Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solarna ścieżka rowerowa to genialny projekt. Architekt Piotr Kuczia opracował koncepcję

OPRAC.:
Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Solarna ścieżka rowerowa? To nie taka odległa przyszłość
Solarna ścieżka rowerowa? To nie taka odległa przyszłość Dr inż. architekt Piotr Kuczia
Solarne ścieżki rowerowe? Brzmi to bardzo futurystycznie, ale wcale nie jest takie niemożliwe. Ten ciekawy pomysł wymyślił działający w Niemczech polski architekt. Piotr Kuczia koncepcję solarnych ścieżek opracował współpracując ze specjalistami z Warszawy i Gdańska. Zobaczcie na wizualizacjach, jak mogłyby wyglądać takie ścieżki.

Solarne ścieżki rowerowe projektu polskiego architekta

Działający w Niemczech architekt - Piotr Kuczia zaproponował ciekawy w skali świata projekt - solarne ścieżki rowerowe. Niedawno projekt ten zdobył srebro w prestiżowym międzynarodowym konkursie A' Design Award & Competition. To jeden z wiodących na świecie, odbywających się co roku, międzynarodowych konkursów designerskich.

Zaproponowana przez działającego w Niemczech polskiego architekta Piotra Kuczię i opracowana z zespołami z Warszawy i Gdańska koncepcja pokrycia tras rowerowych generującymi energię elektryczną modułami fotowoltaicznymi spotkała się z niezwykłym zainteresowaniem dosłownie na całym świecie.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

- Solarne zadaszenie nad ścieżką rowerową zapewnia cień i chroni przed deszczem i wiatrem. Bezpiecznie oddziela także ścieżki od ruchu samochodowego. Ale konstrukcja ta nie tylko spełnia zadania ochronne – jest ona prawdziwą liniową elektrownią fotowoltaiczną. Pozyskiwana lokalnie energia elektryczna może być wykorzystywana bezpośrednio na miejscu: w szczególności do ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż trasy lub do oświetlenia. Jej nadmiar oddawany jest do sieci energetycznej - tłumaczy dr inż. Piotr Kuczia, polski architekt.

Nie przeocz

Zaledwie jeden kilometr solarnego zadaszenia mógłby dostarczyć około 2000 MWh energii elektrycznej i zasilić kilkaset gospodarstw domowych lub zapewnić energię elektryczną dla ponad 1000 samochodów elektrycznych przejeżdżających 11 000 kilometrów rocznie.

- Celem projektu było opracowanie wysoce estetycznej konstrukcji, dającej się szybko i tanio budować w dowolnej lokalizacji przy użyciu kilku powtarzalnych elementów stalowych i jednego rodzaju prostokątnego modułu fotowoltaicznego. Mimo redukcji ilości potrzebnych elementów do minimum, zadaszenia może tworzyć atrakcyjne, wręcz rzeźbiarskie struktury krajobrazowe. Rozpięta od wewnątrz membrana z tkaniny budowlanej zapewnia dodatkową ochronę i delikatnie rozprasza światło - wyjaśnia polski architekt.

Zobacz koniecznie

Konstrukcja opracowana została parametrycznie przez warszawskiego eksperta Krzysztofa Nazara i może być dostosowana do każdej powszechnie stosowanej szerokości drogi rowerowej, a także może podążać wzdłuż zadanej krzywej trasy. Również liczba rzędów paneli, odległość między modułami, jak również ich nachylenie mogą być dowolnie dostosowane do lokalnych warunków.

Projekt powstał na zamówienie szwajcarsko-niemieckiej firmy ENVELON i przeznaczony był początkowo dla lokalizacji w Szwajcarii i Dubaju, ale jak podkreśla polski architekt - uniwersalność rozwiązania pozwala na realizację projektu w prawie każdej strefie klimatycznej.

Dr inż. Piotr Kuczia to architekt, który od lat zajmuje się także tematyką edukacji architektury „na miejscu”, w samych obiektach architektonicznych, proponuje wykorzystanie tych przyciągających wzrok konstrukcji także do celów edukacji na temat wykorzystania energii słońca. W jaki sposób można to uczynić opisał w wydanej w Niemczech książce „Educating Buildings”.

Musisz to wiedzieć

Piotr Kuczia był także inicjatorem światowego konkursu o podobnej tematyce - „Design Educates Awards”, który od trzech lat organizowany jest przez polską fundację LAKA i w międzyczasie zdobył już międzynarodowy prestiż.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera