Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sonos Arc, pierwszy soundbar firmy z Santa Barbara ze wsparciem dla Dolby Atmos. Test, recenzja

Grzegorz Lisiecki
Grzegorz Lisiecki
Soundbar Sonos ArcZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Soundbar Sonos ArcZobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE LIS
Model Arc to soundbar Sonosa klasy premium zgodny z Dolby Audio. Pełni też rolę inteligentnego głośnika wspierając głosowych asystentów. Współpracuje z serwisami strumieniującymi muzykę, działa z Apple AirPlay 2. A jak z najważniejszą sprawą, czyli z dźwiękiem?

Sonos Arc to duże urządzenie. Ma ponad metr długości i waży dobrze ponad 6 kilogramów. Soundbar trafił na rynek w dużym, tekturowym pudle wyposażonym w uchwyt i dwa zatrzaski. Dzięki temu całość, mimo dużych gabarytów, przenosi się dobrze. W zestawie, oprócz głośnika, znajdują się kabelki – HDMI wraz z przejściówką na złącze optyczne oraz przewód zasilający. Soundbar współpracuje z telewizorami wspierającymi HDMI eARC (Audio Return Channel). Na owalnej obudowie znajduje się przycisk play/pause oraz klawisze głośności, jest też przycisk łączności – istotny podczas konfiguracji. Porty? Ethernet, HDMI eARC i gniazdo zasilające.

Złącza, głośniki, mikrofony…

Urządzenie wygląda bardzo dobrze – materiały, z jakich wykonano obudowę pasują do półki premium, w której pozycjonowany jest soundbar Sonosa. Arca ustawić można przed telewizorem, bądź zamontować na ścianie (w obudowie znajdują się przygotowane do montażu gwintowane otwory). Głośniki urządzenia są nie tylko skierowane na wprost, ale także na boki i do góry. Arc został wyposażony w jedenaście cyfrowych wzmacniaczy impulsowych dostrojonych do architektury akustycznej soundbara. Za odtwarzanie średnich i wokalnych częstotliwości oraz basów odpowiada osiem eliptycznych głośników niskotonowych, natomiast za wysokie częstotliwości i czyste dialogi – trzy głośniki wysokotonowe z jedwabną kopułką, ustawione pod odpowiednim kątem.

Zobacz, jak wygląda soundbar Sonos Arc:

W związku z tym, że Arc pełni też rolę inteligentnego głośnika i wpiera głosowych asystentów Google oraz Amazonu, urządzenie wyposażone zostało w układ dalekosiężnych mikrofonów, który wykorzystuje zaawansowane kształtowanie wiązki i wielokanałową eliminację pogłosu. Dodajmy, że wzmacniacz mowy podkreśla częstotliwości ludzkiego głosu. Z kolei technologia Trueplay potrafi dopasować dźwięk do akustyki pomieszczenia, co jednak wymaga urządzenia z iOS.

Co za dźwięk!

Po podłączeniu urządzenia należy je sparować z mobilną aplikacją Sonosa. To właśnie z jej pomocą będziemy sterować soundbarem (w zestawie nie ma wprawdzie pilota, ale Arc ma port podczerwieni i można go sparować z pilotem telewizora – to druga opcja). Konfiguracja może potrwać kilka minut – jest bardzo prosta i wymaga domowej sieci WiFi. Kolejnym krokiem może być integracja konta Sonos z kontem serwisu streamingowego – w moim przypadku to było to Spotify. Ułatwia i przyspiesza to obsługę, bo nie trzeba już dodatkowo uruchamiać Spotify, by posłuchać zapisanej tam muzyki. Aplikacja Sonosa pozwala przełączać źródła dźwięku czy też – w przypadku posiadania większej liczby urządzeń Sonosa – zmieniać także pomieszczenia. Jest też korektor pozwalający na regulowanie basów czy tonów wysokich.

Nie przeocz

Po tak dużym i ciężkim sprzęcie można spodziewać się odpowiednio dobrej jakości dźwięku – i tak też jest w istocie. Arc brzmi świetnie i choć całego zestawu kina domowego nie zastąpi, to wsparcie Dolby Atmos i skierowane w różne strony głośniki dają wyraźne odczucie dźwięku przestrzennego. Urządzenie radzi sobie praktycznie w każdej sytuacji – brzmienie jest bardzo zrównoważone, nie ma problemów z odsłuchem dialogów. Soundbar Sonosa jest też bardzo głośny.

I tylko ta cena…

Podsumowując, Sonos Arc to świetny soundbar, który bardzo dobrze radzi sobie także bez telewizora. Wsparcie dla głosowego asystenta czy bardzo wygodna integracja z naszym kontem Spotify znacznie zwiększa możliwości tego urządzenia. Jakość dźwięku także powinna zadowolić większość użytkowników. Pewnym problemem może być jednak zamknięty ekosystem firmy z Santa Barbara. Drugi możliwy problem to cena. Arc kosztuje bowiem 3899 złotych. Jeśli jednak ktoś zamierza wydać takie pieniądze na soundbara – Sonos Arc warty jest polecenia.

Sonos Arc specyfikacja:

  • Procesor: Quad Core 1,4 GHz A-53
  • Pamięć: 1 GB pamięci SDRAM, 4 GB pamięci NV
  • Audio: 11 cyfrowych wzmacniaczy impulsowych, 8 eliptycznych głośników niskotonowych, 3 głośniki wysokotonowe, układ dalekosiężnych mikrofonów
  • Porty: uniwersalny zasilacz prądu zmiennego (AC) 100-240 V, 50-60 Hz, gniazdo HDMI ARC, optyczne wyjście audio, port Ethernet (10/100 Mbps)
  • Łączność: jednopasmowe Wi-Fi (802.11b/g, 2,4 GHz), odbiornik podczerwieni (IR)
  • Inne: wsparcie dla AirPlay 2 na urządzeniach Apple z systemem iOS 11.4 lub nowszym, Sonos S2, oprogramowanie Trueplay
  • Wymiary: 87 x 1141,7 x 115,7 mm
  • Waga: 6,25 kg

Twitter: @G_Lisiecki

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera