Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sosnowiec: Od stycznia nowe zasady segregowania odpadów

KOW
Wraz z początkiem 2019 roku w Sosnowcu nastąpi zmiana w sposobie segregowania odpadów komunalnych. Zasady zostaną dostosowane do systemu segregacji obowiązującego w całej Polsce.

Od 1 stycznia 2019 roku w całym Sosnowcu ma nastąpić zmiana w sposobie segregowania odpadów komunalnych. W ten sposób miasto dostosuje zasady do tych obowiązujących w całej Polsce. Właściciele nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy a powstają odpady komunalne oraz nieruchomości o charakterze mieszanym musieli do 31 października złożyć do urzędu specjalne deklaracje. Właściciele nieruchomości zamieszkałych nie musieli tego zgłaszać. Otrzymają nowe worki i pojemniki.

Segregacja odpadów w 2019 roku w Sosnowcu. Ile pojemników otrzymamy?

Nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej, w których mieszka od jednej do trzech osób otrzyma: pojemnik 120 litrów na odpady zmieszane, pojemnik 120 litrów na odpady "bio", po dwa worki (120 litrów) na każdy rodzaj odpadów selektywnych (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne). W okresie od kwietnia do grudnia otrzymamy cztery worki (120 litrów) na odpady zielone. Jeśli właściciel zgłosi taką potrzebę, otrzyma także pojemnik 120 litrów na popiół.

Nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej, w których mieszka 4-6 osób otrzyma: pojemnik 240 litrów lub dwa pojemniki 120 litrów na odpady zmieszane, pojemnik 120 litrów na odpady "bio", po trzy worki (120 litrów) na każdy rodzaj odpadów selektywnych (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne). W okresie od kwietnia do grudnia otrzymamy cztery worki (120 litrów) na odpady zielone. Jeśli właściciel zgłosi taką potrzebę, otrzyma także pojemnik 120 litrów na popiół.

Nieruchomość w zabudowie jednorodzinnej, w których mieszka powyżej 6 osób otrzyma: jeden pojemnik 120 litrów na odpady zmieszane na każde 1-2 osoby, pojemnik 240 litrów lub dwa pojemniki 120 litrów na odpady "bio", po dwa worki (120 litrów) i dodatkowo jeden worek na każde 1-2 osoby na każdy rodzaj odpadów selektywnych (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne). W okresie od kwietnia do grudnia otrzymamy cztery worki (120 litrów) na odpady zielone. Jeśli właściciel zgłosi taką potrzebę, otrzyma także pojemnik 120 litrów na popiół.

Nieruchomość w zabudowie wielorodzinnej otrzyma: jeden pojemnik o pojemności od 120 do 1100 litrów na odpady zmieszane, pojemnik o pojemności od 120 do 550 litrów na odpady "bio", pojemniki o pojemności od 120 do 1100 litrów na każdy rodzaj odpadów selektywnych (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne). W okresie od kwietnia do grudnia otrzyma kontener na odpady zielone. Jeśli właściciel zgłosi taką potrzebę, otrzyma także pojemnik 1100 litrów na popiół.

Domek letniskowy otrzyma: jeden pojemnik o pojemności 120 litrów na odpady zmieszane, jeden worek o pojemności 60 litrów na odpady "bio", po dwa worki o pojemności 120 litrów na każdy rodzaj odpadów selektywnych (papier, szkło, metale i tworzywa sztuczne).

Segregacja odpadów w 2019 roku w Sosnowcu. Pojemniki wyposażone w system identyfikacji

Nowe pojemniki wyposażone zostaną w system elektronicznej identyfikacji pojemników i odbiorów, dzięki któremu każdy pojemnik przypisany zostanie do konkretnej nieruchomości a każdy odbiór odpadów będzie na bieżąco monitorowany. Zastosowany system zapobiegnie przypadkom kradzieży czy podmiany pojemników. Ułatwi to gminie kontrolowanie prawidłowości odbioru odpadów.

Segregacja odpadów w 2019 roku w Sosnowcu. Co wrzucać do pojemników?

Pojemniki i worki przeznaczone na papier są koloru niebieskiego. Jest na nich także napis "Papier". Wrzucamy do nich: opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma, katalogi, prospekty, foldery, papier szkolny, papier biurowy, książki, zeszyty, torebki papierowe oraz papier pakowy. Do niebieskich worków nie powinniśmy wrzucać zużytych ręczników papierowych i chusteczek higienicznych, zatłuszczonego lub brudnego papieru, papieru powlekanego folią, kartonów po mleku, podpasek, pampersów oraz tapet.

Pojemniki i worki przeznaczone na szkło są koloru zielonego. Jest na nich także napis "Szkło". Wrzucamy do nich: butelki i słoiki szklane po żywności, butelki szklane po napojach alkoholowych i szklane opakowania po kosmetykach. Do zielonych worków nie wrzucamy: szkła stołowego, ceramiki, doniczek, zniczy z resztkami wosku, żarówek, termometrów, strzykawek, szkła kryształowego, luster, szyb okiennych i samochodowych oraz porcelany. Warto pamiętać o tym, że nie powinniśmy także tłuc szkła.

Pojemniki i worki przeznaczone na metale i tworzywa sztuczne są koloru żółtego. Jest na nich napis "Metal i tworzywa sztuczne". Wrzucamy do nich: plastikowe butelki po napojach, opakowania po chemii gospodarczej i kosmetykach, plastikowe zakrętki, plastikowe torebki i worki, plastikowe koszyczki po owocach, styropian opakowaniowy, puszki po napojach, puszki z blachy stalowej (np. po konserwach), złom żelazny oraz folię aluminiową. Nie powinniśmy w nich umieszczać: butelek i pojemników z zawartością, strzykawek, wenflonów, odpadów budowlanych, odpadów rozbiórkowych, zużytych baterii i akumulatorów, sprzętu elektrycznego, sprzętu elektronicznego oraz części samochodowych.

Pojemniki i worki przeznaczone na odpady "bio" są koloru brązowego. Wrzucamy do nich: odpadki warzywne i owocowe, trawę, liście, kwiaty, trociny i resztki jedzenia. Nie należy w nich umieszczać: kości zwierząt, odchodów, oleju jadalnego, popiołu, leków, drewna impregnowanego oraz płyt wiórowych i pilśniowych.

Do worka brązowego z napisem "Odpady zielone" należy wrzucać: skoszoną trawę i zielone liście. Pojemniki szare przeznaczone są na popiół. Pojemniki czarne przeznaczone są na odpady zmieszane, do których wyrzucamy pozostałe odpady.

Segregacja odpadów w 2019 roku w Sosnowcu. Gminy muszą wyrobić normy

Gminy zobligowane zostały do wykazywania osiągania w kolejnych latach bardzo wysokich poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia takich odpadów jak: metal, tworzywa sztuczne, szkło. W 2019 roku ma to być 40 proc. Rok później Sosnowiec ma osiągnąć poziom 50 proc. Do 2023 roku osiągnięty ma być poziom 60 proc. Obecnie w Sosnowcu poziom recyklingu wynosi 25 proc.

Poziom recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku innymi metodami innych niż niebezpieczne odpady budowlane i rozbiórkowe w roku 2019 ma wynieść 60 proc. W 2020 roku Sosnowiec musi osiągnąć poziom 70 proc.

Poziom ograniczenia składowania masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji w roku 2019 ma wynieść 40 proc. W 2035 roku ma to być zaledwie 10 proc. Obecnie poziom ten w Sosnowcu wynosi 32 proc.

Nieosiągnięcie przedstawionych poziomów skutkować będzie nałożeniem na gminy wysokich kar pieniężnych, co przełoży się na wysokość obciążeń ponoszonych przez mieszkańców.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Musztra paradna na Święto Niepodległości w Dąbrowie Górniczej

Niezwykłe widowisko w Rybniku na Święto Niepodległości

Hymn na Rynku w Gliwicach na Święto Niepodległości

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo