Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec jest najlepszy na świecie. W Jorkyballu ZDJĘCIA

Damian Oska
Sosnowiec jest najlepszy na świecie w Jorkyballu
Sosnowiec jest najlepszy na świecie w Jorkyballu Marzena Bugała-Azarko
Ta gra to połączenie piłki nożnej i sqasha, a zawodnicy walczą w pleksiglasowych prostopadłościanach. Rywalizacja toczy się do trzech wygranych setów.

Na tegorocznych klubowych mistrzostwach świata, które odbyły się w Rzymie, drużyna Jorkyball Sosnowiec została najlepszą klubową drużyną świata. W finale pokonali francuskie Nimes 3:0, a najlepszym zawodnikiem turnieju został Maciej Barć, a nagrodę króla strzelców również zdobył Polak – Paweł Adamik. Z kolei reprezentacja Polski, złożona głównie z graczy z Sosnowca, zdobyła wicemistrzostwo globu, ulegając Francuzom 0:3. Trójkolorowi byli pod tak wielkim wrażeniem gry Biało-Czerwonych, że zaprosili ich do gry w lidze francuskiej.

- Chcemy się rozwijać, a gra z najlepszymi na pewno pomogłaby zrealizować nam ten cel. To dla nas najlepsza forma rekompensaty za wkładany wysiłek. Pula nagród to przede wszystkim zdobyte puchary, trofea dla najlepszego zawodnika turnieju i króla strzelców oraz medale klubowych mistrzostw świata i mistrzostw świata. Jest to sport amatorski, więc nie ma nagród finansowych. Koszty wyjazdu na turnieje międzynarodowe są dość wysokie i sponsorzy nam w tym bardzo pomagają. My w zamian staramy się na mistrzostwach grać jak najlepiej i odwdzięczamy się im zdobytymi tytułami oraz wieloma wyróżnieniami – podkreśla Piotr Ślimak, gracz Jorkyball Sosnowiec, wielokrotny reprezentant Polski.

Jorkyball to połączenie piłki nożnej i squash’a. Gra toczy się w całkowicie lub częściowo przeszklonym prostopadłościanie z pleksy.

Każdy mecz jest rozgrywany pomiędzy dwiema drużynami składającymi się z 2 graczy i 1 lub 2 graczy rezerwowych; zmiana może być dokonywana tylko w przerwie pomiędzy setami lub w przypadku kontuzji. Spotkanie odbywa się do 3 wygranych setów. Danego seta wygrywa drużyna, która jako pierwsza zdobędzie 7 goli. W przypadku konieczności rozegrania decydującego (piątego) seta zachodzi konieczność wygrania różnicą dwóch goli. Ciekawą sprawą jest to, że za umyślne zagranie ręką sędzia przyznaje aż trzy rzuty karne Każda drużyna składa się z napastnika i obrońcy wyznaczanych na początku meczu. Po zakończeniu każdego seta role się odwracają. Punktacja za pojedyncze spotkanie jest identyczna jak w siatkówce:

Zwycięstwo 3:0 lub 3:1 – 3 pkt

Zwycięstwo 3:2 – 2pkt

Porażka 2:3 – 1 pkt

Porażka 0:3 lub 1:3 – 0 pkt

W Polsce są dwa poziomy ligowe – klub rozgrywa mecz co tydzień. Rozgrywki zaczynają się po wakacjach, a kończą w styczniu lub lutym. Po zakończeniu rozgrywek składy klubów pierwszo- i drugoligowych łączą się ze sobą, żeby w miarę wyrównać poziom ligowy oraz po to, by zawodnicy z niższej ligi nauczyli się więcej, „weszli na wyższy poziom” i rozwijali swoje umiejętności – wyjaśnia Marek Szczerba, prezes Jorkyball Sosnowiec oraz Stowarzyszenia Jorkyball Polska.

W grze na tak małej przestrzeni bardzo przydaje się wyszkolenie techniczne, ale przede wszystkim zgranie obu piłkarzy. Obrońca i napastnik muszą ze sobą współpracować, żeby po końcowym gwizdku cieszyć się z wygranej, lecz to na obrońcy ciąży większa odpowiedzialność.

75% sukcesu drużyny to gra obrońcy, który nie tylko dokładnie podaje i rozgrywa piłkę, przeszkadza napastnikowi rywala w strzeleniu bramki, ale potrafi zdobywać piękne gole i to bardzo często obrońca jest wybierany na najlepszego zawodnika turnieju – wyjaśnia MVP Mistrzostw Świata w Krakowie w 2014 roku.

Przyszłość Jorkyball w Polsce nie maluje się w ciepłych barwach, lecz prezes sosnowieckiego klubu nie traci nadziei.

- W tym roku powstało Stowarzyszenie Jorkyball Polska, gdzie jako jej przewodniczący będę starał się o dofinansowania na większe turnieje światowe dla klubu i reprezentacji Polski oraz dla rozgrywek ligowych na bardziej profesjonalne prowadzenie ligi. Liczymy, że nagrody rzeczowe pozwolą na zmotywowanie zawodników i zachęcą innych do uprawiania tego sportu – podsumowuje Szczerba.

Moda uliczna w Katowicach: Zobacz, co tu się dzieje

Wracają upały: Prognoza 16-dniowa Tomasza Zubilewicza

Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo