SONDAŻ DZ: Prezydent Duda nie zachwyca. Ale rząd ma poparcie a UE jest dobra

Sławomir Cichy
Prezydent Andrzej Duda
Prezydent Andrzej Duda Polska Press
Udostępnij:
Sondaż „Dziennika Zachodniego” i 17 gazet regionalnych Polska Press Grupy oraz Dobrej Opinii. Rok od zwycięstwa w I turze wyborów Andrzeja Dudy, pół roku od powołania rządu Beaty Szydło i 12 lat od wejścia do Unii mieszkańcy Śląskiego wystawiają oceny: wWysokie notowania PiS, rząd Szydło popierają tylko sympatycy PiS-u, prezydent Duda nie budzi entuzjazmu wśród badanych.

Czas na pierwsze oceny „dobrej zmiany”. Sprawdziliśmy zatem, czy program 500 plus oraz zapewnienia o realizacji kolejnych obietnic wyborczych to wystarczający powód, by dobrze oceniać dokonania prezydenta Andrzeja Dudy i rządy gabinetu Beaty Szydło. No i nie mniej ważne pytanie - na jakie partie głosowaliby mieszkańcy naszego województwa, gdyby wybory odbyły się dzisiaj? Wiemy też, co sądzą Państwo o przyjmowaniu do kraju uchodźców oraz czy znowu zagłosowalibyście w referendum za wejściem Polski do Unii Europejskiej.

ZOBACZ KONIECZNIE:
Sondaż DZ: PIS Kaczyńskiego dominuje na Śląsku i woj. śląskim [INFOGRAFIKA]

Prezydentura Dudy nie zachwyca

Pytając o prezydenturę Andrzeja Dudy, poprosiliśmy mieszkańców województwa śląskiego o odpowiedź, co czują myśląc o kadencji szóstego prezydenta wolnej Polski: dumę, obojętność, a może wstyd? Najwięcej osób czuje obojętność, bo aż 41,9 proc. Wstyd odczuwa 34,7 proc., a dumę 23,4 proc.

Co ciekawe, najwięcej osób odczuwających dumę, bo 34,5 proc. - ukończyło 60 lat. Najmniej dumnych z prezydenta, bo tylko 10 proc., jest wśród młodych w wieku 18-29 lat.

Oceny mieszkańców naszego regionu nie różnią się zbytnio od badań ogólnopolskich, przeprowadzonych na reprezentatywnej próbie 8 tys. dorosłych mieszkańców. Wynika z nich, że 29,2 proc. czuje dumę, 39,9 proc. czuje obojętność, a 30,9 proc. wstyd patrząc na prezydenturę Andrzeja Dudy. I tak jak w województwie śląskim, w Polsce najbardziej dumni z prezydenta są seniorzy (34,6 proc.).

Ocena rządu Beaty Szydło

Choć głosy dotyczące jakości pracy gabinetu Beaty Szydło są podzielone, to jednak większość mieszkańców województwa śląskiego pozytywnie bądź neutralnie ocenia Radę Ministrów.

Zdecydowanie dobrze i raczej dobrze wypowiada się o pracy rządu odpowiednio: 15,6 proc. i 20,9 proc. mieszkańców województwa. Nie ma zdania 18,6 proc.

Zdecydowanie źle i raczej źle widzi pracę rządu 26,8 proc. i 18 proc. ankietowanych w badaniu „Dziennika Zachodniego”.

Pięć partii dostałoby się do Sejmu

Gdyby o składzie parlamentu decydowali wyłącznie mieszkańcy Śląskiego, a wybory odbywałyby się dziś, posłowie reprezentowaliby pięć partii.

Wciąż na czele Prawo i Sprawiedliwość, które mogłoby u nas liczyć na 34,6 proc. głosów. Na drugim miejscu ex aequo Platforma Obywatelska i .Nowoczesna po 22,1 proc. głosów. Kukiz’15 mógłby liczyć na 8,4 proc. poparcia. Do Sejmu dostałby się także Sojusz Lewicy Demokratycznej, startując samodzielnie, a nie w bloku wyborczym. Uzyskałby 5 proc. głosów. Poza parlamentem znalazłyby się: KORWiN (3,2 proc.), Partia Razem (2,6 proc.), PSL (1,7), Ruch Narodowy (1,3 proc.). Wyniki ogólnopolskiego sondażu poparcia dla partii politycznych publikujemy na stronie obok.

Nie chcemy imigrantów u siebie

Na pytanie: Czy Pani/Pana zdaniem Polska powinna odmówić przyjęcia imigrantów w ramach ustaleń Unii Europejskiej nawet pod groźbą utraty funduszy europejskich? w województwie śląskim zdecydowanie tak odpowiedziało 19,3 proc. ankietowanych, raczej tak - 25,3 proc. Nie miało zdania na ten temat 20,8 proc. pytanych.

W badaniu ogólnopolskim zdecydowanie przeciwnych i przeciwnych głosów dotyczących przyjmowania imigrantów było odpowiednio aż 28,5 i 25,3 proc., a 17,8 proc. nie miało zdania. To oznacza, że zdecydowanie ponad połowa Polaków nie chce emigrantów w kraju i jak wynika z badania, wiek odpowiadających nie ma znaczenia. Na 100 proc. odpowiedzi dotyczących przyjęcia imigrantów w każdej grupie wiekowej głosy rozkładają się tak samo.

Fajnie, że jesteśmy w Unii

Jeśli liderzy Prawa i Sprawiedliwości wierzą w sondaże, to czeka nas złagodzenie wypowiedzi polityków tej partii, dotyczących Unii Europejskiej i naszego w nim miejsca.

Okazuje się bowiem, że gdyby dziś było referendum w sprawie wystąpienia Polski z UE, 84,5 proc. Polaków byłoby przeciwnych takiemu rozwiązaniu. Co ciekawe, liczba głosów za pozostaniem w UE z województwa śląskiego byłaby niemal identyczna jak w całej Polsce - 84,6 proc.

A jak oceniamy bilans 12 lat członkostwa Polski w UE? (Liczby w nawiasach oznaczają procent głosów w województwie śląskim). Zdecydowanie dobrze - 24,5 proc. (22,5 proc.), raczej dobrze - 45 proc. (48,9 proc.), nie mam zdania - 17,3 proc. (15,5 proc.), raczej źle - 9,1 proc. (8,7 proc.), zdecydowanie źle - 4,1 proc. (4,4 proc.). Podobnie jak w przypadku przyjęcia imigrantów, we wszystkich grupach wiekowych odpowiedzi rozkładają się niemal identycznie.

Spośród osób (24,5 proc.), które zdecydowanie dobrze oceniają bilans 12 lat Polski w UE - 20,8 proc. ankietowanych jest #w wieku 18-29 lat, 27,2 proc. w wieku 30-44 lat, 26,2 proc. w wieku 45-59 lat i 25,7 proc. respondentów powyżej 60. roku życia.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 12-17 maja 2016 roku na reprezentatywnej próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa śląskiego, metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Panoramę partyjnych preferencji sporządzono w oparciu o deklaracje respondentów, którzy na pytanie, czy wezmą udział w wyborach, odpowiedzieli „zdecydowanie tak” i „raczej tak”.

*Sklepy czynne w Boże Ciało WYKAZ + Godziny otwarcia sklepów
*Sensacyjne odkrycie w Muzeum Auschwitz. Tajemnica złotego pierścionka
*Nowy abonament RTV, czyli opłata audiowizualna z rachunkiem za prąd ZASADY, KWOTY, ZWOLNIENIA!
*Tak wyglądają nowe biurowce KTW przy rondzie w Katowicach
*WNIOSKI I DOKUMENTY na 500 zł na dziecko w ramach Programu Rodzina 500 PLUS
*Zobaczcie najładniejsze ołtarze na Boże Ciało

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pisem
Obiecał że jak nie spełni obietnic przedwyborczych, to poda się do dymisji. To ja się q*** pytam, na co czekasz zlamasie?
H
Hans bleib do
do dziś nie zrezygnowali z pieniędzy unijnych.
jak taki dumny narut który zwyciężał pod Chocimiem, Beresteczkiem i pod Kockiem może żyć
za cudze srebrniki
E
EMERYT
CZEGO MOŻNA SIĘ Z PODZIEWAĆ PO MALINIAKU
e
emeryt-Z-
CZEGO MOŻNA SIĘ ZPODZIEWAĆ PO MALINIAKU
h
hanys z niemiec
Mieszkam na zachodzie ,ta wladza + kartofel robi wstyd Polsce na calym swiecie a jak Prezydent Ameryki Klinton przeprosi Polske to ja bede Pani Premier przez caly rok recznie majtki pral!
h
hanys z niemiec
Mieszkam na zachodzie ,ta wladza + kartofel robi wstyd Polsce na calym swiecie a jak Prezydent Ameryki Klinton przeprosi Polske to ja bede Pani Premier przez caly rok recznie majtki pral!
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie