Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: 20-lecie Wyższej Szkoły Humanitas. Nagrody wręczone ZDJĘCIA

PAS, mat. prasowe
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu ma 20 lat
Wyższa Szkoła Humanitas w Sosnowcu ma 20 lat mat. WSH
Przedstawiciele samorządów, instytucji społecznych, gospodarczych i kulturalnych, pracownicy naukowi i administracyjni, studenci i przyjaciele. W sumie ponad 300 osób świętowało razem z Wyższą Szkołą Humanitas podczas uroczystości jubileuszu 20-lecia uczelni, która odbyła się w sosnowieckiej „Muzie”. Wydarzenie połączone zostało z XII Galą Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas”, która w tym roku trafiła do prof. Henryka Kuźniaka, Fundacji Timken oraz Sosnowieckiego Alarmu Smogowego. Uroczystość uświetnił występ znakomitego nigeryjskiego muzyka, KC Nwokoye z zespołem.

Kolejna gala Konkursu o Zagłębiowską Nagrodę „Humanitas” za nami. W tym roku miała ona absolutnie wyjątkowy charakter, gdyż poprzedziły ją uroczystości związane z obchodami jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Humanitas. Wydarzenie stanowiło kulminację wszystkich przedsięwzięć jubileuszowych, jakie w związku ze swoim świętem sosnowiecka uczelnia przygotowała na rok akademicki 2016/2017. Podczas tego szczególnego wieczoru nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, tortu, ale także nagród dla przyjaciół i partnerów WSH.

- Wyższa Szkoła Humanitas to uczelnia, w której dydaktyka zawsze realizowana jest w życzliwej wobec studentów atmosferze, w sposób przyjazny i partnerski. To uczelnia otwarta na wszystko to, co ważne dla miasta i regionu. Państwa obecność podczas dzisiejszej uroczystości świadczy o tym, że Wyższa Szkoła Humanitas właściwie realizuje swoją misję. Że jest uczelnią ważną i potrzebną, która przez 20 lat swojego istnienia doczekała się wielu sprawdzonych przyjaciół, którzy są z nią dziś – mówił, witając zgromadzonych w „Muzie” gości, prowadzący galę, którym w tym roku był znany dziennikarz i prezenter telewizyjny, Marek Czyż.

Słowom prowadzącego wtórował rektor WSH, prof. WSH Michał Kaczmarczyk, który w swoim przemówieniu nawiązał między innymi do słów Baracka Obamy. – „Jeszcze nigdy nauka nie była tak istotnym kluczem do przetrwania” powiedział kilka lat temu amerykański prezydent. Ale my wiedzieliśmy to już 20 lat temu, kiedy powstawała Wyższa Szkoła Humanitas. Wiedział to kanclerz, wiedział to rektor Jerzy Kopel, że nauka jest kluczem do sukcesu nie tylko dla absolwentów, ale także dla regionu. Kanclerz i rektor wiedzieli coś jeszcze - że uczelnia musi być miejscem nie tylko przyjaznym, ale także wyjątkowym w wymiarze społecznym, interpersonalnym, kulturowym. Musi być miejscem, w którym chce się być. Po tych 20 latach mogę powiedzieć, że to przekonanie, które leżało u podstaw założenia tej uczelni, wynikające z obecnej w nazwie idei „humanitas”, udało się w pełni zrealizować z czego jesteśmy dumni – mówił prof. WSH Michał Kaczmarczyk.

Uroczystość była okazją do świętowania nie tylko dla władz i pracowników WSH, ale także gości i partnerów. Z okazji jubileuszu władze Wyższej Szkoły Humanitas postanowiły przyznać specjalne wyróżnienia pod nazwą „Laur Humanitas” dla osób i instytucji, które w ciągu 20 lat szczególnie mocno zaangażowały się we współpracę z uczelnią. Medale otrzymali przedstawiciele administracji publicznej, instytucji gospodarczych, instytucji kultury i partnerzy zagraniczni. Wyróżnienia odebrali: Arkadiusz Chęciński, Zbigniew Szaleniec, Rafał Adamczyk, prof. Jan Klimek, Tadeusz Donocik, Andrzej Madej, Kazimierz Górski, Michał Góral, Ilona Kanclerz, Janusz Woźniak, Zbigniew Cebo, prof. dr hab. Paweł Chmielnicki, Tadeusz Popłonkowski, Małgorzata Majewska, Dorota Grolik, Wilhelm Zych, prof. dr hab. Borys Kholod, prof. Robert H. Paul, insp. mgr Krzysztof Justyński, ppłk. mgr inż. Jerzy Mirek oraz Andrzej Wilk.

Uczelnia przyznała także Medal Honorowy „Laur Humanitas”. Otrzymał go prof. Jerzy Kopel, wieloletni rektor Wyższej Szkoły Humanitas, który swoją funkcję pełnił w latach 1998-2014, a obecnie sprawuje godność rektora honorowego WSH.

Szczególne wyróżnienie przypadło w udziale założycielowi i kanclerzowi WSH, Aleksandrowi Dudkowi. Z okazji jubileuszu uczelni Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, w uznaniu zasług na polu przedsiębiorczości i prowadzenia własnej działalności, przyznała mu medal im. Jana Kilińskiego. Odznaczenie wręczył prezes Izby, prof. Jan Klimek oraz dyrektor naczelna Izby, Beata Białowąs. – Niniejsze odznaczenie jest wyrazem naszego uznania i podziwu dla działalności prowadzonej przez kanclerza Aleksandra Dudka. Kiedy przeczytaliśmy, że 96 proc. studentów poleciłoby WSH swoim bliskim, nie mieliśmy wątpliwości, że jest to działalność prowadzona na wysokim poziomie. Ponadto my, rzemieślnicy, wiemy co to znaczy przetrwać na rynku 20 lat. Z jak wielką pracą i zaangażowaniem jest to związane – mówił prof. Jan Klimek uzasadniając medal dla założyciela WSH.

Po części związanej z jubileuszem uczelni, przyszedł moment na wręczenie Zagłębiowskich Nagród Humanitas. O wyróżnienia tym razem ubiegali się: w kategorii Honorowej - prof. Henryk Kuźniak, Marta Puda, Katarzyna Walotek-Ściańska, Janina Barbara Sokołowska, Robert Garstka, Gabriel Gietzky, Barbara i Paweł Badurowie, prof. Dariusz Nawrot; w kategorii Promocyjnej - Gimnazjum nr 3 im. Polskiej Macierzy Szkolnej w Czeladzi, Zagłębiowski Alarm Smogowy, Muzeum Saturn – Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, MKS MOS Płomień Sosnowiec, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego w Będzinie, Grupa Jurajska Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Stowarzyszenie Bractwo Rycerskie Zamku Będzin, Centrum Aktywności Obywatelskiej w Dąbrowie Górniczej; w kategorii Godpodarczej - A to dobre!, Fundacja Timken, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, Tauron Polska Energia S.A., Wader-Woźniak, Podstrefa Sosnowiecko-Dąbrowska Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Decyzją Wysokiej Kapituły nagroda promocyjna przypadła w udziale Zagłębiowskiemu Alarmowi Smogowemu – oddolnej inicjatywie mieszkańców Sosnowca, mającej zwrócić uwagę na problem mocno zanieczyszczonego powietrza. Osoby zrzeszone w Zagłębiowskim Alarmie Smogowym były organizatorami wielu happeningów zwracających uwagę na ten „palący problem”. Nagroda gospodarcza z kolei trafiła w tym roku do Fundacji Timken, która od lat wspiera miasto Sosnowiec przekazując znaczne fundusze (ponad milion dolarów) na realizację różnorakich projektów prospołecznych i prozdrowotnych. Filozofią firmy jest wspieranie lokalnych i regionalnych projektów tam, gdzie firma ma swoje fabryki. Nagrodę, w imieniu Fundacji, która swoją siedzibę ma w USA, odebrał Kazimierz Łydek, wiceprezes Firmy Timken, który, dziękując za wyróżnienie, powiedział: - Bardzo się cieszę, że zostaliśmy wyróżnieni tak prestiżową nagrodą. To, że możemy wspierać wspaniałych ludzi, którzy realizują fantastyczne projekty, to sukces nas wszystkich. Bardzo mi miło, że pracując dla firmy Timken i wspierając równocześnie fundację, możemy robić tak ciekawe rzeczy dla miasta i jego mieszkańców.

XII nagroda honorowa przyznana została prof. Henrykowi Kuźniakowi. Prof. Kuźniak Skomponował muzykę do kilkuset filmów fabularnych, dokumentalnych i spektakli teatralnych. Największą popularność przyniosła mu muzyka do filmów „Vabank I i II” oraz do serialu telewizyjnego „Na kłopoty Bednarski”. W 2005 roku otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 roku Rada Miejska Czeladzi przyznała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta. W 2011 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Ze względu na powody osobiste, laureat nie mógł osobiście odebrać nagrody. W jego imieniu uczynił to prof. Dariusz Rott.

Tradycyjnie już, na zakończenie gali odbyła się część artystyczna. W tym roku gwiazdą wieczoru był znakomity nigeryjski muzyk, wokalista i kompozytor, KC Nwokoye, który na scenie wystąpił wraz z zespołem utalentowanych instrumentalistów. Artysta czerpie inspirację z legend muzyki, takich jak Marvin Gaye, Nat King Cole, Andy Williams, Sade i Frank Sinatra. Muzyka KC odzwierciedla bogactwo kultur, których doświadczył, mieszkając w wielu miejscach na świecie. Po mistrzowsku łączy muzykę soulową i swingową, tworząc fascynujące kombinacje.

Partnerem strategicznym wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Część artystyczna gali była współfinansowana z funduszy gminy Sosnowiec oraz gminy Sławków.
ZOBACZ KONIECZNIE: NASZA RAMÓWKA
DZISIAJ POLECAMY PROGRAM KATARZYNY KAPUSTY Z CYKLU TU BYŁAM

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera