Smolorz: Szlak szlag trafi? Owszem, mamy tu same perły, tylko polskich magnatów brak

Paweł Smolorz
Smolorz: Owszem, mamy perły, tylko polskich magnatów brak
Smolorz: Owszem, mamy perły, tylko polskich magnatów brak Dziennik Zachodni
Udostępnij:
Było już wiele pomysłów turystycznych na Górny Śląsk. Wiele z nich się udało, ale bez jakiegoś spektakularnego sukcesu. Teraz, gdy Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach trafiła na listę UNESCO, odżyli znów wizjonerzy i marzyciele. Ale wizja jest tylko jedna, i to jest problem nie do przeskoczenia.

Wśród regionalistów śląskich sen o potędze turystycznej to jeden z głównych punktów programu. Wiele zresztą udało się osiągnąć, pozyskując środki na rewitalizację zabytków poprzemysłowych, nieźle je też sprzedając - wystarczy wspomnieć o „Industriadzie”. Sny o tłumach turystów nie są wcale bez pokrycia; dziedzictwo Górnego Śląska to temat rzeka: historia, język, kultura, kuchnia, architektura, państwowość, sztuka, religia, nobliści, artyści, władcy, plebiscyt, powstania, granice, autonomia, wypędzenia, przesiedlenia, wywózki...

Można sobie łatwo wyobrazić - podróż szlakiem dawnej granicy polsko-niemieckiej. Do dziś stoją w polach słupki graniczne, przydrożne bunkry i domki celników. Historia tej granicy to morze ciekawostek, absurdów historycznych i pokręconych losów ludzkich. Pomysł taki zresztą był, znaleźli się nawet chętni społecznicy, by w niektórych miejscach ufundować i postawić tablice informacyjne. Ale...

Przeczytałem z zainteresowaniem tekst dr. Łukasza Zimnocha, który w DZ apeluje: „Stwórzmy Szlak Magnatów Przemysłowych”, proponuje nawet, co na nim mogłoby się znaleźć: Willa Caro, Goldsteinów, Fitznera...

Pan doktor Łukasz Zimnoch sprzedaje swoje tezy śmiało i zdaje się wierzyć, że to, co proponuje, jest w zasięgu ręki. Studzę emocje, jest fajnie, ale...

W marzenia trzeba jednak wkalkulować to, że na Górnym Śląsku panuje jedna słuszna wizja historyczna - Śląsk zawsze polski. Przy stawianiu tablic na dawnej granicy, przy wystawie stałej Muzeum Śląskiego, przy uhonorowaniu w Katowicach Grundmanna i Holtzego pojawiły się gibko formacje obronne przeciwko „niemieckiemu rewizjonizmowi”. Jeśli coś się udało, to tylko połowicznie.

W idei doktora Zimnocha są same perły, tylko polskich magnatów brak.

Tych przestępczyń szuka policja. Poznajecie? Oto nazwiska

Największe absurdy Śląska i całej Polski. Nie uwierzycie, jeśli nie zobaczycie

KLIKNIJ PONIŻEJ I POBIERZ
500 ZŁ NA DZIECKO WNIOSKI + FORMULARZE

KLIKNIJ W OBRAZ I ZOBACZ JAK PRAWIDŁOWO WYPEŁNIĆ WNIOSEK W PROGRAMIE RODZINA 500 PLUS

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Wakacje w mieście nie muszą być nudne! Można się o tym przekonać odwiedzając Silesia City Center. Na Placu Słonecznym powstało sportowo-rekreacyjne centrum rozrywki o nazwie Silesia Summer Park. Na jego terenie znajduje się wszystko, czego potrzeba do dobrej zabawy: pole do mini golfa, boisko do streetballu, ścianka wspinaczkowa, a także park linowy dla najmłodszych w formie małpiego gaju.

Wideo

Komentarze 137

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
f2 Debil to określenie na kogoś kto zatrzymał się w rozwoju na 12 letnie dziecko ...

Więc to nie obraza ale rzeczywistość
G
Gość
poparcia radosnej oficyny twórczej PE pod wyzwaniem Altiero Spineliego

filatelista wiemy Lenin wiecznie Żywy

UNIA EUROPEJSKA 2009

MANIFEST KOMUNISTYCZNY Z VENTOTENE

Podstawą programową nowego, europejskiego państwa totalitarnego nie jest – wbrew twierdzeniom propagandy – tzw. Plan Schumana z 1950 r., ani Deklaracja Europejska z 1951 r., ale napisany w 1941 r. przez włoskiego komunistę Altiero Spinelliego „Manifest z Ventotene” oraz opracowany na jego bazie w 1984 r. tzw. Plan Spinelliego, czyli pierwszy projekt konstytucji nowego, komunistycznego państwa.
Od 1993 r. Plan Spinelliego stał się oficjalnym programem Wspólnoty Europejskiej i Unii Europejskiej. Również od tego czasu imię Altiero Spinelliego nosi główny budynek Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Trudno o bardziej jednoznaczny symbol znaczenia postaci Spinelliego i jego programu dla kierunku rozwoju Unii Europejskiej.

W 2010 r. przy Parlamencie Europejskim powstała działająca pod kierownictwem lewicowych aktywistów Daniela Cohn-Bendita i Joschki Fischera i przy udziale m.in. polskich posłanek Róży Thun i Danuty Hubner tzw. Grupa Spinelli. Jest to najaktywniejsza z organizacji prowadzących lobbing i propagandę na rzecz całkowitej politycznej integracji Unii.

W 2011 r., podczas uroczystości z okazji 25-tej rocznicy śmierci Altiero Spinelliego polski przewodniczący Parlamentu Europejskiego, chrześcijański demokrata Jerzy Buzek stwierdził, że Manifest ten jest wiecznie żywym źródłem idei europejskiej integracji. Dlatego warto przeczytać z uwagą kilka jego fragmentów.

„Dwadzieścia pięć lat po śmierci Altiero Spinelli ciągle nadaje siłę i wyznacza kierunek europejskiego projektu. Jego europejski entuzjazm pozostaje niezrównany – jego oddanie sprawie coraz ściślejszej integracji jest dzisiaj inspiracją dla wielu Europejczyków. Altiero Spinelli wiedział, że trwały pokój można osiągnąć tylko przez prawdziwą integrację, a nie przez współpracę między państwami. Integracja europejska musi być nieodwracalna, w przeciwnym razie zawsze istnieć będzie ryzyko konfliktu i dyktatury. Spinelli wiedział to najlepiej, gdy w więzieniu, wraz z Ernesto Rossim pisał Manifest z Ventotene – jedno z najbardziej żywych uzasadnień konieczności zjednoczenia Europy”.

FRAGMENTY MANIFESTU Z VENTOTENE

Poniżej przedstawiam kilka fragmentów z Manifestu z Ventotene, czyli ideowego programu Unii Europejskiej, z tłumaczeniem okrągłego języka propagandowych haseł na język faktów:

„Pierwszym zadaniem, bez rozwiązania którego wszelki postęp będzie tylko złudzeniem, jest ostateczne zlikwidowanie granic dzielących Europę na suwerenne państwa”,

/tłumaczenie/ Istnienie suwerennych państw jest sprzeczne z ideą "postępu", a ich likwidacja nie jest celem, a jedynie warunkiem wprowadzania postępu. Po to, żeby postęp był trwały, państwa suwerenne muszą być zlikwidowane "ostatecznie", to znaczy w taki sposób, żeby nigdy nie mogły się odrodzić. Ponieważ podstawą suwerennych państw są wspólnoty narodowe, ostateczną likwidację suwerennych państw umożliwi tylko likwidacja wspólnot narodowych.

„Wolna i zjednoczona Europa jest niezbędnym warunkiem dla wprowadzenia nowoczesnej kultury, której rozwój powstrzymał epokę totalitaryzmu. Jeśli tylko zostanie osiągnięty ten cel, będzie można podjąć znowu historyczny proces przeciwko społecznej niesprawiedliwości i przywilejom.”,

/tłumaczenie/ Dopiero po likwidacji suwerennych państw narodowych będzie można zlikwidować tradycyjną kulturę europejską i wprowadzić nowoczesną kulturę marksistowską (która powstrzymała rozwój faszyzmu), a dopiero po wprowadzeniu kultury marksistowskiej będzie można powrócić (podjąć) do wprowadzania system komunistycznego (przeciwnego niesprawiedliwości i przywilejom).

„Europejska rewolucja musi być socjalistyczna, żeby mogła sprostać naszym potrzebom; musi opowiedzieć się za emancypacją klasy robotniczej i stworzeniem ludzkich warunków życia.”,

/tłumaczenie/ Europejska rewolucja ma sprostać potrzebom "naszym", czyli potrzebom zwolenników r
z
zapytaj konkretne osoby
co biorą z kieszeni podatnika, a Ferkel będzie musiała się poddać do dymisjon
tak z Francuskiegon
p
podobno słowianie
to taka opcja nowo powstała ale trochę gorsza od Rosjan ?
G
Gość
w kreowaniu dla świata swojego dziedzictwa bo inaczej skończy jak ruiny szlaku orlich gniazd
lub jak francuska kultura lub multikulturalizm

Nie wolno siąść na laurach bo Dewelopers manifest of Poland doprowadzi do ruiny
wszystko, potem zostanie medialne bicie piany o pozyskanie duszyczek
na welunek a co tym chłopom pańszczyźnianym trzeba "Chleba i Igrzysk"
no i światełko do nieba ????

Lloyd George, brytyjski premier znany z ostrego języka, tak skomentował plany
przyłączenia do Polski terenów od Opola do Katowic: ?Oddać Śląsk Polsce to
jak dać małpie zegarek.
Lloyd George wiedział, że oddanie Śląska Polakom spowoduje osłabienie i tak
już przegranych Niemiec. A osłabienie Niemiec i odrodzenie Polski to
wzmocnienie Francji. Anglia nie chciała do tego dopuścić.
- Gorzelik ostro powiedział to, o czym od dawna na Śląsku myślimy i mówimy.
Przecież to prawda, że Polska zniszczyła Śląsk - mówi Michał Smolorz,
publicysta, reżyser telewizyjny z Katowic, twórca śląskiego talk-show ?
Wesoło, czyli smutno.

Przepraszam ale to prawda Polska zniszczyła Śląsk ale przedrzymskim
Polscy MAGNACI wybrani w wolnych wyborach prze społeczeństwo

Miało być tak pięknie a tu syf polski podsycany syfem francuskiego
makronu czyli dzisiaj mamy powstanie polskie na śląsku
gdzie wirtualny świat magnatów polskich zaczyna ubolewać nad swoim
stanem faktycznym i bić brawo do babci makarona co za potwarz
dla gawędzi kiedy do makarony wieszają na uszach ....
N
Niewidkę
TZ. że obiecane Auto elektryczne jest tylko fantazją

Alle fantazja masię dobsze
G
Gość
Język śląski nie jest łatwy. Mieszkańcy innych części Polski są bezradni, bo niczego nie rozumieją. Ale także Ślązakom zdarzają się pomyłki. Jak dobrze znasz śląski? Dopasuj słowa po śląsku do opisu.
G
Gość
z dziadkiem z Wermachtu po tych 70 latach od zakończenia IIWW
m
mara
Ale tez i Polacy byli niemile widziani
G
Gość
Za to plebs był polski, plebs Smolorzów też.
H
Herbert
Możesz zapłakać zapomniołeś o Karolu Goduli tu sie urodził i całkie jego życie z tóm ziymią związany umarł co prowda w Wrocławiu--tyż Sląsk ale pochowany tukej żeby niy było niyjasności ród Godulów wzmiankowany jest w Niymczech , Czechach i Śląsku
M
Max&Moritz
jak ty, powinien znac język rosyjski, gdyz tam niedługo będzie on skodyfikowany. Towarzystwo białych misiów, wpłynie zbawczo na twój jebnięty kastrol.
M
Max&Moritz
jak ty, powinien znac język rosyjski, gdyz tam niedługo będzie on skodyfikowany. Towarzystwo białych misiów, wpłynie zbawczo na twój jebnięty kastrol.
r
rocky
Polacy uczyli jesc widelcem..cala Europe a posel PiS-u Pieta Stanislaw ma status poszkodowanego za PRL;-)
f
f2
Dojcz-os-ślumcka komiscja do spraw kodyfikaciona pod przewodnictwem potomków ślumckich magnatof, to jest: trytka, fruncka, ywalda i zygfryda, dokonała historycznego skodyfikcionowania słowa "ciul". Będzie ono oficjalnie używane na trasie zwiedzania zabytkóf i wynalazków ślumckich stanowiących dowody wyższości cywilizacyjnej, czyli kibelkof do srania, ale przede wszystkim słowo "ciul" będzie używane przez kustoszy awsgusmuzeum.
Jusz na otwarcie zaproszono z Mniemiec zajeranka jako ekszperta od przepisów dotyczących oddawania moczu i kału w NSDEAP.
Dodaj ogłoszenie