Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sośnicowice, dawniej Kieferstadtel. Polsko-niemieckie tablice drogowe [ZDJĘCIA]

Marlena Polok-Kin
Siedem na dziewięć sołectw gminy Sośnicowice ma lub będzie miało dwujęzyczne tablice. 6,3 proc. mieszkańców deklaruje narodowość niemiecką

Tablice drogowe z dwoma nazwami miejscowości - pierwszą polską i drugą niemiecką stanęły w gminie Sośnicowice w powiecie gliwickim. Mieszkańcy siedmiu z dziewięciu sołectw tej gminy opowiedzieli się za wprowadzeniem podwójnych nazw ich miejscowości. W dwóch sołectwach większość głosujących była przeciwna.

Po raz pierwszy temat pojawił się, na wniosek mieszkańców, w roku 2005, za kadencji poprzedniego burmistrza, Czesława Jakubka. Wszyscy zameldowani w gminie dorośli mieszkańcy mieli się okazję wypowiedzieć w przeprowadzonych konsultacjach, czy chcą takiego rozwiązania.

Na tablicach widnieją lub będą widnieć napisy Kozłów-Kozlow, Łany Wielkie-Lona Lany, Rachowice-Rachowitz, Sierakowice-Schierakowitz, Sośnicowice-Kieferstädtel, Smolnica-Smolnitz oraz Trachy-Althammer.

W lutym zeszłego roku radni, na wniosek mieszkańców, a także przedstawicieli mniejszości niemieckiej, postanowili zakończyć sprawę. Zobligowali burmistrza Marcin Stronczka, by przesłał wszelkie potrzebne dokumenty do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na koszt ministerstwa tablice zaczęto ustawiać pod koniec ubiegłego roku. Jedni mieszkańcy gminy mówią, że tablice to sprawdzian europejskiej tolerancji. Dla starszych mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy, to po prostu ustawienie tablicy z nazwą, którą pamiętają sprzed lat. - Nazwa niemiecka oznacza "sosowe miasteczko"- tłumaczy nam pan Manfred. - Mieszkańcy, zwłaszcza starsi, i tak przez całe pokolenia mówili o swojej miejscowości "Miasteczko".

Stronczek poinformował nas, że drogą mejlową dostał jeden protest, podpisany przez dwie zameldowane w Gliwicach osoby. Jak relacjonował, powołują się one m.in. na fakt unicestwienia przez Niemców milionów istnień ludzkich i że takie działania sprzyjają germanizacji. - Jestem zdziwiony i zniesmaczony, widzę ten świat jako Europejczyk, chciałbym, aby historia był prawdziwie przekazywana - komentuje Stronczek.

Gmina Sośnicowice jest trzecią w woj. śląskim z dwujęzycznymi tablicami. Najpierw stanęły w Łubowicach w gminie Rudnik i całej gminie Krzanowice.

KLIKNIJ I PRZEJDŹ DO GŁOSOWANIA NA:
WYDARZENIE ROKU 2013 W WOJEWÓDZTWIE ŚLĄSKIM


*Filmy erotyczne z początku XX w. to nie porno, a sztuka ZOBACZCIE
*Głośni Ludzie 2013 Roku woj. śląskiego [ODDAJ GŁOS W PLEBISCYCIE]
*Abonament RTV 2014 [OPŁATY, TERMINY, ULGI]
*Orszaki Trzech Króli idą przez nasze miasta [ZDJĘCIA + WIDEO]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!