Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec. Budynek zakładów dziewiarskich „Wanda” popada w ruinę. Tak wygląda opuszczona dawna duma Sosnowca. Zobacz zdjęcia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
Do opuszczonego zakładu dziewiarskiego Wanda w Sosnowcu wybrała się Grupa Eksploracyjna NŚ KAZAN. Ich fotorelacja obrazuje, w jakim stanie prezentują się wnętrza niegdysiejszej chluby Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Do opuszczonego zakładu dziewiarskiego Wanda w Sosnowcu wybrała się Grupa Eksploracyjna NŚ KAZAN. Ich fotorelacja obrazuje, w jakim stanie prezentują się wnętrza niegdysiejszej chluby Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Grupa Eksploracyjna NŚ KAZAN
Zakłady dziewiarskie „Wanda” u szczytu swojej świetności były jednym z największych i najprężniej działających zakładów włókienniczych w Polsce. Niestety, po tamtych czasach nie pozostało wiele: opuszczony budynek przy ulicy Andersa, który z roku na rok popada w coraz większą ruinę. Kilka lat temu odwiedziła go Grupa Eksploracyjna NŚ Kazan. Zdjęcia z eksploracji budynku zobaczyć można w naszej galerii.

Zakłady dziewiarskie „Wanda” popadają w ruinę

Budynek „Wandy” oddano do użytku w 1972 roku. Od początku istnienia zakładu produkowane tu z tworzyw sztucznych ubrania cieszyły się wielkim uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą: w latach osiemdziesiątych połowa produkcji trafiała na rynki zagraniczne: USA, Kanady, ZSRR, Francji, Irlandii czy Kuwejtu. To właśnie Bliski Wschód był jednym z najpopularniejszych rynków zbytu ubrań produkowanych w „Wandzie”. O zakładzie Wanda w monografii Sosnowca z 1977 roku napisano:

Zakłady specjalizują się w produkcji wyrobów dziewiarskich wyłącznie z włókien sztucznych. Wykonywane z anilany, a ostatnio z bistoru, odznaczają się bogatym wzornictwem i wysoką jakością, przez co są bardzo poszukiwane na rynku i w dużej części wędrują na eksport. Warto wspomnieć, że zdobyły one wiele medali i wyróżnień na targach i wystawach w kraju i za granicą.

W 1988 roku w zakładach pracowało ponad 1100 osób, z czego 85 procent stanowiły kobiety

Niestety, transformacja ustrojowa, tak jak w wielu innych przypadkach, przyczyniła się do powolnego upadku zakłądu. Ostatecznym ciosem był zwrot towaru z eksportu z ogarniętej wojną Zatoki Perskiej. W 1999 roku doszło do masowych zwolnień, a sam zakład zamknięto niedługo później.

Kilkanaście lat po zamknięci „Wandy” do opuszczonego głównego budynku produkcyjnego udali się członkowie Grupy Eksploracyjnej NŚ Kazan, by z aparatem udokumentować stan wnętrz. Jak zaznaczają eksploratorzy, najważniejsze jest bezpieczeństwo: podłogi są dziurawe, konstrukcja w wielu miejscach jest niestabilna, a piwnice są całkowicie zalane.

Jaka przyszłość czeka budynek dawnej dumy Sosnowca? Dzisiaj tego jeszcze nie wiadomo. Po dawnej wielkości pozostały jedynie opuszczone hale i zdewastowane ściany. Na szczęście nie trzeba udawać się na miejsce, by się o tym przekonać: wystarczy zobaczyć zdjęcia Grupy Eksploracyjnej NŚ Kazan.

Do opuszczonego zakładu dziewiarskiego Wanda w Sosnowcu wybrała się Grupa Eksploracyjna NŚ KAZAN. Ich fotorelacja obrazuje, w jakim stanie prezentują się wnętrza niegdysiejszej chluby Sosnowca. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Sosnowiec. Budynek zakładów dziewiarskich „Wanda” popada w r...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera