Sosnowiec. Masowy punkt szczepień gotowy. Dziennie będzie można tu szczepić nawet 600 osób. Wiemy, jak będą wyglądały szczepienia

Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
W Sosnowcu w sali koncertowej Szkoły Muzycznej powstał masowy punkt szczepień. Dziennie będzie można tu zaszczepić 600 osób. Potrzebne są tylko szczepionki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
W Sosnowcu w sali koncertowej Szkoły Muzycznej powstał masowy punkt szczepień. Dziennie będzie można tu zaszczepić 600 osób. Potrzebne są tylko szczepionki. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń zdjęcia w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Kacper Jurkiewicz
Udostępnij:
W Sosnowcu gotowy jest już masowy punkt szczepień. Miasto postawiło na salę koncertową Szkoły Muzycznej przy ul. Wawel 2. Codziennie będzie można tu wykonać 600 szczepień. Wszystko jest gotowe, brakuje tylko szczepionek.

Mobilny punkt szczepień w Sosnowcu jest gotowy. Brakuje tylko szczepionek

Masowy punkt szczepień w Sosnowcu jest już w gotowości. Miasto wybrało na niego sale koncertową w Szkole Muzycznej przy ul. Wawel 2. NFZ zatwierdził już to miejsce i nastąpił jego odbiór. Placówkę wybrano dlatego, że mieści się blisko centrum i znajduje się tutaj duży parking. Nie będzie problemu z dojazdem. Tuż obok jest park. Budynek jest przygotowany także na osoby z niepełnosprawnościami. Szczepienia będą się tu odbywać od godz. 10 do godz. 20.

- Punkt w Sosnowcu będzie mógł szczepić setki ludzi, nie tylko mieszkańców Sosnowca. Gdy tylko informacja o takich punktach się pojawiła, natychmiast przystąpiliśmy do przygotowania własnego punktu. W tej chwili jesteśmy w pełni gotowości, moglibyśmy już tu zacząć szczepienia - mówił Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent podkreślał, że ma nadzieję, że uda się rozpocząć szczepienie jak najszybciej, jeszcze w majówkę. Terminy dostarczenia szczepionek i uruchomienia punktów były przez rząd kilka razy przekładane. W masowym punkcie szczepień w Sosnowcu będzie możliwość zaszczepić nawet 600 osób dziennie. Potrzebne są jednak szczepionki, których jeszcze nie ma.

- Sytuacja ze szczepieniami jest trudna. Na terenie całego Sosnowca wykonano wczoraj (20 kwietnia) tylko 900 szczepień. To pokazuje, że przy tym tempie, te wszystkie terminy są nierealne. Do tej pory na terenie Sosnowca wykonano ok. 47 tys. szczepień. Gdyby to przełożyć na populacje mieszkańców miasta to okazałoby się, że to niecałe 1/4 osób. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy. Liczymy, że wszystko zostanie przyśpieszone. Apelujemy o szczepionki, by punkty mogły funkcjonować - dodał prezydent Sosnowca.

Obecnie na terenie Sosnowca znajduje się 27 punktów szczepień. Przy maksymalnych dostawach w mieście można wykonać ok. 22 tysięcy szczepień tygodniowo. Dodając do tego masowy punkt, w którym będzie można wykonać ok. 4 tys. szczepionek tygodniowo, wynika, że w samym Sosnowcu pielęgniarki i osoby do tego uprawnione będą mogli wykonać aż 26 tysięcy szczepień tygodniowo.

- Bardzo przeszkadza nam to, że nie wiemy, kiedy będziemy mogli rozpocząć szczepienia. Mamy pracowników, którzy czekają, kiedy będą mogli się wpisywać na grafiki. Przychodzi także dużo mieszkańców i pyta, kiedy będziemy szczepić. Nie znamy odpowiedzi na te pytania - stwierdził Dariusz Skłodowski, pełnomocnik ds. walki z COVID-19.

Arkadiusz Chęciński przypomniał, że już kilka miesięcy temu mówił, że gdyby szczepienia zostały oddany w ręce samorządów to sytuacja wyglądałaby lepiej.

- Pewnie bylibyśmy w innym miejscu, niż w tym gdzie jesteśmy dziś. Chaos, który był do tej pory, spowodował, że liczba szczepień, którą można było wykonać jest mniejsza od tych, które się udało wykonać. Cieszymy się, że wyciągnięto prawidłowy wniosek - dodał.

Jak wygląda szczepienie w masowym punkcie szczepień w Sosnowcu?

Każdy musi być wcześniej zarejestrowany na szczepienie, na które ma wyznaczoną konkretną datę i czas. Wchodzimy do budynku drzwiami po lewej stronie. Tam czeka na nas punkt rejestracji. Otrzymamy ankietę, ale możemy przyjść już z gotowym kwestionariuszem.

- Proces szczepienia przyśpieszmy, gdy przyjdziemy z wypełnioną ankietą. Można ją wydrukować ze strony szczepimysie.gov.pl. To bardzo usprawni przebieg szczepienia. Wypełnienie ankiety zajmuje ok. 4 minut. Dzięki temu możemy uniknąć sztucznej kolejki. Gorąco zachęcam, by wypełnić ją w domu - przekazał Dariusz Skłodowski.

Pracownicy sprawdzą, czy jesteśmy zapisani i trafimy do kolejnego punktu, gdzie zostanie sprawdzone, czy nie ma przeciwskazań, żeby teraz nas zaszczepić. Przygotowano 6 stanowisk do szczepień.

- Tylko szczepienia pozwolą nam wrócić do normalności. Punkt organizowaliśmy z dużym poświeceniem, włożyliśmy w niego mnóstwo czasu i jest on przygotowany bardzo dobrze. Szczepienia są wykonywane przez profesjonalistów, to personel Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Proszę się niczego nie obawiać, zachęcamy do szczepień. One chronią nas przed ciężkim zachorowaniem. Nie chcemy widzieć państwa jako pacjentów naszych oddziałów covidowych - powiedziała Katarzyna Skibińska, koordynator działu epidemiologii Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego.

Gdy otrzymamy szczepionkę będziemy musieli odczekać w poczekalni 15 minut, by sprawdzić czy nasz organizm odpowiednio reaguje. Jeśli wszystko będzie dobrze, to opuścimy placówkę osobnym wyjściem.

- Jeśli ktoś będzie się źle czuł po szczepieniu. Mamy do dyspozycji ratownika medycznego oraz lekarza. Jesteśmy w stanie zabezpieczyć pacjenta w punkcie pierwszej pomocy. Mamy tam pełne wyposażenie m.in. tlen czy wózek reanimacyjny. Nie widzimy jednak żeby dochodziło do większych powikłań. Zdarza się, że ktoś ma gorączkę, bóle mięśniowe lub źle się czuje przez dobę lub dwie. Szczepionki są bezpieczne - zapewnia Katarzyna Skibińska.

W jednym cyklu szczepienia w budynku będzie ok. 18 osób nie licząc personelu. 6 osób będzie dokonywało szczepienia, 6 stanowisk zajmie personel administracyjny (pracownicy sosnowieckich jednostek sportu, kultury, opieki społecznej, medycyny czy wolontariusze), a ok. 3 osoby będą kierowały ruchem w budynku, personel będzie także na parkingu.

- Nie chcemy doprowadzić do sytuacji, że w budynku będzie za dużo osób. Wprowadzimy rotację pracowników, chętnych jest wielu. Wszyscy chcemy dołożyć cegiełkę do akcji szczepień, by zacząć normalnie żyć. Być może uda nam się postawić też namiot dla oczekujących, który ochroni ich przed złą pogodą. Prosimy żeby każdy przychodził na swoją godzinę - przekazała pani Katarzyna.

Mobilny punkt szczepień w Sosnowcu

Miasto pracuje także nad dodatkowym miejscem do szczepień. W Sosnowcu znajdzie się mobilny punkt szczepień. Ma znaleźć się na parkingu przy Domu Kultury im. Kiepury przy ul. Będzińskiej.

- Taki punkt będziemy w stanie przygotować do połowy maja. Nie wiemy jeszcze, jaka będzie ścieżka postępowania. Nie wiemy, czy mamy przygotować punkt i dopiero go zgłosić, a może najpierw będą musieli zaakceptować nam lokalizacje i dopiero wtedy będziemy mogli działać - poinformował Dariusz Skłodowski. - Będą tam cztery stanowiska - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Małpia ospa może być użyta jako broń biologiczna

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie