,kej to szafniesz hehe

2019-08-20T13:32:47 02:00, Zezol:

Instrukcja dla Zośki z Załęskiej Hałdy:

Trzeba na pomoc wezwać dochtóra od autonomii. On wzorcowo godo po śląsku. No i należy się postarać o odpowiedni certyfikat prawdziwego Ślązaka, czyli zbadać pochodzenie przodków do szesnastego pokolenia, zrobić sobie pomiary mózgoczaszki, zbadać kolor oczu i wymiary części intymnych. Reszta nie jest już tak skomplikowana. Należy się wyuczyć na pamięć ze trzy wice o gorolach i to wystarczy.

Parsk!

zyzol ty ciu* u

czym sie różni kosa od gorola ? kosa sie ostrzy a gorola tempi ; )

Z
Zośka z Załęskiej Hałdy

Bardzo żałuję, że Ślązacy nie mają kręgosłupa moralnego (chociaż sama jestem Ślązaczką) i startują do Sejmu ze wszyjskich list partii politycznych. Są Ślązacy z PSL, są Ślązacy z PiSu (pan Polaczek na przikład), są Ślązacy z PO (pan Budka) no i są Ślązacy z Lewicy (pan jakiśtam). Czy to nie jest waryactwo?

Z
Zezol
2019-08-20T12:08:20 02:00, mara aus OS:

Hey Zośka z Załęskiej Hałdy "I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol"

Gorolico do Kwadratu! szkryfni to naprzod po śloncku to połosprawiomy,kej to szafniesz hehe

Instrukcja dla Zośki z Załęskiej Hałdy:

Trzeba na pomoc wezwać dochtóra od autonomii. On wzorcowo godo po śląsku. No i należy się postarać o odpowiedni certyfikat prawdziwego Ślązaka, czyli zbadać pochodzenie przodków do szesnastego pokolenia, zrobić sobie pomiary mózgoczaszki, zbadać kolor oczu i wymiary części intymnych. Reszta nie jest już tak skomplikowana. Należy się wyuczyć na pamięć ze trzy wice o gorolach i to wystarczy.

Parsk!

m
mara aus OS

Hey Zośka z Załęskiej Hałdy "I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol"

Gorolico do Kwadratu! szkryfni to naprzod po śloncku to połosprawiomy,kej to szafniesz hehe

G
Gość

Pan Smolorz myśli, że jak pokaże brak wychowania, to zaimponuje ludziom.

Z
Zośka z Załęskiej Hałdy

Moja Mamusia i mój Tatuś przyprowadzili się na Śląsk w latach 80-tych XX wieku. Zamieszkali na osiedlu Witosa w Kato i tam ja się urodziłam. Uczęszczałam do Podstawówki na os. Witosa. Potem dojeżdzłam 193 do Kato, żeby kontynuować naukę w średniej szkole. Wszędzie dokoła byli Ślązacy. I niech mi teraz kto powie, że nie jestem Ślązaczką. To mu tak przyfastryguję z liścia, że padnie na zol.

Z
Zezol
2019-08-16T17:54:08 02:00, gość z tąd:

Na Śląsku nie ma typowo śląskiej organizacji szefowstwo RAŚ to przyjezdni lub ich potomki z szefem scyzorykiem,zaś Śląsko Partia Regionalno tworzą w większości byli czerwoni kerych tu przygnało za Przemszy i nie tylko jedyno śląsko organizacjo skasowoł PiS posługując się sądem zresztą rodzin z dziada pradziada zamieszkujących ten teren zostało może tysiąc jednych wygnano inni zgineli w obozach tych nie polskich w 1945-48 a resztki wyjechały do niemiec w 1980 r i póżniej.A co do luftu na śląsku to teroz jest krystaliczny nie to co w latach 50 60 70 ale tego autor już nie pomni.

2019-08-19T12:36:43 02:00, ⚒:

Śląsk który swoją wielkością i urodą słynie na cało Europa

Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stron.......

e

He, he. Przy Śląsku, a zwłaszcza przy Hebziach, to Wenecja jest małym pikusiem. Cały świat zazdrości wodzionki - najbardziej europejskiej zupki w całym kosmosie.

2019-08-16T17:54:08 02:00, gość z tąd:

Na Śląsku nie ma typowo śląskiej organizacji szefowstwo RAŚ to przyjezdni lub ich potomki z szefem scyzorykiem,zaś Śląsko Partia Regionalno tworzą w większości byli czerwoni kerych tu przygnało za Przemszy i nie tylko jedyno śląsko organizacjo skasowoł PiS posługując się sądem zresztą rodzin z dziada pradziada zamieszkujących ten teren zostało może tysiąc jednych wygnano inni zgineli w obozach tych nie polskich w 1945-48 a resztki wyjechały do niemiec w 1980 r i póżniej.A co do luftu na śląsku to teroz jest krystaliczny nie to co w latach 50 60 70 ale tego autor już nie pomni.

Śląsk który swoją wielkością i urodą słynie na cało Europa

Śląsk kraj bardziej zachodni i bardziej przemysłowym, a więc przybliżo nos do krajów wyżej rozwiniętych,od swojego początku jestysmy w strefie wpływów europejskich czego nie mozna powiedzieć o drugiej stron.......

e

O
O/S
2019-08-18T13:16:59 02:00, Gość:

Paulek ryszawo broda ci urosua ale niy pasuje do japy:)

2019-08-18T22:25:52 02:00, Zezol:

Pasuje, pasuje. Tam w środku japy pod deklem też jest ryszawo. No i kolorek jak kolorek - sygnalizuje stan ducha.

rzeka Brynicy, stanowiącej naturalno granica między światem Hanysów i Goroli

i trzeba się rzykac (modlić) żeby gorolianie do końca nie zniszczyli Górnego

Śląska ...

E
Ewald

Problym ino pokazuje jak powstania rojechały ślonsko tożsamość. Tera kożdy kery tu przyjedzie i trocha pomiyszko godo, że jest "Ślązakiem z krwi i kości". Choby to rozumioł co znoczy być Ślonzokiem

Z
Zezol
2019-08-18T13:16:59 02:00, Gość:

Paulek ryszawo broda ci urosua ale niy pasuje do japy:)

Pasuje, pasuje. Tam w środku japy pod deklem też jest ryszawo. No i kolorek jak kolorek - sygnalizuje stan ducha.

Dodaj ogłoszenie