Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: dzięki in vitro siedem par doczeka się dzieci

PAS
Pixabay/zdj. ilustracyjne
Gmina Sosnowiec po raz kolejny objęła pomocą i wsparciem finansowym mieszkańców miasta borykających się z problemem niepłodności. W efekcie siedmiu parom urodzą się wkrótce dzieci.

W ramach realizacji programu polityki zdrowotnej „Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Sosnowiec w latach 2017-2020” w 2019 roku 32 pary skorzystały z możliwości zapłodnienia pozaustrojowego in vitro.

W czterech klinikach pary z udokumentowaną pełną diagnostyką przyczyn niepłodności, uniemożliwiającą naturalną koncepcję bądź po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego otrzymały kompleksową pomoc medyczną. Każda para objęta programem uzyskała dofinansowanie do 5 tysięcy złotych.

W wyniku przeprowadzonych procedur zapłodnienia pozaustrojowego udało się odnotować siedem ciąż, w tym dwie ciąże mnogie. Za kilka miesięcy powitamy na świecie nowych mieszkańców Sosnowca.

W programie uczestniczyły pary spełniające poniższe kryteria:

  • Wiek kobiety mieścił się w przedziale 23-40 lat wg rocznika urodzenia;
  • Zostały zakwalifikowane do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego przez Realizatora Programu, zgodnie z wytycznymi Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii;
  • Pozostawały w związku małżeńskim lub partnerskim;
  • W dniu kwalifikacji co najmniej jedna z osób pozostających w związku małżeńskim lub partnerskim od roku zamieszkiwała na terenie Sosnowca;
  • Miały udokumentowane potwierdzenie przeprowadzenia pełnej diagnostyki przyczyn niepłodności, udokumentowane potwierdzenie trwałego uszkodzenia uniemożliwiającego naturalną koncepcję lub też były po roku bezskutecznego leczenia zachowawczego lub chirurgicznego.

Nie przegap

Program realizowały cztery podmioty:

  • Medi Partner Sp. z o.o. ul. Cybernetyki 19, 02-677 Warszawa (2 potwierdzone ciąże)
  • Centrum Bocian Sp. z o.o. Sp. k. ul. Akademicka 26, 15-267 Białystok (3 potwierdzone ciąże)
  • Gyncentrum Sp. z o.o. ul. Żelazna 1, 40-851 Katowice (1 potwierdzona ciąża)
  • Centrum Medycyny Rozrodu Artvimed Artvimed Chrobry Sp. z o.o. Sp. k. ul. Legendy 3, 30-147 Kraków (1 potwierdzona ciąża)

Do programu zgłosiło się 37 par, z tego do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przystąpiły 32 pary. Pięć par zrezygnowało z udziału w programie, jedna para zaszła w ciążę drogą naturalną i jej miejsce zajęła para z listy rezerwowej.

Cztery pary zrezygnowały z powodów osobistych w trakcie realizacji programu, kiedy na zaproszenie kolejnych par było już zbyt późno, aby rozpocząć procedurę in vitro. Wykonano w sumie 27 transferów (6 transferów odroczono, jedna para miała dwa transfery) i odnotowano siedem ciąż, w tym dwie mnogie.

Miasto w 2019 roku wydatkowało na ten cel 150 tys. 52 zł. W tej chwili trwa konkurs na wyłonienie podmiotów, które będą realizowały program w 2020 roku. Otwarcie ofert planowane jest na czwartek 6 lutego. Łącznie w latach 2016-2020 realizacja programu będzie kosztowała ok. 800 tys. zł.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera