Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solarisy MPK Częstochowa podobają się. Teraz czas na hybrydy

Janusz Strzelczyk, Piotr Ciastek
Nowe solarisy przyciągają swoją estetyką i komfortem. Mieszkańcy cenią sobie zainstalowaną w nich klimatyzację
Nowe solarisy przyciągają swoją estetyką i komfortem. Mieszkańcy cenią sobie zainstalowaną w nich klimatyzację Piotr Ciastek
Częstochowa ma 7 nowych autobusów. W przyszłym roku tabor wzbogaci się o kolejnych kilkadziesiąt autobusów zasilanych gazem.

Częstochowianie od nieco ponad tygodnia jeżdżą pierwszymi w mieście klimatyzowanymi autobusami marki Solaris. Już niedługo warunki dla podróżnych będą jeszcze lepsze, bo MPK rozpisało przetarg na zakup ponad 40 autobusów hybrydowych.
My wczoraj przetestowaliśmy solarisy. Linią nr 23 wybraliśmy się wraz z mieszkańcami, by sprawdzić komfort nowego taboru częstochowskiego MPK. Zapytaliśmy podróżnych, czym ich zdaniem wyróżniają się nowe autobusy.

- Wspaniale, że miasto inwestuje w zakup autobusów i to tej klasy. Kiedyś jeździło się głównie starymi ikarusami. Teraz to co innego. Klimatyzacja chłodzi w upalne dni. Miło wsiąść do takiego pojazdu - zachwala pani Stanisława.
Z kolei panu Krzysztofowi podoba się to, że autobusy są prawie bezszelestne: - Gwar miasta zostawiam za sobą i mogę w spokoju jechać na działkę.

Na szczęście nowe solarisy kursują równomiernie niemal na wszystkich miejskich liniach, więc mieszkańcy poszczególnych dzielnic nie mogą powiedzieć, że inni są uprzywilejowani.

Nowe pojazdy chwali sobie również miejski przewoźnik, bo nowe solarisy spalają znacznie mniej niż wcześniej kupowane mercedesy. Mają one większą moc, która w miejskich warunkach nie jest potrzebna.

W przyszłym roku będzie jeszcze wygodniej. Na ulice miasta wyjadą supernowoczesne autobusy hybrydowe, z silnikami napędzanymi prądem elektrycznym i gazem. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał Częstochowie prawie 66 mln zł na zakup 40 takich nowoczesnych pojazdów. Jeżeli wszystko potoczy się zgodnie z planem, nowoczesne autobusy powinny przyjechać do Częstochowy pod koniec 2015 roku, bo MPK już rozpisało przetarg na zakup tych nowoczesnych pojazdów. Dotacja obejmie jedynie koszt zakupu autobusów, bo po stronie MPK pozostanie zakup specjalnej stacji ładowania.

Autobus hybrydowy to nie tylko ekologia, ale także ekonomia. Koszt przejazdu jednego kilometra autobusem elektrycznym, który był testowany w Częstochowie, wynosi 60 groszy, a autobusem z silnikiem na olej napędowy - 2 zł.

Obecnie MPK ma na stanie 143 autobusy. 9 z autobusów nie nadaje się do eksploatacji i w związku z tym zostały odstawione do kasacji. 52 autobusy to ikarusy z lat 1982-1997, 6 jelczów M11 z lat 1985-1987, 22 autobusy marki MAN różnych typów z lat 1991-2006, 9 solarisów z 2002 roku oraz 54 mercedesy z lat 2006-2010.


*Kto ma zagrać na meczu otwarcia stadionu Górnika Zabrze? ZAGŁOSUJ
*Motocykle 125 cm3 na prawo jazdy kat. B WYBIERZ NAJLEPSZY
*Wybory w Rybniku 2014: Kogo popierasz? Kto wygra? Rozwiąż quiz wyborczy
*Nasz elementarz za darmo ZOBACZ WSZYSTKIE CZĘŚCI PODRĘCZNIKA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!