Sosnowiec kupił auto za ponad trzy miliony złotych. Będzie...

  Sosnowiec kupił auto za ponad trzy miliony złotych. Będzie służyło do czyszczenia kanalizacji

  AD

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  20-tonowy kaiser aquastar kosztuje ponad trzy miliony złotych
  1/20
  przejdź do galerii

  20-tonowy kaiser aquastar kosztuje ponad trzy miliony złotych ©AD

  Dariusz Wiącek, pracownik Sosnowieckich Wodociągów, jeździ jednym najdroższych aut w Sosnowcu. Nie jest to jednak sportowa wyścigówka, ale ogromny 20-tonowy kaiser aquastar. Auto kosztuje ponad trzy miliony złotych i służy do czyszczenia kanalizacji.
  Dwudziestotonowy kaiser aquastar to najnowszy nabytek Sosnowieckich Wodociągów. To nowoczesne urządzenie do czyszczenia kanalizacji.

  - Jeżdżę nim już od około czterech tygodni. Wcześniej obsługiwałem podobny model, choć nieco mniejszy. Ten jest nowocześniejszy, ma więcej funkcji – mówi pan Dariusz.- Chociaż to olbrzymie auto, to wystarczy jedna osoba, by je obsługiwać, wszystko działa na pilota. Ale zawsze jest jakaś osoba do pomocy – mówi.

  Wart 3,3 mln zł pojazd jest jedynym tak zaawansowanym sprzętem pracującym w Polsce. 

  Zobacz zdjęcia:
  Zobacz galerię


  Kanalizacja i sprzęt do obsługi


  Zakup samochodu jest jednym z elementów realizowanego przez spółkę oraz Miasto projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Sosnowcu - Etap III”, który uzyskał 41,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W ramach umowy trwa budowa sieci kanalizacyjnej m.in. w rejonie Maczek, Ostrów Górniczych osiedla Bór i części Kazimierza Górniczego.

  – W przypadku Maczek, Ostrów Górniczych i rejonu osiedla Bór (kontrakt 3) inwestycje są na ukończeniu. Pierwsze dwie powinny być gotowe jeszcze w tym roku, natomiast Bór będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku. Trwają również intensywne prace w rejonie Kazimierza Górniczego. Planowany koniec robót to maj 2019 roku – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

  O nowym nabytku Sosnowieckich wodociągów mówi prezes spółki wodociągowej w Sosnowcu, Magdalena Pochwalska.
  - Jeśli posiada się tyle kilometrów sieci i kilkadziesiąt przepompowni tak jak w Sosnowcu, to flota specjalistyczna, która obsługuje ten fragment naszej działalności też musi spełniać najwyższe wymagania. Dlatego też kopiliśmy największy samochód tego typu, jaki pracuje w wodociągach na terenie kraju. To porównywalny samochód te tego, który już mamy, ale on może dłużej pracować w terenie – mówi Magdalena Pochwalska, prezes Sosnowieckich Wodociągów. 

  Zabudowany na bazie samochodu MAN specjalistyczny pojazd Kaiser Aquastar III zakupiony przez Sosnowieckie Wodociągi, przeznaczony jest do hydrodynamicznego czyszczenia kolektorów sanitarnych i ogólnospławnych w zakresie średnic DN 800 - 1500,  sieci kanalizacyjnej oraz przepompowni ścieków z zanieczyszczeń.  
   

  Najnowsze technologie do czyszczenia kanałów


  – To jedyny tak ultranowoczesny i zaawansowany technicznie pojazd pracujący w Polsce. Kaiser aquastar III skonstruowany jest w oparciu o najnowsze technologie i liczne patenty poparte ponad 100-letnim doświadczeniem stosowane przez firmę Kaiser AG z Liechtensteinu, która zajmuje 1. miejsce na świecie w produkcji pojazdów z odzyskiem wody – tłumaczy Andrzej Bartoszuk, kierownik działu Handlowego firmy KanRo Ltd, która była odpowiedzialna za zamówienie.
   
  Posiadanie tak zaawansowanego technologicznie pojazdu przynosi zarządcy infrastruktury wiele korzyści

  .

  Kaiser aquastar jest szybki i wydajny


  – W naszej pracy liczy się skuteczność i szybkość wykonywanej pracy oraz czas jaki sprzęt może być w praktycznym działaniu. Ten pojazd może pracować 8 godzin bez konieczności powrotu do oczyszczalni. Jest to możliwe dzięki zastosowanemu systemowi recyklingu, filtrującego wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy płukania kanałów. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu, eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości w oczyszczalni i ponownego napełniania zbiornika czystą wodą. Trzeba też pamiętać, że roczny koszt wynajmu takiego pojazdu to mniej więcej 700 tysięcy zł, dlatego własny pojazd jest najlepszym rozwiązaniem – mówi Andrzej Majewski, wiceprezes Sosnowieckich Wodociągów.
   
  To nie pierwszy pojazd tego typu w barwach SW. W tej chwili firma używa 4 pojazdów. Najbardziej zaawansowany technologicznie jest zakupiony w 2011 roku, za 2,4 mln zł, samochód MAN również z zabudową specjalistyczną Kaiser. Ponadto przedsiębiorstwo używa do czyszczenia kanalizacji samochodu Mercedes z zabudową specjalistyczną Muller oraz samochodu DAF z zabudową specjalistyczną Jurop.
   
  Najstarszym pojazdem, który powoli kończy "służbę" w barwach SW jest 20-letni samochód Jelcz z zabudową Wuko. Jest on wykorzystywany głównie do udrażniania sieci kanalizacyjnych o niewielkich średnicach.   POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Arnold Schwarzenegger w Katowicach  Uczestnicy COP24 w Katowicach próbują mówić po śląsku i polsku  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY