Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Socrealistyczny Pałac Kultury Zagłębia równy "prezentowi Stalina"

Piotr Sobierajski
Socrealistyczny zabytek w samym centrum miasta doczekał się też po modernizacji kolorowej iluminacji
Socrealistyczny zabytek w samym centrum miasta doczekał się też po modernizacji kolorowej iluminacji PKZ
Socrealistyczny zabytek i symbol Dąbrowy Górniczej, Pałac Kultury Zagłębia, zbliża się do sześćdziesiątki. Gościli tu m.in. Tadeusz Różewicz, Sławomir Mrożek i Czesław Niemen

Pałac Kultury Zagłębia to największy współcześnie - po warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, zwanym prezentem Stalina, socrealistyczny zabytek w Polsce. Został wybudowany w latach 1951-1958, według projektu Zbigniewa Rzepeckiego, a po raz pierwszy otworzył podwoje przed gośćmi 11 stycznia 1958 r., a więc za niecały miesiąc minie 58. rocznica tego wydarzenia. Pałac stał się jednym z najważniejszych, obok Huty Katowice, symboli zagłębiowskiego miasta, który miał ogromny wpływ na ukształtowanie się przyszłego centrum.

Generalnym wykonawcą prac było Zjednoczenie Budownictwa Miejskiego w Sosnowcu. Z ponad 4,7 tys. m kw. powierzchni, 2 tys. m kw. to przestronne marmurowe hole, a sala teatralna na 850 miejsc z obrotową sceną była wówczas jedną z najnowocześniejszych w kraju. Budynek z czerwonej cegły i piaskowca, który wyrósł pośród pól i przemysłowych krajobrazów, robił wielkie wrażenie. Wnętrza były okazałe, korytarze wykończone marmurem, z kolumnami i bogatą ornamentyką. Sale zdobione pokaźnymi lustrami, ręcznie malowanymi kaflami (majolika) oraz boazerią. To wszystko tworzyło unikatowy klimat, który prawie w całości udało się zachować do dziś.

Tamte czasy pamiętał m.in. nieżyjący już dziś Wojciech Kuzior, którego odwiedziliśmy w 2012 r. To jego ojciec, Marian Kuzior, był wiceprzewodniczącym Komitetu Budowy Pałacu Kultury Zagłębia, a wcześniej adiutantem gen. Józefa Hallera. - Ojciec był społecznikiem i działał na wielu frontach - wspominał Wojciech Kuzior. - Pamiętam trochę z czasów, kiedy ojciec koordynował budowę Pałacu. Budynek robił rzeczywiście wielkie wrażenie. Pamiętam, że mogłem wejść na niektóre spektakle i siedzieć w pierwszych rzędach. To było naprawdę coś wyjątkowego - stwierdził pan Wojciech.

CZYTAJ WIĘCEJ I ZOBACZ ZDJĘCIA i WIDEO NA ŚLĄSKPLUS.PL


*Prezenty pod choinkę 2015 To najciekawsze propozycje
*Najbardziej patologiczne miasta w woj. śląskim RANKING 2015
*Roraty 215: Pytania i odpowiedzi z Małego Gościa Niedzielnego
*Makabryczny wypadek w Mierzęcicach na trasie S1: Zginęła matka i ojciec ZDJĘCIA
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!