Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śniadanie wielkanocne dla samotnych ponownie odbędzie się mobilnie. W tym roku akcja zostanie rozszerzona, by dotrzeć do uchodźców z Ukrainy

Tomasz Breguła
Tomasz Breguła
Około 30 tysięcy jaj, wędliny, warzywa, owoce i słodycze - m.in. takich produktów będą potrzebowali w tym roku organizatorzy akcji. Nadal poszukiwani są też wolontariusze.
Około 30 tysięcy jaj, wędliny, warzywa, owoce i słodycze - m.in. takich produktów będą potrzebowali w tym roku organizatorzy akcji. Nadal poszukiwani są też wolontariusze. Tomasz Breguła
W Wielką Sobotę oraz w Niedzielę Wielkanocną, które w tym roku przypadają kolejno na 16 i 17 kwietnia, wolontariusze będą rozwozić paczki ze świeżymi i hermetycznie zapakowanymi daniami, po miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Śniadanie Wielkanocne dla osób samotnych, organizowane przez fundację Wolne Miejsce wspólnie z miastem Katowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, ponownie odbędzie się mobilnie.

Tradycyjne wielkanocne potrawy trafią do samotnych i potrzebujących

W tym roku w paczce ze śniadaniem znajdzie się biały barszcz z jajkiem, sałatka jarzynowa, biała kiełbasa i oczywiście pisanki. Nie zabraknie też prezentów oraz kartek z życzeniami. Wolontariusze - podobnie jak w ubiegłych latach - będą rozwozić paczki spod Międzynarodowego Centrum Kongresowego, które ponownie będzie główną bazą dla organizatorów akcji. To tutaj będą też przygotowywane posiłki.

Obiekt bezpłatnie udostępniło miasto Katowice, a o szczegółach tegorocznej edycji mówiono właśnie na katowickim rynku, w samym sercu metropolii, gdzie trwa właśnie Jarmark Wielkanocny. Podczas spotkania zorganizowanego w środę, 6 kwietnia, podkreślano, że w tym roku Śniadanie wielkanocne dla osób samotnych odbędzie się w wyjątkowych okolicznościach - podczas trwania wojny za naszą wschodnią granicą.

- To moment, w którym szczególnie pomagamy naszym sąsiadom ze wschodu, ale nie możemy też zapominać o tych wszystkich, którzy potrzebują naszej pomocy tutaj, na co dzień. Cieszymy się, że prezydenci miast oraz Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - pamiętając o osobach samotnych i najbardziej potrzebujących, które pochodzą z naszego regionu - podejmują z nami wspólne działania, aby w tym roku akcja ponownie się odbyła - powiedział Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

Nie przeocz

Zgodnie z tradycją, akcja odbędzie się w Niedzielę Wielkanocną, która w tym roku przypada na 17 kwietnia. Paczki ze świeżymi i hermetycznie zapakowanymi daniami będą rozwożone tego dnia rano, a także dzień wcześniej, w Wielką Sobotę, w godzinach popołudniowych. Organizatorzy zapowiedzieli, że w tym roku ich inicjatywa zostanie rozszerzona, aby mogły z niej skorzystać również osoby, które przyjechały na Śląsk z Ukrainy.

- Według obrządku wschodniego, święta przypadają tydzień później. Chcemy wówczas, wspólnie z zaangażowanymi w akcję Ukrainkami, ugotować tradycyjne potrawy wielkanocne zza naszej wschodniej granicy - zapowiedział Mikołaj Rykowski. - Dania trafią do wszystkich rodzin w Katowicach, które przyjęły pod swój dach osoby ze wschodu - dodawał prezes fundacji Wolne Miejsce.

Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie po raz ostatni odbędzie się mobilnie, a w przyszłym roku samotni i potrzebujący, będą mogli już zasiąść przy wspólnym stole, w MCK. Obiecują jednocześnie, że bez względu na utrudnienia, podczas tegorocznych świąt rozwiezionych zostanie około 20 tys. posiłków. Trafią one do osób z dziesięciu miast z całej Metropolii.

Wolontariusze nadal potrzebni. Trwa również zbiórka produktów

Około 30 tysięcy jaj, wędliny, warzywa, owoce i słodycze - m.in. takich produktów będą potrzebowali w tym roku organizatorzy akcji. Osoby, które chcą się do niej przyłączyć, mogą przekazać żywność w sklepie socjalnym Spichlerz przy ul. Tysiąclecia w Katowicach lub skontaktować się z fundacją Wolne Miejsce, by w przypadku dużych dostaw, dostarczyć ją do magazynu znajdującego się przy ul. Miedzianej.

- Dziękuję wszystkim, za sprawą których w tym roku akcja ponownie się odbędzie, za ogromne zaangażowanie. Jestem pewien, że w tym roku ponownie skorzysta dzięki niej wiele osób. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia wolontariuszy, których podczas każdej edycji mamy bez liku. To bardzo ważne, by zwłaszcza w tym trudnym okresie, osoby samotne i potrzebujące czuły, że ktoś o nich pamięta - zaznaczał prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Wolontariusze, potrzebni nie tylko podczas pakowania śniadań i ich rozwożenia, ale także przygotowywania posiłków pod okiem szefów kuchni, wciąż są poszukiwani. Każda osoba chętna do pomocy może się zgłosić pod numerem telefonu 509 455 555, poprzez profil fundacji na Facebooku, lub aplikację dla wolontariuszy PLZ.

W spotkaniu zorganizowanym na katowickim rynku uczestniczyła także Danuta Kamińska, wiceprzewodnicząca zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, prezydent Świętochłowic Daniel Beger, prezydent Bytomia Mariusz Wołosz, oraz przedstawiciele zaangażowanego w akcję Sosnowca.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera