Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smutny koniec TS 1909 Piasta Cieszyn. Zarząd wini miasto, burmistrz wydaje oświadczenie

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Piłkarze TS 1909 Piast Cieszyn w ciągu czterech lat awansowali do ligi okręgowej sprawiając fanom mnóstwo radości
Piłkarze TS 1909 Piast Cieszyn w ciągu czterech lat awansowali do ligi okręgowej sprawiając fanom mnóstwo radości sport.cieszyn.pl
Zarząd występującego w lidze okręgowej TS 1909 Piasta Cieszyn podjął uchwałę o likwidacji klubu. - Do tak drastycznych kroków zmusiła nas ciężka sytuacja ekonomiczna i znikome wsparcie władz miasta- wskazują przedstawiciele zarządu TS 1909 Piast Cieszyn. - Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji - ripostuje burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Informacja o likwidacji stowarzyszenia TS 1909 Piast Cieszyn spadła na kibiców jak grom z jasnego nieba. Końcem maja klub poinformował, że podczas walnego zgromadzenia członków TS 1909 Piast Cieszyn podjęto uchwałę w sprawie rozwiązania Stowarzyszenia „Towarzystwo Sportowe 1909 Piast Cieszyn”. Decyzją zgromadzenia został powołany likwidator , członkowie stowarzyszenia zdecydowali też, by na mocy porozumienia przekazać sekcję piłki nożnej TS 1909 Piast Cieszyn na rzecz LKS Strażak Dębowiec.

Musisz to wiedzieć

- Do tak drastycznych kroków zmusiła nas ciężka obecnie sytuacja ekonomiczna, znikome wsparcie władz miasta, podniesienie kosztów wynajmu obiektów, brak możliwości organizowania obozów dla grup przyjezdnych w Cieszynie, które stanowiły jedno z głównych źródeł utrzymania drużyny - wyliczają przedstawiciele zarządu TS 1909 Piast Cieszyn.

Zwracają uwagę na trudną sytuację finansową sponsorów oraz ludzi dobrej woli wspierających klub, która „nie przedstawia perspektyw na najbliższy okres”. Przypominają, że przez cztery lata funkcjonowania TS 1909 Piast Cieszyn, dzięki wsparciu kibiców i pracy wolontariackiej wielu osób związanych z klubem, drużyna awansowała o dwa szczeble rozgrywkowe i sportowo utrzymała się w lidze okręgowej zajmując 12 miejsce.

Zobacz i zapamiętaj

Informacja o likwidacji klubu wzbudziła emocje i kontrowersje. Wielu kibiców winą za taki stan rzeczy obarcza władze Cieszyna, które - w ich opinii - nie pomogły klubowi przetrwać trudnego okresu.

Burmistrz miasta Gabriela Staszkiewicz wydała oświadczenie w tej sprawie. Wskazuje w nim, że informacja o likwidacji TS 1909 Piast Cieszyn dotarła do Ratusza ze strony internetowej klubu.

- Ubolewam, że nikt z władz stowarzyszenia nie podjął rozmów z nami przed podjęciem decyzji o likwidacji. Sport i rekreacja w mieście są jednym z priorytetów, a jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych jest przebudowa stadionu przy Al. Łyska - zaznacza burmistrz.

Podkreśla, że miasto kładzie nacisk na rozwój sportu i rekreacji dzieci i młodzieży w różnych dyscyplinach. Sport seniorów jest wspierany w miarę możliwości finansowych i organizacyjnych miasta.

To jest zabawne

- Od początku kadencji odbyło się kilka spotkań z władzami stowarzyszenia, podczas których były omawiane i rozwiązywane różne tematy i problemy takie jak dostępność obiektów na treningi i mecze, organizacja obozów sportowych, umieszczanie reklam na obiektach, udzielanie i rozliczanie dotacji oraz możliwości prowadzenia rozgrywek w lidze okręgowej - przyznaje burmistrz Staszkiewicz.

Burmistrz Staszkiewicz przyznaje, że władze stowarzyszenia brały aktywny udział w Cieszyńskiej Radzie Sportu przedstawiając wiele cennych pomysłów w zakresie np. cen wynajęcia obiektów czy programu rozwoju sportu w Cieszynie. To z inicjatywy stowarzyszenia zostało obniżonych pięć stawek za wynajem boisk piłkarskich w stosunku do pierwotnych propozycji na rok 2020.
Zwraca też uwagę, że całość dotacji na konkursy na szkolenia sportowe dla wszystkich stowarzyszeń to w 2020 roku 450 tys. zł . Z tego 97,5 tys. zł zostało przeznaczone na piłkę nożną.

- Bezpośrednie wsparcie miasta dla TS 1909 Piast Cieszyn wynikające z konkursu na organizację szkolenia sportowego wyniosło w roku 2020 r. 22 500 zł. Wniosek dotyczył jednej drużyny seniorów - wskazuje burmistrz Staszkiewicz w swoim oświadczeniu.
I dodaje, że stowarzyszenie nie wzięło udziału w dwóch innych konkursach dotyczących wsparcia sportu.

W oświadczeniu burmistrz Staszkiewicz wskazała, że w okresie ferii zimowych 2020 roku stowarzyszenie współorganizowało trzy obozy sportowe na obiektach miejskich. Przedstawiciel stowarzyszenia zarezerwował także cztery terminy w trakcie tegorocznych wakacji letnich. Natomiast w obiektach noclegowych Szkolnego Schroniska Młodzieżowego, z których korzystają obozy sportowe, są ustalone niższe ceny za noclegi dla grup zorganizowanych.

W Cieszynie do tej pory istniały trzy kluby piłkarskie - TS 1909 Piast Cieszyn (rozgrywki seniorów), Uczniowski Klub Sportowy Cieszyn (szkolący dzieci i młodzież) oraz Cieszyński Klub Sportowy Piast (szkolący dzieci, młodzież i biorący udział w rozgrywkach seniorów).

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

Hokejowe Fudeko GAS Gdańsk chce się rozwijać

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera