Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec i Czeladź piszą do potomnych w kapsułach czasu

Tomasz Szymczyk
Tomasz Szymczyk
Archiwalne dokumenty zakopane w ziemi, schowane pod podłogą czy zamurowane w ścianie to nic nowego. Od czwartku tradycja ta jest żywa również w Zagłębiu. Swoje przesłanie dla potomnych zakopali w ziemi uczniowie z Sosnowca i Czeladzi.

W Czeladzi okazją jest 750. rocznica lokacji miasta. W kapsule, która będzie spoczywała na terenie przy Miejskim Zespole Szkół, zostały złożone rysunki dzieci prezentujące Czeladź w 2062 roku, zdjęcia obecnych klas, aktualny numer "Echa Czeladzi" oraz listy do uczniów, którzy w szkolnych ławach usiądą właśnie za 50 lat, bo wtedy kapsuła zostanie wykopana.

Kapsułę czasu ma już także Sosnowiec. Koło tyranozaura, strzegącego popularnej "Żylety", listy do potomnych złożyli uczniowie oraz nauczyciele II LO im. Emilii Plater i IV LO im. Stanisława Staszica, a także studenci Wydziału Nauk o Ziemi UŚ.
- Inicjatywa od razu wzbudziła we mnie entuzjazm. To będzie łącznik między starymi a nowymi czasami - powiedział prof. Adam Idziak, dziekan WNZ.

- Trzeba pamiętać, że nasze licea są z jednego miasta. Skorzystajmy więc z okazji, że zakopujemy nasze listy i zakopmy przy okazji topór wojenny - mówił z kolei Tomasz Szyjkowski, dyrektor "Staszica".

W kapsule znalazły się materiały promocyjne szkół, uczelni i miasta, wiosła symbolizujące coroczne regaty między "Plater" i "Staszicem", listy uczniów i nauczycieli do samych siebie. Nam miło jest, że do skrzyni włożono także czwartkowe wydanie "Dziennika Zachodniego".

Pomysł bardzo podoba się sosnowieckim uczniom.

- To superinicjatywa i bardzo fajnie zrobiona impreza - mówiły Katarzyna Kucharska i Małgorzata Paluch z klasy III b LO im. Plater. - W listach pisałyśmy o szkole, o ludziach i o naszych problemach. Ciekawie będzie to potem przeczytać - stwierdziły uczennice.

Kapsuła ma zostać otwarta równo za 25 lat, czyli 18 października 2037 roku. Otwarciu niewątpliwie towarzyszyć będą emocje tak jak w 2007 roku w Pilicy, gdzie podczas remontu kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela robotnicy natrafili na schowane w kopule wieży dokumenty. Były to zapiski z 1816 r., 1856 r. i 1906 r. opisujące ówczesne realia i sytuację polityczną. Po zakończeniu remontu w wieży złożono m.in. dokumenty mówiące o współczesnej Pilicy oraz o fundatorach remontu kościoła.

Kapsuły popularne na całym świecie
Tradycja umieszczania dokumentów dla potomnych sięga czasów średniowiecznych. Sam termin kapsuła czasu pojawił się w 1938 r.
Podczas wystawy światowej w Nowym Jorku wykonano wówczas kapsułę z m.in. nasionami, mikroskopem i kroniką filmową. Będzie otwarta w 6938 r. Z kolei 9 maja 2045 r. dowiemy się, jakie przesłanie zostawili w 1945 r. uczestnicy II wojny światowej w Mamajewym Kurhanie w rosyjskim Wołgogradzie.


*Wypadek w Kozach. 20-latka zażyła amfetaminę i zabiła na przejściu dla pieszych dwóch chłopców ZDJĘCIA I WIDEO
*Budowa dworca w Katowicach: Hala, perony ZDJĘCIA i WIDEO
*Przewozy Regionalne umierają w woj. śląskim [ZDJĘCIA]

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!