Smolorz: Tajne manewry prezydenta Komorowskiego

Michał Smolorz
Od dwóch tygodni po śląskich salonach krąży sensacyjna wiadomość o supertajnym spotkaniu, jakie ponoć odbyło się w historycznym zameczku na Zadnim Groniu w Wiśle. Według "przecieków" prezydent Bronisław Komorowski zaprosił tam wojewodę śląskiego, marszałka, oraz ściśle wyselekcjonowanych przez tajne służby "ekspertów od spraw śląskich".

Tematem spotkania miała być "polityka państwa wobec narastających tendencji separatystycznych na Śląsku" oraz "neutralizacja i odsunięcie od bieżącej polityki organizacji ślązakowców". Narada odbyła się w warunkach najwyższego stopnia tajności, jakby chodziło o zagrożenie bytu państwowego. Wszystkie te informacje mają charakter kuluarowych plotek, jednak wojewódzkie służby prasowe odmawiają jakichkolwiek informacji na ten temat i odsyłają do kancelarii prezydenta. Ta żąda pytań na piśmie, po czym nie odpowiada.

Jeśli to wszystko prawda, rzecz budzi grozę. Nie przypadkiem cała operacja odbywa się w chwili, gdy rozproszone dotąd śląskie organizacje regionalne, działające legalnie, w całym majestacie polskiego prawa, dochodzą do porozumienia i postanawiają wyłonić wspólną reprezentację, działającą w imieniu ponad 800 tysięcy osób deklarujących śląską tożsamość. Ktoś w kancelarii prezydenta najwyraźniej uznał to za wielkie zagrożenie bytu państwowego, wymagające stanowczych reakcji najwyższych czynników, z głową państwa na czele. Szczególnie intrygująca jest lista owych "ekspertów od spraw śląskich", zaproszonych do Wisły, której nawet w drodze przecieków nie udało się ustalić. Wiadomo jedynie, że były to osoby, które "zaangażowały swój autorytet przeciwstawiając się antypolskim ruchom regionalnym".

Przychodzi mi na myśl rok 1986, kiedy to generał Wojciech Jaruzelski, jako przewodniczący Rady Państwa PRL, postanowił powołać Radę Konsultacyjną, do której zaprosił kilka autorytetów określanych jako "opozycyjne". Rzecz miała na celu neutralizację rosnących napięć społecznych inastrojów antykomunistycznych. Grupę tę opinia publiczna szybko ochrzciła "koncesjonowaną opozycją" i otoczyła powszechnym ostracyzmem. Jest jedna różnica - odbywało się to w świetle jupiterów, bo PRL-owskiej władzy bardzo zależało na nagłośnieniu "gestu porozumienia". Dziś prezydent RP zaprasza na tajne narady "koncesjonowanych Ślązaków", aby w ich gronie szukać sposobów przeciwdziałania regionalnym ruchom emancypacyjnym i tożsamościowym.

To nie tajemnica, że Bronisław Komorowski jest generalnie tym ruchom przeciwny, a jedyna przezeń akceptowana forma śląskości, to ludyczno-kabaretowy rezerwat, w którym tańczy się trojaka, jada krupnioki i śpiewa "Pyk, pyk z fajeczki". Wszelkie wyższe formy samoorganizowania się Ślązaków zostały przezeń uznane za zagrożenie, a głośna swego czasu odpowiedź na zawiązaną w śląskim sejmiku koalicję, to "lekcja, jaką odebrał w znanej baśni uczeń czarnoksiężnika, który uruchomił złe moce, a potem nad ni-mi nie był w stanie zapanować".

Jeśli opisane tu spotkanie w Wiśle rzeczywiście miało miejsce, to musi budzić najwyższy niepokój. Oto w państwie prawa prezydent kontestuje wyniki demokratycznych wyborów i w tajemnicy przed opinią publiczną organizuje pozaprawne formy politycznego nacisku. I robi to w sposób niemoralny, przywodzący namyśl najgorsze wzorce reżimów totalitarnych, bo te dla zachowania swoich wpływów gotowe są wyławiać obywateli "prawomyślnych" i wykorzystywać ich przeciw własnej społeczności. Rozmową z demokratycznie wyłonioną reprezentacją nie są oczy-wiście zainteresowane, bo jej oczekiwania zwykle są "niemożliwe do spełnienia". Przypominam : prezydent jest wykształconym historykiem i jeszcze ma bliskiego doradcę w osobie profesora historii. Obaj panowie powinni wiedzieć, że takie sposoby dzielenia społeczeństwa zawsze kończyły się niepowodzeniem, często też rewolucją. Widać jednak, że nawet historyk u władzy nie jest w stanie wyciągać z historii lekcji dla siebie. Woli żyć w ułudzie, że akurat jemu ten zabieg się uda.

Post scriptum

Już po napisaniu tekstu autor otrzymał z Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta RP e-mail następującej treści:
W odpowiedzi na Pana pytanie uprzejmie informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski podczas pobytu w Rezydencji Zamek w Wiśle w dniu 13 maja 2012 roku spotkał się z parlamentarzystami i przedstawicielami władz województwa śląskiego. Spotkanie nie miało charakteru oficjalnego. Było formą konsultacji Prezydenta RP dotyczących spraw istotnych dla regionu śląskiego.

Najnowsze informacje o epidemii koronawirusa

Wideo

Komentarze 60

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

t
trąbita

PAMIĘTAJCIE, WARA TEMU BURŁAKOWI Z RUSKIEJ BUDY DO ŚLASKA ! NIECH WRACA SKĄD JEGO PRZODEK, WYKSZTAŁCONE JEŁOPY DO DIABŁA Z WAMI !

G
Gość
O powołaniu autonomicznego województwa śląskiego.

W 1920 roku, na długo jeszcze przed Plebiscytem!

Przynęta to czy zanęta była? Co?

"Bo kto daje a odbiera, ten się w piekle poniewiera!"
n
niunia

Po dwuch strajkach wywolanych przez Gastarbeiterow z goralyii ( polski) zwanych tez "Powstaniami Slaskimi "nastapil trzeci zryw sterowany przez Polske a wspierany przez francuzow. Wiadomo ,ze chodzilo tylko o dostep do surowcow i przemyslu i TYLE MIAL SLASK WSPOLNEGO Z POLSKA . NASTEPSTWO BYLO TRAGICZNE DLA SLASKA POPROSTU CYWILIZACYJNA KATASTROFA POD POLSKA OKUPACJA.

j
jo/ich

kajs ty wyczytol co to mozg?To je to,cos ty niy miol,niy mosz i miol niy bydzeisz!Tak,ze sie niy pszejmuj tym,co ci niyznane...:(((

S
Szkodnik RAŚowski

a tego żaden blacharz-lakiernik-chirurg nie usunie... i przez to, piszesz co piszesz...
Tyle w temacie ;)

G
Gość

Śnij dziecię śnij w końcu i tak będziesz musiał się zbudzić

P
Pioter

>>czy choćby pierwszą europejską konstytucją.
Proszę o zapoznanie się z takim dziełem jak "Zřizeni Zemské Knižetstwi Oppolskeho a Ratiborského y ginych Kraguow k nim přislussegiczych" Wersje czeska i niemiecka są dostępne w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej. Około 220 lat wcześniej, a nawet bardziej nowoczesna niż ta z Warszawy, a jeśli brać pod uwagę wcześniejszy "Przywilej Hanuszowy" księcia Jana II Dobrego ....

A
Arqen

Hehe i o czym tu godać wszystko wyjaśnio jedyn komentarz z pod linka

"ma ktoś Polskie tłumaczenie do tego?"

AndrevCRX

Samo zapytanie Polskie tłumaczenie??? Co to ma być !?! skoro momy niby ze sobą tela wspólnego a ludzie nie rozumiom. A nie chca już godać o tym że nie chce się uznać godki slońskyj za jyńzyk. Yno gupio godka że tyn dialekt ( nazywany przez Polaków ) mo pora naleciałości z jyńzyka ńiymieckiego, a czeskiego! Dzisioj żech akurat się spotkoł z jednym Polakiym kerego pytom o auto :

Ta bojla do się tyż usunyć? ---> Borok niestety zrobiył sie głupi i nie wiedziol o co łazi ;)

Tela w tymacie ;)
Pyrsk

S
Szlunsok

Takie pyskówki to mi nie po drodze. Żebyś Ty wiedział, jak wygląda moja wiara, w co wierzę i czy toleruję homosi i lewaków, to byś się mocno zdziwił.

Przekonanie o Karmie wcale NIE wyklucza chrześcijańskości. Jestem praktykującym i wierzącym katolikiem. Ano, właśnie...bo chyba te wszystkie zaślepłe struktury, które rządzą Naszym światem tak wmawiały przez tysiące lat co wolno a czego nie, że Ty, Robi, jesteś produktem np. sztucznie wtłaczanego pseudo-patriotyzmu - a wiesz Ty, Robi, że 150 lat temu NIE było żadnego patriotyzmu i ujadania nacjonalistycznego?

I jakoś Polska istniała przez 1000 lat BEZ tego. A wystarczyło 150 lat i nacjonalizmy powychodziły na wierzch. 90 % Polaków nienawidziło 10 % szlachty i swojego kraju, ciągle był on pod Rosją - Twoje myśli, które wtłacza ktoś trzeci, bo myśleć sam nie potrafisz, powstały nie dalej jak 100 lat wcześniej, może właśnie koło 150.

I co mam teraz smarkać w rękaw i przepraszać ludzi, bo idea Karmy jest mi bliska a jednocześnie pozostaje głębokim chrześcijaninem i to się nie kłóci? bo co, bo ktoś tak sobie wymyślił i mam mu w to wierzyć? Bo jak będę miał inne poglądy to będę wykluczony z "narodu" "sekty" grupy?

Jestem wolnościowcem - wolno i swobodnie myślącym człowiekiem, który stara się dostrzegać manipulację jakiej jesteśmy poddawani od narodzin.

A co powiesz o małym talibanku, który od dziecka ma zaszczepiony nienawistny umysł do Zachhodu? Czy Ty wiesz, że on by Ciebie i mnie tak zaszczekał swoim nacjonalizmem, że nie poradziłbyś zmienić jego poglądów? On twierdzi, że jego świat jest dobry a Nasz zły i znajduje na to tylko te argumenty, które są jemu wygodne i które w niego bezustannie wtłaczają od małego.

Jesteś takim wzorem talibana, któremu można napchać byle gówno do łba, bo sam nie potarfi myśleć a po 40-50 latach życia jest tak przesiąknięty ideologią, że nie ma najmniejszych możliwości, aby zmienić jego drogę myślenia.

A Twoją się da zmienić? Nigdy w życiu. Bo masz zaszufladkowane poglądy, z których tylko niektóre są dobre a reszta błędna.

Mam swój mały, ciasny światek i mi się do niego nie wpieprzać. Bo taki chcę mieć. I tak będę leżał, nie wstanę. Podpisano szowinistyczny robi. Talibanek.

Chłopie My juz nie chcemy słuchać jednych, "słusznych" rozkazów religijnych, politycznych, doktrynalnych. Chcemy badać co jest dobre, słuszne, poprawne, co daje owoce dobre.

Komunizm dał? Kapitalizm dał? Nacjonalizm dał? no to trzeba wymyślić inny. Z tym, że niestety ci, którzy mają coś do stracenia będą aż do rozpadu tego gówna, zwanego Nasza Cywilizacja bronili do ostatka sił tego stęchłego reżymu.

Mają swoich pachołków talibanów, robich i takich tam, którzy dają się pochlastać za bzdurne ideały i za nietrafione decyzje.

Jeśli Polacy i Polska nadal będzie naciskac na Śląsk, Bóg Wam pokaże i zwróci wkrótce to, na co zasłużyliście. I będę miał przyjemność oglądania, jak całe to Euro za 5-10 lat będzie się Wam czkawką zwracać.

Dlatego mi tak zależy, aby RAŚ nie popełnił błędu. Działa sprawiedliwie i demokratycznie w tej dobrej odsłonie demokracji - samoorganizacji.

j
jo/ich

ty chory nacjonalistyczny ciul,z takymi myntami jak ty sie niy dyskutuje,yno zaroz wali w ryj i po tymacie-nojlepi szczewol ze stalkapom,zeby richtig bolalo.To jest ta wersja nojbardzi humanitarno,lo innych lepi niy chciyj wiedziec.

G
Gość

albo chociaż homoś i lewak to rzeczywiście wzorowy 100 % jewropejczyk nowego wzoru. Ja jednak pozostanę przy starym, zaściankowym, polskim patriotyźmie i ponoć staroświeckiej wierze w narodowe interesy i egoizmy jako główne motory obecnych czasów. I myślę, że to raczej ja idę z duchem czasu i potrzebami epoki.

a
arek

Polska synku to mos za Brynicą tam się możesz, w Ty swoji Polski Historyji tarzać do woli, o łosprawiać o Polskim dobru wiela wlyzie.

S
Szlunsok

To nie jest tak z Tobą źle, kiedy obiektywnie potrafisz opisać samego siebie: "Na tym forum jest już nieźle jak można czasami popolemizować z osobą uprzedzoną, z wieloma lukami w wiedzy..."

A widzisz, jak tylko sama piosenka o piciu wprawiła Ciebie, w lepszy humor?
Tylko dozuj ostrożnie (gorzoła), a prymitywizm propagandowy, który rozsiewasz zaniknie.

Niedawno pisałem o zwrocie Karmy - czyli prawie akcji i reakcji za kłamstwa polakowskie - po prostu jak za dotknięciem magicznej różdżki nagle oficjalny materiał UEFY o Ukrainie mówi, że była pod polska okupacją...

Polacy: tylko nadal oczerniajcie Ślązaków a Karma, która Wam będzie zwracana będzie powiększana. Musicie zabić w sobie te nacjonalistyczne kłamstwa, brednie jakie w Was wsączano ostatnie sto lat.

G
Gość

Na tym forum jest już nieźle jak można czasami popolemizować z osobą uprzedzoną, z wieloma lukami w wiedzy ale przynajmniej reprezentującą poziom jednak sporo wyższy niż te piśmienne ameby w rodzaju jo/ich z ich jednostajnie plugawą, prymitywną gadką i groźbami które nie budzą już nawet politowania.

S
Szlunsok

A żeby było śmieszniej, w znienawidzonym przez nich Języku Śląskim (odmiany opolskiej, tam godajom "jou wia kaj jou je". Polacy, to chyba o was ;)

(Robi, weź sobie do serca i rozchmurz się i nie pij tyle podczas komentowania na forum DZ) ;)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3