MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim - wprowadzono stan ostrzegawczy. Coraz więcej w nim toksycznej "złotej algi". Grozi nam kolejna katastrofa?

Monika Jaracz-Świerczyńska
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Coraz więcej w nim toksycznej "złotej algi". Objęto go stanem ostrzegawczym
Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Coraz więcej w nim toksycznej "złotej algi". Objęto go stanem ostrzegawczym Mariusz Kapała / Gazeta Lubuska
Kanał Gliwicki został objęty stanem ostrzegawczym – z wyjątkiem punku kontrolnego w Pławniowicach, gdzie wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia - podał w komunikacie rząd. A wszystko z powodu coraz większej ilości toksycznego glonu w wodzie, który opanowuje Kanał Gliwicki, a stąd przedostaje się do Odry, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla ryb. Ten glon to tzw "złote algi", bo przy jego zakwicie woda przybiera taki kolor.

Śnięte ryby w Kanale Gliwickim, niestety wzrasta liczebność „złotej algi”. Wprowadzono stan ostrzegawczy

Czy na Odrze grozi nam kolejna katastrofa ekologiczna? Śnięte ryby pojawiają się od maja, nowe badania wody w Kanale Gliwickim pokazują niestety wzrost liczebności „złotej algi”. Co więcej, ta przedostaje się dalej – do Odry, stanowiąc śmiertelne zagrożenie dla ryb. Skąd się biorą toksyczne glony? Działalność człowieka, zasolenie wody.

3,3 miliona śniętych ryb wyłowiono z Odry w 2022 roku. Zobaczcie zdjęcia

O sprawie dyskutował Międzyresortowy Zespół do Spraw Przeciwdziałania Sytuacjom Kryzysowym i Zagrożeniom Środowiskowym na rzece Odrze. W komunikacie zapewniono, że stan wody jest monitorowany przez służby. Ale czy grozi nam katastrofa, jaką mieliśmy w 2022 roku, gdy z Odry wyłowiono setki ton śniętych ryb?

Służby objęły Kanał Gliwicki stanem ostrzegawczym

– Dla punktu kontrolnego w Pławniowicach wprowadzono obecnie pierwszy stopień zagrożenia (najniższy w trzystopniowej skali). Dla pozostałych sekcji Kanału Gliwickiego obowiązuje stan ostrzegawczy związany z występowaniem „złotej algi” – informuje rząd.

Odra jest monitorowana

– Obok monitoringu oraz bieżącego zarządzania ryzykiem na Odrze, zespół międzyresortowy kontynuuje też prace systemowe. Resort przemysłu opracowuje plan inwestycyjny w celu obniżenia zasolenia wód Odry. Trwają prace nad strategią finansową dla działań na rzecz Odry. Wdrażany jest aktywny model hydrologiczny IMGW-PIB, który umożliwia prognozowanie sytuacji na rzece i „widzenie się” zrzutów przemysłowych – czytamy w rządowym komunikacie.

Śnięte ryby wyłowiono już w maju

Warto przypomnieć, że tegoroczny problem z zakwitem „złotej algi” w Kanale Gliwickim dał o sobie znać już początkiem maja, kiedy to wyłowiono tam mnóstwo śniętych ryb. Sytuacja z zatruciem przez toksyny wód kanału oraz Odry powraca z roku na rok. Najbardziej dotkliwym pod tym względem sezonem był rok 2022. Skutki rozprzestrzeniania się „złotej algi” dotknęły wówczas nawet dalsze odcinki rzeki.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni