Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: ciekawe miejsca i ciekawe informacje na wycieczce po Kazimierzu Górniczym [ZDJĘCIA]

TOS
www.kazimierz-gorniczy.pl
Dzieje Kazimierza Górniczego są nieco krótsze niż chociażby sąsiadującej z nim Porąbki, z której swoją drogą się wywodzi. Nie oznacza to jednak, że są mniej ciekawe. Najbardziej interesujące wydarzenia z dziejów dawnego miasta, a od 1975 roku dzielnicy Sosnowca można było poznać podczas sobotniej wycieczki po jej zakątkach.

rawie setka jej uczestników zebrała się na parkingu przy parku w Kazimierzu Górniczym. Stamtąd ulicami Jasieńskiego i Wagową przeszli w rejon kopalni Kazimierz-Juliusz. Po drodze przypomniano m.in. pochodzenie nazwy Szmejka, oznaczającej tereny przy drodze prowadzącej w kierunku Ostrów Górniczych, która pochodzi od odgłosów wydawanych w tym miejscu dawniej przez ptactwo wodne.

Na osiedlu Wagowa dziś dominuje starszy typ budownictwa i bloki z wielkiej płyty. Podczas wycieczki prowadzący ją Grzegorz Onyszko mówił, że już w latach 50. XIX wieku planowano tu powstanie osiedla. Ostatecznie jednak do tego nie doszło.
Uczestnicy wycieczki po Kazimierzu Górniczym nie mogli nie odwiedzić placu przed miejscową kopalnią Kazimierz-Juliusz. Uczestnicy wycieczki mogli się dowiedzieć nie tylko o samym zakładzie, ale również na przykład o obozie jenieckim, który funkcjonował tutaj w czasie II wojny światowej, a który był filią obozu w Łambinowicach. Baraki, w którym mieszkali więźniowie, stoją w Kazimierzu Górniczym do dziś.

Wycieczka była też okazją do zdobycia wiedzy o znanych postaciach, które odwiedziły tę górniczą dzielnicę. To między innymi marszałek Józef Piłsudski, który bywał w Kazimierzu i Niemcach w okresie rewolucji 1905 roku. Kazimierz odwiedzał również Ignacy Jan Paderewski, które bratanek pracował w miejscowej kopalni, a z którym spotykał się towarzysko w budynku Gospody w Niemcach. Uczestnicy wycieczki odwiedzili też dworzec kolejowy w Kazimierzu Górniczym na trasie dawnej Kolei Iwanogrodzkiej, na którym gościł swego czasu car Aleksander III. Odwiedzić miał tutaj... dworcowe toalety.

Z rejonu dworca uczestnicy wycieczki przeszli w rejon ulicy Reja, oglądając po drodze dom, w którym mieszkał w okresie międzywojennym znany później pisarz Leon Kruczkowski, pracujący wówczas w szkole w Maczkach jako nauczyciel. Można było także zobaczyć stojący na uboczu, ale niezwykle urokliwy kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej mieszczący się w zaadaptowanej kopalnianej cechowni.Tuż za nim zobaczyć można było zabudowania nieczynnego od 1924 r. szybu Kazimierz III. Wycieczka odwiedziła też teren dawnego getta przy ul. Fredry, niemieckie bunkry linii B2 w Lesie Zagórskim, a także teren po biedaszybach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty