Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SONDA 2 w TVP 2: Dzisiaj o sztucznej inteligencji i mieście robotów

MM
Tomasz Rożek zaprasza na kolejne wydanie Sondy 2 już w poniedziałek 21 marca
Tomasz Rożek zaprasza na kolejne wydanie Sondy 2 już w poniedziałek 21 marca Sonda2TVP/Facebook
SONDA 2 w TVP 2 21 marca 2016: Dzisiaj o sztucznej inteligencji i mieście robotów. Tomasz Rożek, prowadzący program Sonda 2 w TVP 2 mówi Dziennikowi Zachodniemu: Wiedziałem, że będę porównywany z poprzednikami, dlatego też wprowadziłem poprawki w dawnej formule i m.in. zrezygnowałem z koncepcji dwóch prowadzących. Nie chcę nikogo naśladować, tylko kontynuować ciekawy program.

Sonda, popularnonaukowy program telewizyjny, nadawano w Programie 1 TVP od 8 września 1977 roku do 29 września 1990 roku. Pierwszy odcinek wyemitowano z okazji wystrzelenia sondy Voyager. Kres emisji przyniosła tragiczna śmierć dwóch prowadzących: Zdzisława Kamińskiego i Andrzeja Kurka, którzy zginęli we wrześniu 1989 roku, w wypadku samochodowym pod Raciborzem. Teraz schedę po legendarnych prowadzących przejął Tomasz Rożek – śląski naukowiec, doktor fizyki, dziennikarz i kierownik działu "Nauka i gospodarka" w „Gościu Niedzielnym”.

W 2008 roku został uznany przez PAP i Ministerstwo Nauki za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku. Stworzył koncepcję oraz scenariusz programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura. Jest także założycielem Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa, którego pierwsze spotkanie odbyło się 4 października 2007 roku. Sławę zyskał w 2013 roku, kiedy został jednym z autorów egzaminu dojrzałości z języka polskiego na poziomie podstawowym, a maturzyści analizowali fragment jego książki - „Świat w 44 zerach”.

- Przygoda z telewizją rozpoczęła się jakieś 7, 8 lat temu. Najpierw prowadziłem dla TVP Kultura „Kawiarnię Naukową”. Później pojawiła się propozycja poprowadzenia programu dla Dzień Dobry TVN i TVN 24. A teraz nadszedł czas na TVP – mówi Tomasz Rożek, który od ubiegłego poniedziałku 14 marca prowadzi w TVP program Sonda2.

Rożek specjalizuje się naukach ścisłych, nowoczesnych technologiach, a także zmianach klimatycznych. W pierwszym odcinku Sondy2 powiedział, że oglądał w dzieciństwie Sondę. Czy program rozbudził w fizyku zainteresowania związane z naukami ścisłymi?

- Program oglądałem jako małe dziecko. Miałem 11 lat, kiedy zginęli jego prowadzący. Na pewno w jakimś stopniu zainspirował mnie do zgłębiania nauk ścisłych, jednakże największy wpływ miała atmosfera panująca w domu. Zarówno rodzice - mama chemiczka i tata inżynier podsycali we mnie zainteresowanie. Nigdy nie bałem się fizyki, ani chemii. Może nie zawsze dostawałem same piątki czy czwórki, ale od początku mnie to ciekawiło – wspomina Rożek.
Dziś pracuje przy produkcji programów telewizyjnych, w redakcji „Gościa Niedzielnego” oraz podejmuje wiele innych działalności na polu naukowym. Jak udaje się łączyć tak wiele obowiązków?

- Wszystko zależy od dobrej organizacji czasu pracy. Na razie wszystko udaje się harmonijnie łączyć, ale mam świadomość, że na dłuższą metę nie uda się utrzymać takiej liczy aktywności – odpowiada.

Podczas popularnonaukowego programu fizyk odpowie m.in. na pytanie ile gwiazd jest na niebie, czy miłość można opisać wzorami matematycznymi, czy było lądowanie na Księżycu? Co zobaczymy w dzisiejszym odcinku?

- Dzisiejszy odcinek zostanie poświęcony sztucznej inteligencji oraz miastu robotów – wyjaśnia. W pierwszej odsłonie Sondy2 przypomniano kultowych prowadzących.

Tomasz Rożek zapytany o to, czy podejmując się realizacji programu nie obawiał się konfrontacjami z kultowymi poprzednikami, odpowiada: - Wiedziałem, że będę porównywany z poprzednikami, dlatego też wprowadziłem poprawki w dawnej formule i m.in. zrezygnowałem z koncepcji dwóch prowadzących. Nie chcę nikogo naśladować, tylko kontynuować ciekawy program - wyjaśnia.

Chociaż w programie zmieniło się niemal wszystko, począwszy od prowadzącego poprzez studio i technologię nagrywania, jedno pozostało niezmienne - ideą programu była i jest popularyzacja nauki. Ukazywanie sekretów nauk ścisłych w atrakcyjnej i łatwej do przyswojenia formie.


*Wielkanoc: W których sklepach jest najtaniej? SPRAWDZILIŚMY Zobacz raport
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU
*Chcesz kupić auto w cenie 15-20 tys. zł? Sprawdź najlepsze oferty
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!